Zamknij
REKLAMA

Przy ul. Komunalnej we Włocławku powstała stacja tankowania CNG. Jest jedną z 23 w Polsce

10.00, 16.11.2022 G.S. Aktualizacja: 12.06, 16.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Polska Spółka Gazownictwa wybudowała stację tankowania sprężonego gazu ziemnego  (CNG) przy ul. Komunalnej we Włocławku. W całej Polsce powstały tylko 23 takie obiekty.  

Wybudowanie przez Polską Spółkę Gazownictwa stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego we Włocławku to efekt rządowego Programu Rozwoju Elektromobilności w Polsce oraz przyjętej przez Sejm jeszcze w 2018 roku Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 

- Polska Spółka Gazownictwa (PSG), w uzgodnionym z Prezesem URE „Programie budowy stacji gazu ziemnego oraz przedsięwzięć  w zakresie modernizacji, rozbudowy albo budowy sieci niezbędnych do przyłączenia tych stacji w latach 2019-2022” zobowiązana została do budowy 23 stacji tankowania CNG

 - wyjaśnia Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa

Jak wybrano lokalizację we Włocławku? Kolejny taki obiekt w najbliższej odległości od naszego miasta PSG wybudowała w Bydgoszczy

- PSG zaproponowało m.in. lokalizację Włocławka, który spełniał kryteria ustawy. Wybór miejsca uwzględniał również istniejącą infrastrukturę, powierzchnię działki oraz zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Spośród dwóch propozycji złożonych przez Miasto Włocławek, wybrano lokalizację przy ul. Komunalnej 4, uwzględniając m.in. dostępność stacji dla użytkowników, powierzchnię i dostępną infrastrukturę - tłumaczy  Grzegorz Cendrowski z PSG. 

Prognozuje się, że do 2025 roku z włocławskiej stacji CNG będzie korzystało 130 pojazdów z miasta i okolicy, nie licząc potencjalnego tranzytu oraz pojazdów zarejestrowanych poza włocławską aglomeracją. PSG przekonuje także, że wzrost dostępności stacji tankowania CNG spowoduje, że we Włocławku zacznie przybywać pojazdów zasilanych tym niskoemisyjnym paliwem.

PSG nie ujawnia jaki był koszt budowy stacji. 

Po wybudowaniu stacji, PSG przekaże ją PGNiG Obrót Detaliczny. Stacja, jak deklaruje PSG, powinna zostać przekazana jeszcze w tym roku.

CNG jako paliwo 

Pierwsze silniki zasilane gazem ziemnym, czyli takim, jaki płynie w rurach w naszych mieszkań, powstały pod koniec XIX wieku. Jako paliwo gaz ziemny jest tańszy nie tylko od benzyny i oleju napędowego, ale także od propan-butanu czyli LPG.

Gaz ziemny jest też znacznie czystszy w procesie spalania od tradycyjnych paliw, będących pochodnymi ropy naftowej. W stosunku do nich w produktach spalania CNG jest o 20 proc. mniej dwutlenku węgla, a innych szkodliwych substancji do 90 -100 proc.

Mankamentem jest mała gęstość energetyczna gazu ziemnego. Przez to zbiorniki do tankowania tego paliwa zajmują więcej miejsca. Na jednym zatankowanym zbiorniku można przejechać ok. 300 km.

(G.S.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

5 LAT TEMU 5 LAT TEMU

15 1

a kiedy ten samorządowy CPN z tanimi paliwami tak hucznie zapowiadany 10:38, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łysy z ratuszaŁysy z ratusza

11 1

Do powyżej:
Trudno powiedzieć. Na wiosnę 24r wybory samorządowe, więc na pewno ponownie wam to obiecam👍 10:48, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dobra inwestycja Dobra inwestycja

2 0

Bardzo dobra inwestycja, krok w dobrą stronę. Obecnie wiele osób będzie odwiedzać Włocławek aby zatankować CNG, gdyż tych stacji jest bardzo mało. A samochodów jest więcej niż się wydaje wielu ludziom. CNG jest bezpieczny niż LPG który opada i nie wolno parkować np. w garażach podziemnych. 11:41, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

michu michu

1 1

Mała stacyjka ,dwa lata budowy i zaraz otwarcie z pompą o kosztach lepiej nie wspominać .
Podczas gdy prywatny kapitał potrafi uruchomić "od zera" duża stacje .
Odnośnie elektromobilnosci ...maleńka Dania i sieć marketów netto to już ponad 700 ładowarek dla aut elektrycznych na przy sklepowych parkingach ,w 2023 będzie ich ponad tysiąc .
A jak tam w Polsce z ładowarkami ? 20:04, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%