Zakończono działania zapobiegawcze związane z wyciekiem ropy z ropociągu “Przyjaźń” w gminie Chodecz. Akcja trwała prawie pół roku. Teraz teren bada Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska.
Do wycieku z ropociągu “Przyjaźń” w miejscowości Łania, w gminie Chodecz doszło 11 października ubiegłego roku. Na miejscu przez wiele godzin pracowały służby spółki PERN oraz strażacy.
Z ropociągu wyciekło kilkaset tysięcy litrów ropy naftowej. Spółka PERN już kilka dni po awarii zapewniała, że jest w stałym kontakcie z Inspektoratami Ochrony Środowiska i współpracuje z zewnętrzną firmą, która zajmuje się działaniami rekultywacyjnymi.
W tym tygodniu spółka PERN poinformowała Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o zakończeniu działań zapobiegawczych związanych ze szkodliwym działaniem wycieku na środowisko.
Działania zapobiegawcze polegały w pierwszej kolejności na zatrzymaniu wycieku, wymianie uszkodzonego odcinka rurociągu i odpompowaniu ropy naftowej z rozlewiska. W kolejnych etapach usuwano zanieczyszczony grunt i biomasę roślinną. Z uwagi na podmokły charakter terenu niezbędne było również usunięcie ropy naftowej z zastoisk wodnych
– raportuje WIOŚ.
Działania były prowadzone na obszarze o powierzchni 4 hektarów. Odpompowano z niego 1000 m3 ropy naftowej. Prawie 97,5 tony ropy zebrano z powierzchni zastoisk wodnych.
Z terenu objętego działaniami zapobiegawczymi zebrano i przekazano do unieszkodliwienia blisko 807 ton zanieczyszczonej biomasy roślinnej i 15 194 tony zanieczyszczonego gruntu.
- Spółka przedstawiła wyniki analiz laboratoryjnych próbek gruntu i wody, z których wynika, że na obszarze objętym awarią nie stwierdza się przekroczeń wartości dopuszczalnych w glebie i w wodzie w odniesieniu do obowiązujących przepisów
– informuje WIOŚ.
Inspektorzy z delegatury WIOŚ sprawdzają, jaki jest stan środowiska naturalnego w miejscu awarii. 21 marca przeprowadzili oględziny w terenie.
- W kolejnych dniach planowane jest również pobieranie prób gleby do badań laboratoryjnych celem potwierdzenia, iż skutki awarii zostały usunięte
– zapowiada WIOŚ.
Inspektorat wyjaśnia, że dopuszczalna zawartość węglowodorów ropopochodnych w glebie jest wyższa niż w wodzie. W związku z tym istnieje możliwość wymywania substancji ropopochodnych z gleby i tworzenia się filmu zanieczyszczeń na powierzchni wody.
W najbliższych miesiącach, Delegatura WIOŚ we Włocławku będzie prowadzić bieżący nadzór nad terenem, na którym likwidowano skutki wycieku.
asdfghjkl;13:20, 24.03.2023
A jak w ostrowcu też plama ropy
Obiad14:42, 24.03.2023
Właśnie zjadłam obiad
lol 15:24, 24.03.2023
Portal DD = Żenada
Usuwają komentarze po całości, nie obraźliwe, tylko niewygodne.
sasanka16:45, 24.03.2023
a ten brud w mieście kto posprząta ,ten ostrowca czy z płocka
re lol 18:01, 24.03.2023
To jest raczej propaganda POd dyktando płatnika- taki ,,Urban PO włocławsku,, .Tylko dlaczego płatnik nie płaci ze swoich astronomicznych zarobków w samorządzie tylko z naszych podatków ?
Chyba najwyższy czas na zmiany bo,, troskliwy samorząd ,, puści podatników skarpetkach ...
Dyrektor DPS zwolniona dyscyplinarnie
Ta Chmielewska to niby diablica wcielona a wyglada jak aniol jakiś? To jaka ona w końcu?
Leon
00:09, 2025-05-09
Nowy papież ukazał się światu. Takie przyjął imię!
prawdziwe i boskie wybory papieza powinny byc pokazane w telewizji nazwiska wpisane na kartki wrzucone do kosza kosz podniesiony pod kopule sekstynska kartki wypuszczone z kosza ktora spadnie na obraz jezusa na posadzce ten zostaje papiezem i to by byla najbardziej sprawiedliwe
katolikii
22:28, 2025-05-08
Tak zmieni się dawna fabryka wódek? Pokazali wizualizac
TAK SIĘ TRWONO PIENIĄDZE PODATNIKÓW
i
22:24, 2025-05-08
Nowy papież ukazał się światu. Takie przyjął imię!
Cieszcie się, że papieżem nie został bliźniak zielensiego, bo to by była tragedia. Może teraz nowy pp jak D. Tramp przegoni dziadostwo.
Zobaczymy
22:22, 2025-05-08