Zamknij

Co system kaucyjny w Polsce oznacza dla konsumenta i przedsiębiorcy?

20:46, 06.05.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:47, 06.05.2024

Produkty z tworzyw sztucznych mają coraz większy wpływ na nasze środowisko naturalne. W odpowiedzi na ten problem Unia Europejska podejmuje szereg inicjatyw, mających na celu zmniejszenie negatywnych skutków tego zjawiska. Jednym z kluczowych działań jest realizacja w praktyce dyrektywy unijnej SUP w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, Wiąże się to z dostosowaniem przepisów w Polsce do standardów unijnych. Głównym założeniem wspomnianej dyrektywy jest zmniejszenie ilości odpadów, co ma być realizowane m.in. przez system kaucyjny w Polsce.

Jak będzie działać system kaucyjny w Polsce i kogo dotyczy?

System kaucyjny w Polsce dotyczyć będzie butelek i puszek, które będą objęte zwrotną opłatą, tzw. kaucją. Aby odzyskać kaucję, klienci będą zwracać puste opakowania do sklepu. Sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 200 metrów kwadratowych) będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań po napojach. Właściciele mniejszych placówek handlowych będą sami decydować, czy chcą przystąpić do systemu kaucyjnego. Zebrane opakowania przy pomocy automatów recyklingowych dostarczanych przez np. taką firmę jak TOMRA, będzie odbierał ze sklepu operator systemu kaucyjnego.

W praktyce konsumenci, kupując towar, uiszczają również dodatkową opłatę (kaucję). W zamian za zwrócone puste opakowanie otrzymają bon z należną kwotą kaucji, którą będą mogli wykorzystać podczas zakupów lub wypłacić.

Jakich opakowań będzie dotyczył system kaucyjny w Polsce?

System kaucyjny w Polsce będzie obejmował jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Te wytyczne stanowią ramy dla systemu kaucyjnego, który ma na celu zachęcanie do recyklingu i ograniczanie ilości wyrzucanych odpadów.

System kaucyjny w Polsce to wsparcie dla gospodarki w obiegu zamkniętym

Europa podejmuje zdecydowane działania w celu zmniejszenia wpływu m.in. plastikowych odpadów na środowisko. Jednym z kluczowych środków w tej walce jest dyrektywa SUP nakładająca obowiązek zbierania i przetwarzania opakowań na wszystkie państwa członkowskie, dlatego wdrażany zostaje system kaucyjny w Polsce. Według projektu rozporządzenia opakowaniowego PPWR, w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, do 2030 roku wszystkie plastikowe opakowania będą nadawały się do recyklingu lub ponownego wykorzystania.

Oznacza to efektywniejsze wykorzystanie zasobów przez jak najdłuższy czas oraz minimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów. To strategiczne podejście pozwoli na osiągnięcie większej równowagi między gospodarką a ochroną środowiska.

Jakie zobowiązania nakłada system kaucyjny w Polsce?

Zgodnie z unijnymi regulacjami, Polska zobowiązana jest do konkretnych działań w zakresie zarządzania odpadami. Dyrektywa ramowa o odpadach oraz dyrektywa dotycząca ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko określają konkretne cele.

Do 2035 roku aż 65% odpadów komunalnych powinno być poddawanych recyklingowi. W perspektywie do 2025 roku naszym zadaniem jest zebranie w ramach selektywnej zbiórki co najmniej 77% butelek PET, natomiast do 2030 roku aż 90%. Według przedstawianych wytycznych, do 2025 roku każda butelka PET musi zawierać 25% materiałów pochodzących z recyklingu, a do 2030 roku ten odsetek ma wzrosnąć do 30%.

Te ambitne cele na pewno stanowią wyzwanie zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, ale są niezbędne, abyśmy mogli skutecznie zarządzać odpadami i chronić nasze środowisko.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%