Zamknij
REKLAMA

ORLEN zwiększa dostawy ropy. Od teraz będzie to 400 tys. ton miesięcznie!

17:40, 23.01.2020 | .
REKLAMA
Skomentuj
Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN zwiększy dostawy ropy naftowej z Saudi Aramco o kolejny ładunek ropy Arabian Light miesięcznie. Podpisany aneks do obowiązującej umowy długoterminowej to kolejny krok w umacnianiu relacji z Saudi Aramco.

Od teraz Saudi Aramco będzie dostarczał na potrzeby grupy ORLEN około 400 tysięcy ton surowca miesięcznie. To o 25% więcej niż dotychczas. 

- Zgodnie z zapowiedziami umacniamy naszą pozycję w rejonie Zatoki Perskiej, zacieśniając relacje z naszym sprawdzonym partnerem z Arabii Saudyjskiej. To kolejny krok na drodze do zabezpieczenia pracy naszych instalacji w całej Grupie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Konsekwentnie budujemy naszą pozycję handlową w różnych regionach świata. Ten proces ułatwi niewątpliwie finalizacja procesu przejęcia Grupy LOTOS, kiedy staniemy się liczącym się odbiorcą surowca dla globalnych partnerów – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Dostarczana ropa może być przerabiana, w zależności od potrzeb, w rafineriach w Polsce na Litwie i w Czechach. Jak informuje PKN ORLEN spółka wykorzystuje każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi dostawcami, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo energetyczne Polski. Firma ma już zbudowane relacje z firmami spoza Europy, w tym z Afryki, czy Zatoki Perskiej.

Działania podejmowane przez PKN ORLEN umożliwiają uzyskanie korzystnego miksu rop, optymalizującego produkcję.

- Mają one także pozytywny wpływ na finalną jakość i cenę produktów oraz stabilność na rynku. Tylko od początku 2018 roku, w ramach zakupów typu spot, zakontraktowany został surowiec m.in. z Angoli, Nigerii, Norwegii , czy Stanów Zjednoczonych. Miesięcznie do rafinerii w Płocku trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, a udział surowca spoza Rosji systematycznie wzrasta - informuje PKN ORLEN.

Kontrakt długoterminowy pomiędzy PKN ORLEN a Saudi Aramco obowiązuje od 2016 r., a współpraca jest konsekwentnie rozwijana. Wolumen dostaw w ramach tej umowy wzrósł na przestrzeni lat o 50%, zabezpieczając pracę instalacji w ramach Grupy ORLEN. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone