REKLAMA

Jak wygląda budowa stacji paliw?

12:51, 17.05.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiały promocyjne

Stacje paliw można znaleźć niemal na każdym rogu. Jeśli jednak znalazłeś lukę, gdzie taka stacja mogłaby powstać, dzięki temu artykułowi dowiesz się jak wygląda krok po kroku otworzenie takiego przedsięwzięcia.

Od czego zacząć?

Najpierw musimy upewnić się, że dostaniemy koncesję na obrót paliwami ciekłymi. Aby otrzymać pozwolenie należy mieszkać lub mieć siedzibę na terenie Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Potencjalny właściciel nie powinien także w ciągu trzech poprzednich lat utracić koncesji oraz musi wykazać możliwości finansowe na otwarcie stacji paliw. Dodatkowo powinien zagwarantować, że zatrudni osoby, które posiadają specjalne kwalifikacje i uprawienia do tankowania gazu płynnego.

Taka koncesja jest wydawana na okres od 10 do 50 lat. W przypadku innych okoliczności można wnioskować o pozwolenie na krótszy okres czasu. Czas trwania wydania koncesji wynosi od jednego miesiąca do dwóch, a koszt oscyluje w wysokości 616 zł. Po otrzymaniu koncesji właściciel zobowiązuje się do wnoszenia corocznej opłaty wynoszącej 0,0004% osiągniętych przychodów w roku poprzednim. Opłata ta wynosi minimum 200 zł, a maksymalnie można zapłacić milion złotych.

Następnie należy spełnić wymogi dotyczące lokalizacji stacji paliw. Dobre miejsce przekłada się na dochody. Im bardziej ruchliwa ulica, przy której stoi stacja, tym więcej samochodów będzie korzystać z usług. Dodatkowym problemem jest, że wybrana przez nas lokalizacja musi być zamieszczona w planie zagospodarowania przestrzennego z możliwością otworzenia na niej stacji paliw. Aby dowiedzieć się czy planowane są niej podobne inwestycje należy zgłosić do odpowiedniego Starostwa Powiatowego i wypełnić wniosek.

Należy wykonać też projekt wykonawczy oraz sporządzenie oceny oddziaływania stacji paliw na środowisko. Kiedy otrzymamy zielone światło od miasta, możemy przystąpić do budowy.

Koszty budowy stacji paliw

Koszt jednego dystrybutora na cztery stanowiska wynosi od 40 do 55 tysięcy złotych. Dużo droższe są zbiorniki magazynujące paliwo, które umieszcza się pod ziemią. Taki wydatek sięga 70 tysięcy złotych. Jeśli chcemy, aby przy stacji funkcjonował niewielki sklepik musimy liczyć się z kupnem wyposażenia i towarów. To dodatkowy koszt około 75 tysięcy złotych. W sumie wybudowanie niewielkiej stacji benzynowej wynosi około 200 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty stałe, koszt paliwa oraz zatrudnienie pracowników.

Przy dobrej lokalizacji inwestycja budowy stacji paliw może zwrócić się po około 5 latach, w przypadku małej miejscowości lub mniej ruchliwej drogi może potrwać to nawet do 10 lat.

Średnio jedna średniej wielkości stacja paliw może osiągać zysk około 8 tysięcy złotych, w przypadku większych stacji paliw przy autostradach lub często uczęszczanych drogach może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych na miesiąc.

Sklepik przy stacji paliw

Właściciele stacji paliw zgodnie twierdzą, że sklepik przyciąga więcej klientów, także tych niezmotoryzowanych. Najchętniej kupowane są gorące napoje typu kawa i herbata, zimne napoje alkoholowe, szczególnie w porach wieczornych i w weekendy, a także szybkie przekąski jak hot dog czy zapiekanka. Do tego należy posiadać akcesoria samochodowe takie jak oleje, płyny do spryskiwaczy, żarówki do lamp czy wycieraczki – to wszystko co może skończyć się w trasie i być niezbędne do dalszej jazdy. Sprawdzają się także słodycze, chipsy oraz leki przeciwbólowe oraz przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej.

Nie możemy zapominać, że do obsługi takiego sklepu, który powinien tak jak stacja działać 24 godziny na dobę potrzebujemy zatrudnić kilka osób na etat. Koszt dla pracodawcy przy zatrudnieniu jednego pracownika tylko przy płacy minimalnej wynosi ponad 2400 zł. A przy całodobowej stacji należy zatrudnić minimum dwie takie osoby.

Przystąpienie do franczyzy

Warto zastanowić się czy chcemy prowadzić niezależną stację paliw czy może działać pod szyldem znanych już marek. Konkurencja jest duża, a znane nazwy przyciągają klientów. Dzięki umowie franczyzy można otrzymać lepsze warunki cen paliw oraz duże obroty dzięki szyldom znanych marek. Niestety, w ostatnich czasach małe, niezależne stacje paliw są posądzane o sprzedaż złej jakości paliw. Podejrzewani są o jej rozcieńczanie lub sprzedawanie zanieczyszczonej benzyny i ropy.

Warunki, jakie musi spełniać każda stacja paliw

Stacja paliw musi być wyposażona w instalacje kanalizacyjne, które nie dopuszczą do przepuszczania paliw do gruntu oraz urządzenia do sygnalizowania o wyciekach i nieszczelnościach. Powinna posiadać też urządzenia do mierzenia stanów magazynowych paliw oraz zabezpieczające przed parowaniem produktów naftowych do atmosfery.

Odległość z jaką muszą znajdować się urządzenia do magazynowania oraz pobierania paliw wynosi:

  • 5 metrów od granicy sąsiadujących działek

  • 10 metrów od budynków

  • 20 m od granicy lasu

Dodatkowo są też ściśle określone wymiary zbiorników, w których magazynuje się paliwo ciekłe:

  • Zbiorniki podziemne do 20 m3

  • Zbiorniki naziemne do 5 m3

  • Butle stalowe powinny być przechowywane w przystosowanych do tego magazynach

Budowa stacji paliw Aspera

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone | 2017