Zamknij

Wybory 2019. Dziś wybieramy posłów i senatora. Wybory 2019. To musisz wiedzieć idąc na głosowanie

06:00, 13.10.2019 G.S. Aktualizacja: 17:19, 13.10.2019
Zdjęcie ilustracyjne. Archiwum DDWloclawek.pl Zdjęcie ilustracyjne. Archiwum DDWloclawek.pl

Punktualnie o godz. 7 w całym kraju rozpoczęły się wybory parlamentarne. We Włocławku ponad 87 tysięcy uprawnionych mieszkańców może głosować w 68 obwodowych komisjach wyborczych.

Dziś wybierzemy 13 posłów z okręgu nr 5 i senatora z okręgu nr 13. 

Po wejściu do lokalu wyborczego, należy okazać dowód tożsamości ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport lub legitymację) i odebrać dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą kandydaci na senatorów

Głosowanie to postawienie znaku „x” (co najmniej dwóch przecinających się linii) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Na karcie z kandydatami do Sejmu stawiamy tylko jeden znak ”x”. Także na karcie z kandydatami do Senatu, mniejszej, stawiamy tylko jeden krzyżyk. Postawienie krzyżyków przy kilku nazwiskach będzie oznaczać głos nieważny.

W wyborach do Sejmu nasz głos jest w pierwszej kolejności wskazaniem dla listy (danej partii czy ugrupowania), a dopiero w drugiej zaliczany jest konkretnemu kandydatowi z tej listy.

W wyborach do Senatu postawienie znaku „x” przy nazwisku wybranego kandydata jest równoznaczne z oddaniem na niego głosu. Senatorem zostanie ten, kto dostanie najwięcej głosów.

Lokale wyborcze czynne będą do godz. 21.00. 

Po zakończeniu głosowania komisja najpierw liczy głosy oddane na daną listę, co ma znaczenie na przydzielenie jej później liczby poselskich mandatów. Sumuje też głosy dla poszczególnych kandydatów. I gdy już wiadomo, ile mandatów przypada na dany komitet, dostają je kandydaci z największą liczbą głosów. Nawet jeśli wskazany przez nas kandydat nie zostanie posłem, to nasz głos ma znaczenie dla ogólnego wyniku listy, a więc ma wpływ na to, ile mandatów dostanie wskazana przez nas partia.

Warto pamiętać, że do chwili zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi grzywna w wysokości nawet 1 mln zł. W tym czasie niedopuszczalna jest jakakolwiek forma agitacji, w tym wystąpienia publiczne, publikacje prasowe dotyczące poszczególnych kandydatów i publikowanie sondaży.

Zakazane jest również np. naklejanie plakatów promujących komitety lub kandydatów i poruszanie się samochodem, na którym zamieszczone są ogłoszenia wyborcze. Zakaz dotyczy również internetu.

Dowóz na głosowanie

Miasto zapewnia dziś dowóz osób niepełnosprawnych oraz starszych do siedzib obwodowych komisji wyborczych. W celu skorzystania z udogodnienia należy zadzwonić w dniu wyborów pod numer telefonu: 54 414 42 74.

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%