Zamknij

Jak działa Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach?

20:22, 06.05.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:22, 06.05.2024

Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach to wielka baza danych wykorzystywana przez organy i podmioty publiczne. Gromadzi wszelkie dane dotyczące nieruchomości i ich właścicieli dostępne w rejestrach publicznych różnego rodzaju.

Przepisy dotyczące funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach zawarte są w art. 24b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 października 2022 r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach.

 Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach to zespół rozwiązań prawno-organizacyjnych, który gromadzi dane dotyczące nieruchomości dostępne w różnych rejestrach publicznych, a także przekazuje te dane między rejestrami. Jest to wielka baza danych, centralny rejestr, który gromadzi wszelkie możliwe informacje dotyczące nieruchomości, znajdujące się w innych rejestrach publicznych, a także dane dotyczące właścicieli nieruchomości.

 Pozwala on na prowadzenie statystyk, dokonywanie weryfikacji danych w poszczególnych systemach, analizę danych oraz ich wykorzystywanie w działalności organów publicznych. Ponadto system umożliwia w szczególności prowadzenie centralnego repozytorium kopii zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków; monitorowanie w skali poszczególnych województw oraz całego kraju spójności i jakości zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków; wymianę danych w formie dokumentów elektronicznych między ewidencją gruntów i budynków a innymi rejestrami publicznymi; dokonywanie przez sądy prowadzące księgi wieczyste tzw. sprawdzeń; weryfikację zgodności danych ewidencji gruntów i budynków z danymi zawartymi np. w księgach wieczystych, czy rejestrze PESEL.

 System pozwala na przechowywanie i integrowanie wszystkich najważniejszych danych związanych z nieruchomościami i ich właścicielami, w tym danych takich jak na przykład informacje o zmianie zameldowania, zmianie nazwiska, o zgonie właściciela nieruchomości. Dane, dzięki ZSIN, przekazywane są pomiędzy systemami, tj. nie tylko do ZSIN, ale również ZSIN przekazuje pozyskane dane do innych rejestrów publicznych, na przykład do organów podatkowych.

 Zintegrowany system informacji o nieruchomościach tworzy i utrzymuje Główny Geodeta Kraju. Robi to we współpracy ze starostami, wojewodami i marszałkami województw oraz Ministrem Sprawiedliwości, ministrem właściwym do spraw informatyzacji, ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, ministrem właściwym do spraw środowiska, ministrem właściwym do spraw klimatu, Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego oraz Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 Dane z ZSIN podlegają udostępnianiu organom administracji w zakresie niezbędnym do realizacji przez nie zadań publicznych, a także podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne. Zatem nie jest to system ogólnodostępny dla każdego obywatela kraju.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%