Zamknij

Nadchodzi wielka zmiana w księgowości ? zmiana zasad ujmowania leasingu

12:25, 04.01.2018 .
Skomentuj

Leasing to jedno z najważniejszych źródeł finansowania, wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw. Bez ponoszenia dużych, jednorazowych wydatków firmy uzyskują dostęp do licznych środków i dóbr. Do stycznia 2019 leasingobiorcy mogą zapisywać umowy leasingowe poza bilansem, w ramach działań operacyjnych lub w bilansie – finansowych. Na początku 2019 możliwość ta ulegnie zmianie – wszyscy przedsiębiorcy będą zmuszeni do analizy posiadanych umów leasingowych, także tych związanych z najmem i innymi usługami, by właściwie ująć je w ramach bilansu, zgodnie z najnowszym standardem MSSF16

Co zmieni MSSF16/IFRS16?

MSSF16 spowoduje, że firmy będą zmuszone do tego by przyjąć i dostosować się do nowej polityki rachunkowości, zmienić funkcjonowanie procesów biznesowych i systemowych, przygotować się na koszty związane z reorganizacją i zmianę zasad.

Okaże się wkrótce, że przedsiębiorstwa będą wykazywać mniejsze zyski. Na bilansie wzrośnie suma, zmniejszą się możliwości finansowe (przynajmniej na papierze), spadnie efektywność organizacji – co wiąże się z charakterem opłat leasingowych. Wpłynie to na wewnętrzne i zewnętrzne umowy firmy z jej kontrahentami i interesariuszami. Być może dla niektórych organizacji okaże się, że nadszedł czas na zmianę sposobu pozyskiwania środków trwałych.

FILM DO EMBEDOWANIA: https://www.youtube.com/watch?v=EhT4S3_GScs

Okres leasingu

MSSF16 wymaga aby przedsiębiorstwo znało okres, w którym ma pewność, że będzie beneficjentem umowy. Czas ten będzie nieodwoływalny, co powinno spowodować lepsze planowanie i zarządzanie finansami przez przedsiębiorstwa.

Nie wszystko w bilansie

Twórcy nowego standardu nie chcieli wprowadzać utrudnień dla spółek, dlatego przewidzieli specjalny model zwolnienia od zapisów MSSF16 – aktywa o niskiej wartości, których wartość mieści się w 5 tys. dolarów amerykańskich. Zwolnienie przysługuje także umowom leasingu krótkotrwałego.

Metody przejścia

Mamy do czynienia z dwiema opcjami przejścia do standardu MSSF16.

  1. Działanie wsteczne – które wygląda tak, jakby ten model rozliczeń funkcjonował od zawsze. Metoda ta wymaga przekształcania danych porównawczych i obliczenia zmian na rok 2019.
  2. Działanie zmodyfikowane – nie przekształcamy tutaj danych porównawczych, ale różnicę miedzy aktywami zobowiązujemy się ująć bezpośrednio we własnym kapitale.

Zmiany – jak się na nie przygotować?

Zespół Hicron przygotował specjalne wydarzenie – business lunch, podczas którego 12 stycznia 2018 opowie w jaki sposób przygotować organizację na zmiany związane z IFRS16/MSSF16.  W sytuacji, w której zajdzie konieczność zewidencjonowania setek lub tysięcy umów leasingu wdrożenie dedykowanego rozwiązania informatycznego może okazać się zbawieniem dla licznych przedsiębiorstw.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%