Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego od niemal trzech tygodni mogą przemierzać województwo z Paszportem Turystycznym. W ramach akcji można zwiedzić ciekawe miejsca zwane zakaMARKAMI. Na liście atrakcji znalazło się kilka obiektów związanych z historią i militariami.
Kujawsko-Pomorska Informacja Turystyczna zachęca do ruszenia z Paszportami Turystycznymi w teren, m. in. do miejsc położonych na uboczu i w lasach. Na terenie całego województwa znajduje się wiele fortyfikacji i obiektów związanych z militarną historią regionu.
- Nasz region jest bardzo bogaty w budowle o charakterze militarnym, od zamków, przez systemy basztowe i pierścieniowe, po pozostałości elementów obronnych z czasów II wojny światowej. Najwięcej takich obiektów, które zostały już dobrze poznane, znajduje się w okolicach Torunia, Chełmna i Grudziądza, ale na terenie całego województwa natknąć się można na wiele mniejszych fortyfikacji pomocniczych, które też warto zobaczyć. Zachęcam osoby zainteresowane historią, ale nie tylko, do odkrywania tych obiektów, np. podczas weekendowych wypadów, bo wszędzie się można dziś szybko dostać, a wiele z nich znajduje się w pobliżu innych ciekawych miejsc - zachęca Jerzy Okoński, komendant Fortu IV w Toruniu.
Fort IV to jeden z wielu obiektów tworzących pierścień obronny wokół XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. Do dziś zachowało się w Toruniu około 150 budowli obronnych, w tym 15 dużych fortów. Bogatą linię umocnień ma też Twierdza Chełmno, w skład której wchodzi m. in. Fort Watorowo. Jest on dostępny dla turystów, lecz do środka wchodzi się na własną odpowiedzialność. Jest tam ciemno i można natrafić na mnóstwo różnych przeszkód.
Militarne obiekty warte obejrzenia znajdują się również w okolicy Włocławka. W lasach otaczających miasto wybudowano ciąg niedużych schronów bojowych zwanych „tobrukami”. Poza nimi na mapie tegorocznego Paszportu Turystycznego znalazły się także: przystań nad Wisłą, gdzie można zdobyć pieczątki w papierowych i wirtualnych paszportach, cmentarz ewangelicko-augsburski w Mursku, rezerwat Jezioro Rakutowskie, 300-letni dąb i rezerwat przyrody Gościąż.
W tym roku do paszportowej zabawy można włączyć się na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Tę druga można odebrać m.in. w siedzibie Informacji Turystycznej we Włocławku.
Aplikacja14:52, 21.07.2018
Jak sie nazywa ta aplikacja? - co to za artykuł ktory nie podaje zadnych informacji. Amatorszczyzna ...
Bolo07:24, 23.07.2018
Tobruki można znaleźć też w lesie w okolicy Bogucin-Fabianek.
PSZOK we Włocławku pod obserwacją
Żeby było łatwiej ,,przemyśleć'' sprawę urzędowi proponuję zacząć wrzucać małymi partiami tekstylia do miejskich koszy. Tak może szybciej zrozumieją problem.
Prosty trik
02:50, 2025-05-28
Radni z Włocławka podjęli decyzję bez sprzeciwu. Maryla
SZKODA, ŻE NIE POGRZEBALI W HISTORII JAK TA "WŁOCŁAWIANKA" WYPARŁA SIĘ WŁOCŁAWKA ............ PROSZĘ RADNYCH ALE LIPA !!! 👎👎👎
no
23:09, 2025-05-27
Dachowanie pod Włocławkiem. Zawiniła 19-latka
Proszę osoby poszkodowane o kontakt 664694990
Dominikk
23:03, 2025-05-27
Ostre słowa o naborze do LO. Radni PiS kontra władze
Chciałbym aby było kształcenie zawodowe,ale za 3 lata nie będzie komu pracować na warsztatach szkolnych bo większość z nas jest już przed emeryturą. Nowych młodych brak.
Zawodowiec
22:55, 2025-05-27