Włocławska edukacja została wzięta pod lupę. Audyt przeprowadzony na zlecenie ratusza pokazał, z jakimi wyzwaniami muszą w najbliższym czasie uporać się urzędnicy. - Czeka nas bardzo ciężka praca przez najbliższych kilka lat - komentuje wyniki kontroli prezydent Marek Wojtkowski.
Audyt placówek oświatowych prowadzonych przez samorząd Włocławka przeprowadziła firma Vulcan. Za sporządzenie dokumenty, który liczy grubo ponad 200 stron, miasto zapłaciło blisko 80 tys. zł.
Pod lupę wzięto 48 placówek edukacyjnych - szkoły i przedszkola, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Bursę przy ul. Mechaników, a także Centrum Usług Wspólnych.
Jak wyjaśnia prezydent Włocławka, audyt zlecono m.in. z związku z rosnącymi kosztami utrzymania placówek oświatowych w mieście.
Włocławek dopłaca ponad 50 proc. do subwencji rządowej, która wpływa do Urzędu Miasta. W ostatnich trzech latach subwencja wzrosła o 5 proc., a płace nauczycieli o 12 proc. Ale nie chcę, żeby to zabrzmiało tak, że nie chcemy dopłacać. Zależy nam na jak najlepszej, jak najsprawniejszej szkole w naszym mieście
- podkreśla prezydent Włocławka.
Drugim powodem zlecenia audytu była potrzeba sprawdzenia stanu oświaty w mieście.
Dane zebrane w czasie audytu pokazują, że Włocławek w sferze edukacji mieści się w granicach średniej krajowej. Jest jednak kilka obszarów, które wymagają racjonalizacji.
- Czeka nas bardzo ciężka praca przez najbliższych kilka lat, żeby ten system działał jeszcze lepiej i sprawniej. Mi nie zależało na zmianach rewolucyjnych, bo mam świadomość, ze szkoły to tkanka żywa, tam pracują ludzie. Dlatego będziemy starali się dochodzić do tych efektów w sposób racjonalny, elastyczny i rozłożony na określony czas
- mówi prezydent Wojtkowski.
Audyt pokazał, że Włocławek ma nauczycieli o bardzo wysokich kwalifikacjach. To jednak jest jeden z czynników, które wpływają na wysokość wydatków na oświatę w mieście.
W strukturze zatrudnienia 74 proc. to są nauczyciele dyplomowani, co jest ewenementem w skali kraju. Za tym idą pensje, dodatki stażowe itd., dlatego koszty rosną
- tłumaczy Monika Jabłońska, zastępczyni prezydenta Włocławka odpowiedzialna za edukację.
Koszty utrzymania szkół rosną również z powodu wzrastającej liczby uczniów z orzeczeniami o autyzmie i zespole Aspergera. W 2006 roku w mieście było ich zaledwie czterech, a obecnie jest 106. To wymusiło zatrudnienie 77 nauczycieli wspomagających, którzy zapewniają tym uczniom wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.
Jednym z problemów, na które zwrócili uwagę audytorzy jest demografia. Nauczyciele są grupą zawodową, która coraz bardziej się starzeje.
- Bardzo dużo jest nauczycieli po 50 roku życia, zbliżających się do wieku emerytalnego. Jest bardzo mały odsetek nauczycieli młodych, stażystów. To jest dla nas wyzwanie, żeby wypełniać lukę pokoleniową
- podkreśla Jabłońska.
Wyniki audytu mają być podstawą do wprowadzania zmian w oświacie. Urzędnicy zapowiadają jednak, że nie będą one wprowadzane “zza biurka”. Wszelkie zmiany mają być szeroko dyskutowane ze środowiskiem edukacyjnym.
Pierwszych zmian szkoły mogą oczekiwać już w tym roku. Władze miasta zamierzają w pierwszej kolejności wprowadzić elektroniczny nabór do szkół podstawowych.
Na liście priorytetów ratusza jest również standaryzacja liczebności klas. Dotyczy to m.in. szkolnictwa zawodowego, w którym duża liczba specjalności sprawia, iż klasy są mniej liczne.
Władze miasta zapowiadają również poszerzenie oferty edukacyjnej. Na razie nie mówią jednak o szczegółach. Prezydent Wojtkowski stwierdził jedynie, że od września 2023 roku od września miasto zamierza wyjść z “konkurencyjną ofertą” dla podmiotów prywatnych oraz szkół w okolicznych gminach.
Urzędnicy mają również w planach szukanie kadry do włocławskich placówek oświatowych wśród absolwentów uczelni wyższych.
POszkole17:46, 19.01.2022
Wstyd się przyznać że kończyło się szkołę w tym miasteczku.. 😥
Misio17:57, 19.01.2022
Jak to jest, żeby się dowiedzieć, że rosną koszty, ilu jest nauczycieli dyplomowanych itp. to trzeba zapłacić 80 tys.złoty firmie zewnętrznej????????? To jest chore. W takim razie czym zajmują się urzędnicy w wydziale oświaty???
kłamca i oszust18:33, 19.01.2022
Marek Wojtkowski mówi, że czeka ich ciężka praca - piękny oksymoron. Do tego jak zawsze puste deklaracje, zero konkretów i rachunek na 80 tysięcy zł.
Nauczyciele w średnim wieku ok. 50 lat, zbliżający się do wieku emerytalnego, w tym 74% dyplomowanych - pani Jabłońska kochana, to zwykła sitwa nie dopuszczająca do zawodu kogokolwiek bez układów. Bardzo dobrze funkcjonująca w latach 2000-2004, kiedy do przechowalni pt. studia na pedagogice w WSHE trafiały ludzkie śmieci z nauczycielskich rodzin, szalało bezrobocie i praca w budżetówce była na wagę złota. Ci ludzie zatrzymali się 20-30 lat temu i to z czym mamy do czynienia dzisiaj nie jest żadnym ewenementem tylko zwykłą patologią.
Orzeczenia o Aspergerze i autyzmie to kolejna odsłona bardzo modnych od kilkunastu lat orzeczeń ułatwiających pokonanie kolejnych szczebli edukacji przez dzieci z tzw. marginesu społecznego. Wcześniej Brajanki i Dżesiki dostawały papier na dysleksję, dysgrafię itp. do tego jakieś ciekawe schorzenie neurologiczne albo coś z trawieniem i renta + podwyższenie alimentów gwarantowane, za kilka lat będą stany lękowe i depresje wywołane nauką zdalną.
sitwapedagogiczna19:34, 19.01.2022
Pani Jabłońska wie o tym, w końcu wiele lat pracowała na WSHE...
re 20:01, 19.01.2022
Kiedyś aktyw ,,studiował ''w ,,uniwerystetach robotniczych'' w których ,,wykładali'' sekretarze PZPR . ,,Aktyw '' poszedl z duchem czasu i powołał WSHE dla swych dzieci i wnuków ...
Re20:46, 19.01.2022
Jeśli ktoś pisze „ludzkie śmieci”, to napisał wszystko o sobie.
Nik00:09, 20.01.2022
W większości prawda tylko mogło się obyć bez wyzwisk. Żaden człowiek drugiego nie powinien nazywać śmieciem
Rob20:19, 19.01.2022
dosyć że ciemniak z Pomyj nie douczony, ten tak zwany rezydent to jeszcze chce żeby dzieci miały kiepską edukację, ale taki jest plan tej obcej partii.
Patol07:40, 21.01.2022
Panu z TVP życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
gość20:50, 19.01.2022
KUPA TEKSTU I MAŁO TREŚCI, CIEKAWE CO TO ZA REWOLUCJA NAS CZEKA, PEWNO COŚ UMYŚLONE W WARSZAWCE TRZASKOSIA I FLANCOWANE NA PROWINCJI - RODZICE UWAŻAJCIE
Men21:27, 19.01.2022
A te MUĆKI i PRĄCIA jak nazwali się sami nauczyciele z formacji PO - to mieli bardzo wysokie kwalifikacje żeby znaleźć się w szkołach jako edukatorzy ?
Przypomnienie21:35, 19.01.2022
Warto to sobie uświadomić – dlaczego w szkołach postępuje patologia, a miedzy uczniami dochodzi do przemocy. To dlatego że swego czasu lewica UW-PO zajęła się systemem edukacji i zatrudniono w znacznej mierze nauczycieli przypadkowych o porażająco wysokim deficycie intelektualnym i ich niskim poziomie nie tylko wiedzy ogólnej i dydaktycznej ale i brakach kultury osobistej, którzy nie tylko nie potrafią zachować żadnego autorytetu, ale wręcz pracują swoją postawą i zachowaniem na obniżenie i tak wątłego autorytetu wśród młodzieży – ostatnio jak zapamiętaliśmy, dali nawet żałosny występ wokalny; mucząc i kwicząc gdzie nauczycielki nazwały się mućkami a nauczyciele ogłosili się prąciami. W kontekście miernego przygotowania dydaktycznego nauczycieli gdzie szkołami zarządzali wójt i sołtys, burmistrz nie powinno być zdziwienia że gimnazja stały się miejscem patologicznego wychowania i produkcji ogromu ograniczonej młodzież żeby nie powiedzieć głupków .
Belfer22:21, 19.01.2022
WARTO WIEDZIEĆ że wychowanie i edukacja to jest proces ciągły - a kogo wychowała nam formacja lewicy, UW i PO/PSL tu trzeba sobie jasno powiedzieć bezideowych prymitywów i prostactwo bez żadnych ideałów i poszanowania jakichkolwiek wartości, agersywnych półmózgów żeby nie powiedzieć głupków dla których liczy się tylko konsumpcja, których nauczycielami byli głównie mućki i prącia z formacji której najłagodniej powiedzieć przewłaszczali mienie.
Tak niedawno22:39, 19.01.2022
Za rządów UW/PO w ramach tzw. reformy szkolnictwa; zlikwidowano Polakom > 8 mio - klasowe szkoły podstawowe, wprowadzono 6-cio letnie szkoły podstawowe i gimnazja tzw. patologii, zlikwidowali w Kraju niemal wszystkie szkoły zawodowe i technika, zlikwidowali 4 letnie licea i wprowadzili 3 letnie licea z ograniczeniem liczby godzin nauki; j. polskiego, historii i przedmiotów ścisłych - a wiedzę oparto głównie na testach. A w ogóle to przeszło 1800 szkół średnich zostało zlikwidowanych,- bo po co Polakom wykształcenie - " Kapitał Polaków to tania siła robocza dla korporacji zachodnich" powiedział czołowy aktywista PO L. Balcerowicz. Przy tym pozbawiono nadzoru nad szkolnictwem i szkołami instytucję Kuratorium Oświaty i przekazano je w ręce miejscowych nie zawsze lotnych i wykształconych politykierów; sołtysów, wójtów , burmistrz i prezydentów miast.
renia23:51, 19.01.2022
"Bardzo dużo jest nauczycieli po 50 roku życia, zbliżających się do wieku emerytalnego. Jest bardzo mały odsetek nauczycieli młodych, stażystów", takie retoryczne pytanie - kto dzisiaj chce być nauczycielem?
re renia07:47, 20.01.2022
We Włocławku najlepsi ,,fachofcy'' to ...historycy i wf-iści o róznych specjalnościach nawet technicznych , na ,,wszystkim sie znjo i wszystko wiedzo najlepiej '' , więc nie martw się o braki kadrowe w oświacie .
Popatrz na miejskie inwestycje , tam widać ich wiedzę .
Piotr08:06, 20.01.2022
"nauczycieli o bardzo wysokich kwalifikacjach" - to taki oksymoron :)
Te "kwalifikacje" to 200 jednodniowych szkoleń na koncie (teraz pewnie on-line) o tematyce jak np. "Korzystanie z prawego przycisku myszy", "Optymalizacja procesu wycierania tablicy".
Na początek należy zlikwidować Kartę nauczyciela, umożliwić nauczycielom pracę na pełen etat i rozliczać uczciwie z faktycznie przepracowanych godzin, wyrzucić 2/3 najgorszych miernot, zostawić tylko tych najlepszych, a wtedy im godnie zapłacić. Niestety to już nie jest w gestii p. Wojtkowskiego.
Marzyciele08:39, 20.01.2022
Większość kadry nauczycielskiej należy do ZNP z wodzem Broniarzem i oni nie pozwolą na żadne reformy, bo tak im dobrze.
re12:04, 20.01.2022
Do komunistycznej organizacji ZNP - to tylko mućki i prącia należą
Piotr07:42, 21.01.2022
Mimo to Karty nauczyciela sobie odebrać nie pozwolą.
traf09:52, 20.01.2022
te proste badania zrobiliby za darmo w ramach jakiejś pracy licencjackiej np. orły z lokalnej Wyższej Szkoły Zawodowej ale w ramach niedopiętego budżetu trzeba było wyż..... kasę na pseudoaudyt dla idiotów
Med10:53, 20.01.2022
Wzrasta liczby uczniów z orzeczeniami o autyzmie i zespole Aspergera -
O czym to świadczy - co dzieje się ze społeczeństwem ?
xxc13:27, 20.01.2022
A wiesz czemu wzrasta bo jest za dużo specjalistów i wpiszą że co drugi dzieciak ma autyzm bo z tego maja hajs na chleb .A dziec i z autyzemem było wiele już dawniej i chodziły do szkół specjalnych Dlatego nikt o nich nie słyszał .Dzieci z autyzmem nie powinny uczęszczac do normalnych szkól. Jedynie dzieci a aspergerem ale tez powinny byc w klasach specjalnych .
Jarek K13:44, 20.01.2022
Pierwszą propozycja na oszczędności jest zlikwidowani w stanowiska, które zostało stworzone wiele kat temu dla Pana Hupało w Centrum Zawodowym Nauczycieli. Ten pan nic tam nie robi tylko się lansuje. Przypomnę tylko ze to stanowisko zostało stworzone po tym jak Pan Jarosław nie znając przepisów kandydował na radnego włocławski ego. Otrzymał mandat i pojawił się problem bo nie można być jednocześnie radnym i dyrektorem placówki oświatowej. Dlatego stworzono to stanowisko. Prosze policzyć ile to kosztuje wlickawskich podatników.
Abc14:04, 20.01.2022
Wysokie kwalifikacje a dzieciaki na korepetycje biegają
żeby17:55, 20.01.2022
Zeby uzyskać takie dane należało dyrektorom zlecić podanie wieku nauczycieli i ich specjalizacji,oraz liczebności klas .To jest szok ,nie rozumiem co miał ustalić audyt ? Dane jakie podano winien mieć o każdej porze dnia i nocy wydział oświaty. O ile mnie pamięć nie myli celowością audytu jest wskazanie w raporcie co należy przedsięwziąć aby polepszyć wyniki.Trzeba wydawać 80 tyś. zł aby dowiedzieć się że koszty wzrosły bo zwiększyła się liczba nauczycieli dyplomowanych ,po co w urzędzie dział księgowo -finansowy,.ZASTANAWIAJĄCE jest to że mamy tak dużo nauczycieli dyplomowanych w porównaniu z innymi miastami
Piotr07:51, 21.01.2022
W praktyce okazuje się, że najsłabsi absolwenci uczelni wyższych, którzy wiedzą, że nie znajdą roboty na wolnym rynku, dorabiają sobie kursy pedagogiczne i walą w ciemno do szkół.
Bo który rozsądny inżynier przyjdzie do szkoły uczyć fizyki lub matematyki za te śmieszne pieniądze?
Całym nieszczęściem jest Karta nauczyciela i długa tradycja niezależności nauczycieli - nikt nie ma nadzoru nad tym, jak uczą i czy w ogóle uczą. Jest jeszcze garstka odpowiedzialnych nauczycieli, ale oni zaraz przejdą na emeryturę, a te młode siksy, nie potrafią wysłać maila, ale potrafią liczyć pieniądze i dobrze wiedzą, że im gorzej uczą, tym więcej wpadnie z korepetycji.
I co ciekawe - nikt z tym nic nie robi, bo przecież dyrektor szkoły to też nauczyciel i wywodzi się z tego samego betonowego postkomunistycznego środowiska.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie się działo na Dniach Włocławka
Prezydenta nie lubię, ale za Lady Pank pełen szacunek.
JeanC
15:31, 2025-05-13
Będzie się działo na Dniach Włocławka
pięknie cudownie brawooooooooooooooooo dzięki za Marylkę i Lady Pank i za wszystko 100 lat dla pana prezydenta
ida
15:23, 2025-05-13
Wiadomo, co dalej z rondem pinezkowym
Widać że duch BAREI krąży nad tym biednym Włocławkiem
re Spoko spoko
15:20, 2025-05-13
Wiadomo, co dalej z rondem pinezkowym
POwiedzmy sobie prawdę - to rondo idealnie odzwierciedla lotność POkomuchów, a mam wrażenie że to nie jest ostatnie słowo bo takich asertywnych POmysłów niema końca .
pinezka
15:18, 2025-05-13
17 1
Pisaniem komentów na fejsie.