Zamknij

Od 40 lat działają dla najmłodszych. Prezydent Wojtkowski: "Dziękuję Teatrowi Skene za emocje i wzruszenia"

12:00, 28.05.2019 J.B. Aktualizacja: 13:44, 28.05.2019
Skomentuj

"Cwaniaczek 2" to 85 premiera Teatru Skene, która odbyła się w piątek (24.05.) w Teatrze Impresaryjnym. Była połączona z niecodzienną uroczystością: obchodami 40-lecia istnienia zespołu. Specjalne podziękowania i gratulacje Teatrowi Skene złożył Prezydent Miasta Marek Wojtkowski.

"Cwaniaczek 2" to zabawna opowieść o współczesnej młodzieży - ich problemach, szalonych pomysłach i pierwszych zauroczeniach. Młodzi aktorzy doskonale zaprezentowali na scenie, wielokrotnie wywołując na widowni salwy śmiechu. Całości dopełniała wesoła, wpadająca w ucho muzyka i edukacyjny walor przedstawienia (co jest cechą charakterystyczną wszystkich spektakli wystawianych przez Teatr Skene).

Premiera była dobrą okazją do zorganizowania obchodów okrągłego jubileuszu zespołu, który od 1979 roku działa we Włocławku pod opieką Mieczysława Synakiewicza. W ciągu tych 40 lat, w ramach Teatru Skene, na scenie występowało bardzo wielu młodych włocławian (z których wielu dzisiaj przyprowadza do teatru swoje dzieci, a nawet wnuki!) Reżyser w licznych wywiadach, jakich udzielał na przestrzeni lat (także dla portalu Dzień Dobry Włocławek) wielokrotnie podkreślał, że dla dzieci i młodzieży ma to bardzo wiele pozytywnych skutków:

Wbrew pozorom z grania ma się bardzo dużo. Przede wszystkim inną pozycję w szkole. Wielu naszych "aktorów" mówi mi, że nauczyciele inaczej na nich patrzą. Poza tym są zwalniani z lekcji w czasie, gdy wystawiane są spektakle – a to jest dla nich duża atrakcja. Granie w teatrze rozwija także umiejętność funkcjonowania w zespole. Proszę zauważyć, że coraz więcej dzieci jest z rodzin małodzietnych, w których często są jedynym dzieckiem. Z tego względu niektórym bardzo trudno jest nauczyć się pracy zespołowej. Tu się zawiązują przyjaźnie, są wspólne wyjazdy, duża integracja. A z drugiej strony jeśli jedna osoba coś zrobi źle, to cały zespół za to ponosi konsekwencje - opowiadał nam Mieczysław Synakiewicz w 2015 roku.

Występowanie na scenie to jednak przede wszystkim ciężka praca - zespół pracował nad "Cwaniaczkiem 2" od stycznia 2019 roku, przez ten czas trzy razy w tygodniu odbywały się próby, na których młodzi aktorzy ćwiczyli emisję głosu, poruszanie się po scenie, gestykulację. Wbrew pozorom wymaga to wiele wysiłku i zaangażowania:

Zdarza się, że młode dziewczyny przychodzą na castingi, bo marzą o tym, żeby zostać aktorką. Po kilku latach grania w Skene zmieniają zdanie. Okazuje się bowiem, że bycie aktorem to nie jest taka fajna sprawa, jak to pokazują w telewizji, to przede wszystkim ciężka praca - dodawał reżyser.

Premierowe emocje wynagradzają jednak cały trud i poświęcenie - co zgodnie przyznają wszyscy zaangażowani w przygotowywanie przedstawienia: młodzi aktorzy, reżyser, osoby odpowiedzialne za scenografię, kostiumy, dźwięk, muzykę, światło... Teatr to praca zespołowa i bez wspólnego działania wielu osób nie doszłaby do skutku żadna premiera. Ten trud i wysiłek docenia wiele osób (przedstawienia Teatru Skene niemal zawsze gromadzą komplet publiczności), a z okazji 40-lecia specjalne wyrazy uznania przekazał także Prezydent Miasta Marek Wojtkowski:

Dziękuję Teatrowi Skene za emocje i wzruszenia, które już od 40 lat są udziałem publiczności. Młodzi aktorzy i ich artystyczni opiekunowie za każdym razem przenoszą pokolenia widzów w niezwykły świat słów, barw i dźwięków - fantastycznych, magicznych, ale jakże potrzebnych we współczesnym świecie - napisał w liście gratulacyjnym Prezydent Marek Wojtkowski.

 

 

Nagrodę dla Teatru Skene na ręce reżysera wręczyła w imieniu Prezydenta Miasta jego zastępca Domicela Kopaczewska, wspólnie z dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Elżbietą Dynarską.

Reżyser przyjął również życzenia od dyrektora Teatru Impresaryjnego Jana Polaka, sam natomiast podziękował wszystkim, którzy od lat wspierają działalność artystyczną zespołu.

Przypominamy, że Teatr Skene to grupa teatralna, skupiająca dzieci i młodzież z Włocławka i okolic. Jest to częściowo stały zespół, jednak reżyser dwa razy w roku organizuje castingi, na których poszukuje kolejnych młodych talentów, gotowych zagrać w konkretnym przedstawieniu. Repertuar Teatru Skene to zarówno klasyczne baśnie i bajki dla dzieci ("Czerwony Kapturek", "Alicja w Krainie Czarów", "Pinokio" i inne), jak i współczesne pozycje dla dzieci i młodzieży ("Koszmarny Karolek", "Ludwiczek", "Rodzina Addamsów", "Cwaniaczek", "Babcocha"). Według wstępnych zapowiedzi reżysera, kolejną premierą - planowaną na grudzień 2019 roku - będzie "Rodzina Addamsów".

(J.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%