Centrum Kultury Browar B. chce przywrócić dawną kujawską tradycję tworzenia ozdobnych pająków na Boże Narodzenie. Każdy, kto lubi własnoręcznie tworzyć świąteczne ozdoby, może wziąć udział w konkursie i stworzyć ozdobę podobną do tych, jakie dawniej zdobiły izby na Kujawach.
Pająki ludowe to tradycyjne ozdoby wieszane pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach te niezwykłe ozdoby wykonywano z surowców naturalnych takich jak słoma, zboże, groch czy fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj.
Dawniej pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy oraz pająk tarczowy.
CK Browar B. zachęca, by w tym roku taką piękną i niebanalną ozdobę wykonać własnoręcznie i zgłosić na Etnokonkurs. Prace nad nad konstrukcją warto zacząć jak najszybciej, ponieważ wykonanie tradycyjnego pająka wymaga sporo pracy i jest czasochłonne.
- Wykonanie takiego pająka to nie jest prosta sprawa. Trzeba zebrać odpowiednie materiały i w zasadzie od razu zabrać się do pracy, bo 4 grudnia musimy mieć już gotowe pająki - przyznaje Krystyna Mielczarska z CK Browar B. - Materiały powinny być tradycyjne. Nie wchodzą w grę żadne tworzywa i folie, żadne materiały sztuczne. Prace powinny być wykonane zgodnie z tradycją i z materiałów takich, jakich używano dawniej czyli słomy lub trzciny, bibuły, wstążeczek itd. To wszystko jest pięknie opisane w "Sztuce ludowej Kujaw". Pani Krystyna Pawłowska z Muzeum Etnograficznego pisała o tym i jeśli ktoś ma wątpliwości, może posiłkować się wiedzą z tej książki
Do udziału w Etnokonkursie na najpiękniejszego Pająka Kujawskiego zaproszone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Świąteczną ozdobę można wykonać samodzielnie lub w grupie (np. jako rodzina, grupa przyjaciół, sekcja plastyczna czy Koło Gospodyń wiejskich). CK Browar B. otrzymało już nawet pierwsze zapewnienia o chęci udziału w konkursie od Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych gmin.
Konkursowe jury oceni zarówno technikę wykonania i walory estetyczne, jak i oryginalność pomysłu, atrakcyjność formy oraz twórcze przełożenie tradycji na konkursową konstrukcję. Autorzy najlepszych prac mogą liczyć na nagrody finansowe lub rzeczowe. Jedną z nich będzie wydrukowana przez organizatora okolicznościowa kartka świąteczna z nagrodzonym pająkiem kujawskim. Dodatkowo wybrane pająki staną się częścią stałej ekspozycji w Izbie Tradycji Kujaw znajdującej się w Browarze B.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz