Włocławski półmaraton za nami! Nie wszyscy dobiegli do mety [zdjęcia]

17:12, 13.10.2014 K.O
Skomentuj fot. Krzysztof Osiński fot. Krzysztof Osiński

W niedzielę na ulicach naszego miasta odbył się I Włocławski Półmaraton. Z wymagającą, ponad 20-kilometrową trasą zmierzyło się 312 biegaczy.

Na linii startu półmaratonu stanęło 312 biegaczy, głównie z Polski. Nie zabrakło jednak także reprezentantów Ukrainy i Kenii. Wśród zawodników bardzo liczną grupę stanowili włocławianie.

Bieg rozpoczął się o godzinie 11 na przebudowanym stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Faworytami do zwycięstwa wśród mężczyzn byli Błażej Brzeziński i Kenijczyk Launen Kwalia. Pierwszy z nich to wielokrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie oraz mistrzostw kraju w biegach przełajowych. Kenijczyk natomiast to wielokrotny triumfator imprez biegowych w Polsce. Wśród kobiet stawiano na Maureen Kiprono, doświadczoną biegaczkę z Kenii.

Faworycie nie zawiedli. Jako pierwszy linię mety włocławskiego półmaratonu, wytyczoną również na stadionie OSiR, przekroczył Błażej Brzeziński, uznany sportowiec ponad 21-kilometrową trasę pokonał w czasie 1:07:22. Na drugim stopniu podium stanął Laualen Kwalia z czasem 1:07:27. Brązowy medal wywalczył Volodymyr Timashow, który uzyskał czas 1:11:30.

Złoty medal w kategorii kobiet również padł łupem faworytki. Maureen Kiprono nie dała szans rywalkom i trasę pokonała w czasie 1:18:46. Na drugim miejscu, ze stratą 3 minut i 44 sekund do Kenijki, uplasowała się Aleksandra Brzezińska, zawodniczka z Bydgoszczy, żona zwycięzcy w kategorii mężczyzn. Jako trzecia linię mety przekroczyła Ewa Ochmańska, która półmaraton ukończyła z czasem 1:37:10.

Najlepszy spośród włocławian okazał się Mariusz Ochociński, który z czasem 1:20:39 zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Mariusz reprezentował barwy Włocławskiego Klubu Biegacza „Maratończyk”.

Z 312 startujących biegaczy 302 ukończyło półmaraton.

- Na podstawie rozmów z uczestnikami biegu mogę powiedzieć, że pierwszy półmaraton zakończył się sukcesem – mówi Krzysztof Kukucki, dyrektor biegu. - Uczestnicy bardzo chwalili trasę, była wymagająca, miała cztery podbiegi, ale była bardzo ciekawa. Dziękuję mieszkańcom Włocławka, którzy licznie zgromadzili się wzdłuż trasy i angażowali się w dopingowanie biegaczy. Frekwencja też była wysoka, a fakt, że zwyciężył tak utytułowany zawodnik podnosi rangę rywalizacji.

W przyszłym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji i nie wykluczają w przyszłości organizacji we Włocławku maratonu.