Zamknij

Jak przebiega piętnasty tydzień ciąży?

12:09, 16.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Piętnasty tydzień ciąży to jej czwarty miesiąc i drugi trymestr. Co wówczas zmienia się u rosnącego w brzuchu maluszka i jego mamy?

Jak rośnie dziecko w piętnastym tygodniu ciąży?

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko szybko przybiera na wadze (w szczególności zwiększa się wówczas jego masa mięśniowa). Średnio waży ono wtedy między 56 a 80 g i ma 11 centymetrów długości, co można porównać do dorodnej pomarańczy. Uszy malucha znajdują się już na swoim miejscu, z boku głowy, a oczy przesuwają się z boków na przód twarzy.

Skóra dziecka w piętnastym tygodniu ciąży w dalszym ciągu jest cienka i przezroczysta; prześwituje przez nią gęsta siatka naczyń krwionośnych. Pojawia się na niej coraz więcej meszku płodowego.

Dziecko w tym okresie ma na tyle skoordynowane, silne ruchy, że jest w stanie samodzielnie poruszać palcami dłoni i stóp i ssać swój kciuk (ostatnia z czynności sprawia, że po urodzeniu maluch znacznie łatwiej radzi sobie ze ssaniem piersi). Co ciekawe, dziecko wkłada paluszek do buzi także wówczas, gdy czuje, że jego mama jest spięta lub smutna.

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko jest również w stanie wykonywać ruchy oddechowe. Czyni je, kiedy ssie oraz połyka wody płodowe przygotowując się w ten sposób do przyjścia na świat. 

Więcej informacji na temat przebiegu piętnastego tygodnia ciąży znaleźć można pod adresem: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/15.

Co zmienia się u przyszłej mamy w piętnastym tygodniu ciąży?

W piętnastym tygodniu ciąży macica ma wielkość porównywalną do melona. Uniosła się ona nad spojenie łonowe, dzięki czemu nie będzie uciskać na pęcherz, co we wcześniejszym okresie mogło być przyczyną częstych wizyt w toalecie.

Przy nagłych zmianach pozycji – wstawaniu z łóżka czy krzesła, zdarzać mogą się zawroty głowy, a nawet omdlenia. Są one skutek zmieniającego się w czasie ciąży ciśnienia krwi, które znacząco zwiększa wówczas swoją objętość. Jeśli przyszła mama czuje, że kręci jej się w głowie, powinna usiąść i na kilka minut pochylić głowę w stronę kolan. Pomocne może okazać się także powolne, spokojne oddychanie. Pamiętać należy także, by każdą zmianę pozycji wykonywać powoli i spokojnie.

Podwyższone ciśnienie krwi w żyłach może być także przyczyną żylaków. By im zapobiec, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną w postaci spacerów czy pływania. Unikać powinno się natomiast noszenia obcisłej bielizny i ubrań, butów o wąskich noskach i wysokich obcasach oraz wysokich temperatur – opalanie się i wizyty w saunie są wówczas niewskazane. Łydki smarować można chłodzącym żelem. Odpoczywać powinno się natomiast z lekko uniesionymi nogami.

Przyszłe mamy, w piętnastym tygodniu ciąży powoli zaczynają obserwować, że noszone przez nie dotychczas ubrania stają się za małe. Pierwsze zaokrąglenia pojawiają się wówczas tuż nad spojeniem łonowym. W związku z tym, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w uniwersalne, rosnące razem z brzuszkiem spodnie czy spódnicę z rozciągliwą przednią częścią.

Mimo dużego apetytu, który pojawia się w drugim trymestrze ciąży, warto nie tracić kontroli nad tym, czego i ile się je. Jeżeli na tym etapie zapanuje się nad tyciem, aż do końca ciąży będzie można się cieszyć sprawnością, a po porodzie – szybkim powrotem do dotychczasowego wyglądu i formy.

W piętnastym tygodniu ciąży wiele przyszłych mam boryka się z katarem i krwawieniami z nosa. Powodem tych drugich jest zwykle wzrost poziomu hormonów oraz obrzęk śluzówek. Gdy krwawienie pojawiło się raz, nie jest to powód do niepokoju. Zgłaszać należy natomiast wszystkie nagłe wypadki o intensywnym przebiegu.

W piętnastym tygodniu ciąży pojawiać mogą się także zaparcia, które wyeliminujemy wprowadzając do diety większe ilości błonnika oraz jogurty zawierające w swoim składzie bakterie usprawniające pracę układu pokarmowego.

Drugi trymestr ciąży może również zaskoczyć ubytkami w zębach. U przyszłych mam, po okresie podjadania i wymiotów, często pojawia się próchnica. W związku z tym, szczególny nacisk należy wówczas położyć na pielęgnację zębów i dziąseł – nieleczone mogą się stać źródłem infekcji, która to natomiast może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla rozwijającego się w brzuchu maluszka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%