Akademia Monitoringu Miejskiego sprawdziła jak działa monitoring miejski we Włocławku. Kontrolerzy wskazali, że błędem jest między innymi brak bieżącego dostępu policji do obrazu z kamer. Co jeszcze musi się zmienić?
Specjaliści Akademii sprawdzili jak pod kątem technicznym i organizacyjnym działa zarządzana przez straż miejską i złożona aktualnie z 56 kamer sieć miejskiego monitoringu w naszym mieście.
[ZT]18077[/ZT]
- W ramach audytu sprawdziliśmy jakość działania kamer, systemu transmisji, wideoserwerów i pozostałych urządzeń działających w systemie. Pod lupę wzięliśmy także pracę operatorów, ich współdziałanie z dyżurnymi, wykorzystanie systemu przez funkcjonariuszy włocławskiej straży miejskiej i policji. Ocena objęła także dokumenty, na podstawie których działa system. Ostatnim, choć nie mniej ważnym elementem audytu było sprawdzenie działań podejmowanych na rzecz budowania pozytywnego wizerunku miejskiego monitoringu - informuje Akademia Monitoringu Miejskiego.
- Powodem przeprowadzenia audytu monitoringu miejskiego był zbliżający się, przypadający w marcu przyszłego roku koniec okresu gwarancyjnego na system, który został zbudowany cztery lata temu w ramach projektu unijnego - wyjaśnia Dariusz Rębiałkowski, rzecznik straży miejskiej we Włocławku. - Audytor wyraził ogólnie pozytywną opinię na temat działania systemu w naszym mieście pomimo tego, że powstał on w wyniku relatywnie niedużych nakładów finansowych poniesionych przez inwestora, czyli Urząd Miasta. Tym samym spełnia on swoją podstawowa rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego w monitorowanych rejonach miasta.
Po kontroli komendant straży miejskiej otrzymał 165-stronicowy raport. Szczegółowo opisano zdiagnozowane w nim problemy i zalecenia, które pozwolą zwiększyć skuteczność miejskiego monitoringu. Tego dokumentu straż miejska na razie nie udostępnia.
- Komendant udostępni do publicznej wiadomości treść raportu po uzyskaniu informacji od audytora, iż dane techniczne oraz wiadomości handlowe w nim zawarte nie zagrażają bezpieczeństwu istnienia systemu - twierdzi rzecznik Rębiałkowski.
Na razie więc o kontroli wiadomo tyle, ile wyjawiła straż miejska.
- Oczywiście audytor wykazał nieprawidłowości, niedociągnięcia i usterki systemu, np. brak dodatkowych zabezpieczeń skrzynek sterowniczych i zaniżoną przepustowość łącz radiowych dla poszczególnych lokalizacji kamer - przyznaje Dariusz Rębiałkowski. - W ramach obowiązującej gwarancji te nieprawidłowości usunął już wykonawca systemu. Skorygowane zostały też nieprawidłowe ustawienia monitorów. Stanowisko dyżurnego straży miejskiej zostało wyposażone w dodatkowy monitor z możliwością podglądu i obserwacji zdarzeń.
[ZT]16924[/ZT]
Zastosowanie się do części zaleceń już tak proste nie będzie. Chodzi na przykład o stworzenie punktu obsługi monitoringu w Komendzie Miejskiej Policji. Obecnie istnieją dwa punkty obsługi monitoringu, pierwszy - centrala systemu w budynku Urzędu Miasta na ul. 3 Maja, drugi w budynku komendy straży miejskiej. Żeby uruchomić trzeci punkt w komendzie policji przy Okrężnej, najpierw trzeba przeprowadzić tam remont i przygotować pomieszczenie.
Realizacja kolejnych zaleceń kontrolerów - przede wszystkim zwiększenie liczby kamer - wymaga jeszcze większych pieniędzy.
- Obecnie pracujemy na bezpłatnej częstotliwości radiowej, co niestety ma swoje mankamenty, dlatego zgodnie z zaleceniami audytu będziemy rozważać możliwość przejścia na płatną częstotliwość radiową lub światłowodową - mówi Dariusz Rębiałkowski. - Rozbudowa systemu poprzez zwiększenie ilości kamer jest związana z dużymi nakładami finansowymi, dlatego do tego czasu będziemy wykorzystywać możliwość mobilnej zmiany położenia punktów kamerowych poprzez ich alokację. Największą bolączką jest zbyt mała obsada stanowisk operatorów obsługi monitoringu. Siedmiu operatorów obsługuje 56 kamer, co w przeliczeniu na 2-osobowy skład każdej zmiany daje 28 kamer do ciągłej obserwacji. Pomimo tego audytor wyraził swego rodzaju podziw dla sprawności obsługi systemu przez operatorów, co jak zapowiedział uwzględni i wykorzysta do publikacji w „Kwartalniku policyjnym”, jako przykład prawidłowego wykorzystania systemu.
Kwestia do rozwiązania na przyszłość to także współpraca systemu miejskiego z systemami budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.
Bravo07:14, 18.08.2016
Teraz to nawet do lasu na spacer i małe przytulanko strach poójść, są zamaskowane kamery z czujnikami ruchu i nagrają że byłeś z Kasią na grzybach.;)
SB08:04, 18.08.2016
Ja rozumiem przeszkodę w zakresie bezpieczeństwa systemu żeby nie udzielać do publicznej wiadomości raport ale tajemnica handlowa to już kpina i jawny pretekst aby blokować upublicznienie. Jeśli przedsiębiorca przystępuje do prac w przestrzeni publicznej to musi sie liczyć z zasadą transparentności. Ja uważam że cos z systemem pewnie nie jest tak że nie chcę opublikować wyników audytu
Rem10:20, 18.08.2016
Bravo07:50, 18.08.2016 , co ma wspólnego monitoring we Włocławku z linkiem i podaną informacją ?, o Kaczyńskim . Co do info Bravo07:14, 18.08.2016 , to słusznie że nadleśnictwo kontroluje co się dzieje w lesie. Wyrzucanie śmieci , kradzież drewna , jazdy kładem i samochodami. To zafundowano społeczeństwu jednostronnie , dlatego są kamery . Jak masz problem ze swoim ???? , to nie wiadomo czy bzykasz w lesie za zgodą partnerki , czy masz dewiacje i gwałcisz lub pedałujesz niepełnoletniego. Odnosząc się do Twojej obsesji " Kim są Kaczyńscy "to sprawdź swoje rodzinne pochodzenie ,włącznie z okresem 1939 -1945 i 1945- 1990 . Nie należę do zwolenników PiS , Kaczyńskiego ale pamiętam dobrze kto strzelał 1970 w Gdyni i Gdańsku jak i 1981 r w Jastrzębiu. To wszystko i wszyscy dotychczas rządzący to wyłącznie razem jedno gówno, włącznie z kato mafią , która dalej okrada wierzących i słusznie jak i nie wierzących . To jedna banda !!!
Jan Obserwartorski12:47, 18.08.2016
Panie Prezydencie to wstyd. Dziś jest 18 sierpnia, rocznica obrony Włocławka w 1920 roku. Na wzgórzach szpetalskich poległo 48 obrońców, tam też zostali pochowani, a mieszkańcy Włocławka wystawili im pomnik. Pomnik został zniszczony w 1940 roku, mieszkańcy miasta odbudowali go w latach 1988-1990. Od szeregu lat miasto w tym dniu było dekorowane flagami, składano też wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły 1920 roku. Ponieważ nie ma żadnej wzmianki by jakiekolwiek uroczystości się tam miały odbyć, wydaje się że Pan o tym miejscu zapomniał.
Niewierny Krzyś15:31, 18.08.2016
Ha,ha,ha
A ja jestem cały czas zakochany.
monitoring 21:12, 18.08.2016
A ile kosztował nas podatników ten monitoring ? Czy to nie było marnotrwstwo ,,na wielką skalę '' ?Podobno ,,nawet mysz miała się nie prześlizgnąć'' zapowiadali partyjni działacze po naradzie gastronomicznej z kateringiem . A tymczasem rowery nagminnie kradną w śródmieściu w biały dzień a szczury opalają się na plaży 3-Maja jak foki na Helu .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
Na grzybach powiadasz... ;)