Zamknij
REKLAMA

Co można robić we Włocławku i okolicach w ramach weekendu na Szlaku Piastowskim?

15:28, 22.06.2022 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum
REKLAMA

Szlak Piastowski to trasa turystyczna, która przebiega przez część województwa kujawsko-pomorskiego w tym przez miasta naszego regionu: Włocławek, Brześć Kujawski, Kowal i Radziejów. W ten weekend turyści będą mogli wziąć w specjalnym cyklu imprez pt. "Weekend na Szlaku Piastowskim". 

Rajdy rowerowe, zwiedzanie muzeum, wystaw multimedialnych, a także projekcja filmu to tylko niektóre wydarzenia jakie przygotowano dla miłośników historii. Gdzie można się wybrać? 

Włocławek

We Włocławku w piątek, 24 czerwca turyści mogą zwiedzić ekspozycje stałą Muzeum Historii Włocławka pt. "Dzieje Włocławka od pradziejów do PRL". W układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych. 

Miłośnicy historii będą mogli zobaczyć m.in pradzieje Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, początki "Civitas Vladislavia", czyli okres od IX do XV w., rozwój miasta w czasie istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów (XVI-XVIII w.), pierwsze zrywy wolnościowe, rozwój przemysłu, początki niepodległości w XX w., a także okres okupacji nazistowskiej, a później świat PRL w naszym mieście. 

Część ekspozycji „Początki Civitas Vladislavia” poświęcona jest epoce piastowskiej. Prezentowane są obiekty dotyczące średniowiecznego Włocławka oraz artefakty związane z bitwą pod Płowcami (27 września 1331 r.)

- informują pracownicy Muzeum Historii Włocławka. 

Zwiedzający będą mogli obejrzeć film wyprodukowany przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pt. "Droga do Płowiec". Film opowiada o stosunkach polsko-krzyżackich od momentu pojawienia się rycerzy-zakonników na ziemiach polskich do wspomnianej bitwy. Projekcje mają się odbywać o pełnych godzinach (10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00). Zwiedzenia muzeum jest tego dnia darmowe. 

Brześć Kujawski

Weekend w Brześciu Kujawskim będzie obfitował w przeróżne wydarzenia. W sobotę, 25 czerwca można bezpłatnie zwiedzić wystawę pt. "Wahadło Czasu". To opowieść o czasach średniowiecza i czasach króla Łokietka, przemyśle, roli kościoła, wielokulturowości i kulturze etnograficznej Kujaw. Pierwszego dnia zwiedzanie jest darmowe, zaś w niedzielę, 26 czerwca będzie kosztować 10 zł za osobę. 

Miłośnicy rowerów mogą w sobotę, 25 czerwca wziąć udział w "Piastowskim rajdzie rowerowym". Trasa liczy 32 km przez Wolicę, Stary Brześć, Lekarzewice, Wolę Skarbową, Osięciny i na parking tamtejszego leśnictwa. Po planowym postoju uczestnicy przejadą w stronę Karolina, Żakowic, Osłonek Miechowic Dużych i Kuczmę, gdzie wrócą pod brzeskie Wahadło, z którego wyruszyli. 

Do wygrania będą też nagrody o wartości nawet 500 zł oraz pamiątkowe medale za udział w rajdzie. 

Dodatkowo w sobotę będzie można zwiedzić kościół św. Stanisława Biskupa razem z przewodnikiem. To budowla datowana na XIV wiek, jednak jej historia sięga jeszcze wcześniejszego stulecia. Spacerek z przewodnikiem jest darmowy. 

Kowal

Klub Lumac WTR Włocławek organizuje w sobotę rajd rowerowy pt. "III Maraton kolarski im. Kazimierza Wielkiego". Zawodnicy wyruszą o godzinie 10:00 spod Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu. Rejestracja rozpocznie się od 8:00. 

Wyścig prowadzony będzie przede wszystkim na dystansie 120 i 60 kilometrów.

[ZT]50552[/ZT]

Radziejów 

W Radziejowie będzie można w sobotę zwiedzić i poznać tajemnice Klasztoru Ojców Franciszkanów. Zaplanowano trzy wejścia o godzinie 10:00, 12:00 i 14:00. Historia tego miejsca wiąże się z osobą Władysława Łokietka, który ufundował mnichom ten kościół. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%