Zamknij

Poprosiła go, by naprawił jej pianino. On postanowił pójść o krok dalej. To, co zrobił, przyprawia o zawrót głowy

14:35, 12.08.2019 B.N./Akademia Dokumentalna
Skomentuj Bohaterem "Stroiciela Himalajów" jest Desmond Gentl, właściciel warsztatu w londyńskim Camden Town. Bohaterem "Stroiciela Himalajów" jest Desmond Gentl, właściciel warsztatu w londyńskim Camden Town.

Jak przetransportować pianino do położonej ponad 4 tys. metrów nad poziomem morza wioski? W jaki sposób doszedł do władzy Władimir Putin i co kryje się za maską przybieraną przez rosyjskiego dyktatora? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie dzisiaj (12 sierpnia) we włocławskim Multikinie, gdzie DKF Ósemka przygotowała kolejne seanse w ramach Akademii Dokumentalnej. 

Na pierwszy ogień, o godz. 18:00 pójdzie dziś "Stroiciel Himalajów". Tytułowy bohater to Desmond Gentl, właściciel warsztatu w londyńskim Camden Town. W 2013 roku trafia do niego klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza, 1000-letniej wioski w stanie Zanskar, jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie. Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania, przetransportowania 100-letniego, ważącego osiemdziesiąt kilogramów fortepianu Broadwood &Sns do szkoły podstawowej w Lingshed.

Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów. W transporcie pomagają niezastąpieni Szerpowie, ale pokonywanie górskich przełęczy czy wąskich dróżek na jakach i kucykach choć jest doznaniem pięknym, jest wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Jeśli przedsięwzięcie dostarczenia pianina do najwyżej położonego na świecie miejsca się uda, będzie to piękne ukoronowanie kariery Desmonda i jednocześnie prezent na jego 65. urodziny. Będzie to również symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.

Kolejny, zaplanowany na godz. 19:30 seans, to kulisy sukcesu Władimira Putina. 31 grudnia mija 20 lat, od kiedy wstąpił on na fotel prezydenta Rosji. Kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu, reżyser "Świadków Putina", Witalij Manski był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej. Był świadkiem tego, jak Putin skonsolidował swoją władzę i podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna i przywrócić w Rosji dyktaturę. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu Manski tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Film przedstawia także innych bohaterów, w tym Michaiła Gorbaczowa i wspomnianego Borysa Jelcyna, który wybrał ambitnego 47-letniego Putina jako swojego następcę. Poznajemy też losy ekipy sztabu wyborczego, która pomogła w zwycięstwie aktualnemu prezydentowi Rosji w ówczesnych wyborach: wielu dołączyło do opozycji, dwóch zostało zamordowanych, a tylko jeden – Dmitrij Miedwiediew pozostaje blisko prezydenta, piastując fotel premiera. To dzięki podobnym obrazom i ich subtelnym kontekstom Manski odsłania prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

(B.N./Akademia Dokumentalna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SebixSebix

0 0

Jaka jest cena biletów? 16:48, 12.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%