Niebawem rozpocznie się rekrutacja na uczelnie wyższe. O tym, dlaczego przyszli studenci powinni postawić na Kujawską Szkołę Wyższą we Włocławku, rozmawiamy z dr. inż. Adamem Rejmakiem, rektorem uczelni.
Dlatego że Kujawska Szkoła Wyższa zapewnia doskonałe warunki studiowania i spełnia oczekiwania środowiska społeczno-gospodarczego w regionie. Poza tym kierunki studiów, które oferuje uczelnia, są niejako powieleniem zapotrzebowania właśnie tego otoczenia społeczno-gospodarczego.
Takie kierunki stricte inżynierskie jak budownictwo, energetyka, logistyka, BHP cały czas dają możliwość podjęcia pracy po zakończeniu studiów. Specjaliści po tych kierunkach są poszukiwani.
To samo dotyczy innych kierunków studiów. Teraz właśnie jest taki okres, gdzie pielęgniarki są bardzo poszukiwane. Mało tego, przepisy spowodowały, że warto podnosić w tym zawodzie kwalifikacje. A my jako pierwsi tu w regionie, podkreślam - jako pierwsi w regionie, podjęliśmy tę rękawicę już dawno temu i kształcimy pielęgniarki od wielu lat. Później inne uczelnie w regionie poszły tym śladem. No i teraz na innych uczelniach też można podwyższać kwalifikacje pielęgniarskie. Więc dlaczego u nas? Ponieważ mamy największe doświadczenie w tym zakresie.
Inne kierunki jak bezpieczeństwo narodowe czy pedagogika również są dostępne na naszej uczelni od lat. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, to kształcimy zarówno na studiach pierwszego stopnia, jak i studiach magisterskich. Ostatnio właśnie na kierunku bezpieczeństwo narodowe mieliśmy akredytację, czyli wizytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która oceniła, że ten kierunek studiów jest przez nas prawidłowo prowadzony. Komisja nie miała żadnych zastrzeżeń i otrzymaliśmy ocenę pozytywną.
W ubiegłym roku mieliśmy z kolei akredytację na kierunku administracja. I tak samo była pozytywna, co potwierdziło, że kształcenie w naszej uczelni odbywa się zgodnie z wszelkimi prawidłami.
Warto wspomnieć również o innych kierunkach, na których kształcimy bardzo potrzebnych na rynku specjalistów, czyli chociażby fizjoterapii. W okolicy jesteśmy jedyną uczelnią oferującą kształcenie w tym kierunku na studiach magisterskich. A zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów, szczególnie po tym okresie covidowym, jest bardzo duże.
Muszę tutaj podkreślić, że mamy również własny ośrodek fizjoterapeutyczny, który działa w oparciu chociażby o umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli osoby, które mają skierowania, mogą u nas te zabiegi otrzymać. Także jeżeli ktoś ma po prostu ochotę i chce polepszyć swój stan zdrowia, może skorzystać z zabiegów komercyjnie. Nasz ośrodek Fizjo Fit daje również naszym studentom możliwości odbycia praktyk.
Wszystkie kierunki studiów w Kujawskiej Szkole Wyższej są studiami praktycznymi. W świecie akademickim jest podział na kształcenie ogólnoakademickie i kształcenie praktyczne. Nasza uczelnia kształci na profilach praktycznych.
Jeżeli chodzi o obszar zdrowia, prowadzimy także kierunek dietetyka. Wystąpiliśmy również z wnioskiem o umożliwienie nam prowadzenia kierunku psychologia. To bardzo poszukiwany kierunek studiów, a także psycholodzy jako grupa zawodowa, są bardzo potrzebni i poszukiwani w społeczeństwie.
Dokładnie tak. Jeżeli Ministerstwo odpowie nam zgodnie z planem, to będziemy rekrutować już w ramach tegorocznej rekrutacji. Będziemy zachęcać do podjęcia studiów na tym kierunku.
Z roku na rok dużym zainteresowaniem cieszy się pielęgniarstwo. Tutaj przepisy prawa niejako dały możliwość osobom, które pierwszy stopień wcześniej już uzyskały. Podnoszenie kwalifikacji przez pielęgniarki znacznie nobilituje te osoby zakładach pracy. Mamy również sporo kandydatów na studia pierwszego stopnia na tym kierunku.
Następnie energetyka. Nie tylko ta elektryczna, ale każda inna jej odmiana, ponieważ na tym kierunku mamy kilka specjalności. To samo możemy powiedzieć o logistyce czy o budownictwie.
Duże powodzenie ma również fizjoterapia. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się natomiast dietetyka, co nie jest dla mnie do końca zrozumiałe.
Jest też oczywiście pedagogika czy administracja. Tu co roku mamy dość liczną grupę studentów.
Na wszystkie, to znaczy 17. Być może będzie 18, jeśli dostaniemy zgodę ministerstwa na psychologię, ale tutaj nie mamy jeszcze 100-procentowej pewności.
W tej chwili w Grudziądzu mamy filię, która cieszy się dość dużym powodzeniem. W ostatnim roku zwiększyła się tam liczba studentów. Ta rekrutacja przebiega tam teraz troszeczkę inaczej i są tego konkretne efekty.
W ostatnim czasie ministerstwo bardzo podniosło stawki stypendiów. W związku z tym tak naprawdę, jeżeli student spełni wymagania, jest w stanie przy pomocy tych stypendiów mieć studia za darmo.
Tak więc warto się uczyć i można również zredukować te koszty związane z podjęciem edukacji.
Nasi studenci mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki. Mamy przygotowany cały pakiet zniżek.
Mamy 20 proc. zniżki na pierwszy semestr studiów pierwszego stopnia dla przedstawicieli służb mundurowych. Na 20 proc. zniżki przez całe studia mogą liczyć natomiast absolwenci Zespołu Szkół Akademickich, który działa przy Kujawskiej Szkole Wyższej. Absolwenci naszej uczelni, którzy chcą podjąć studia na kolejnym kierunku, otrzymają z kolei 10 proc. zniżki na czesne.
Oferujemy również zniżki osobom, które chcą łączyć studiowanie na kilku kierunkach. Osoby, które chcą robić jednocześnie dwa dyplomy, za drugi kierunek zapłacą o 50 proc. mniej. Taką samą zniżkę otrzymają również studenci, którzy równolegle starają się o dyplom ukończenia studiów wyższych i podyplomowych.
W ramach programu "Aktywny Student" czesne może być obniżone nawet o 25 proc. Mamy również zniżkę "Studencka Rodzina", która uprawnia do 20 proc. zniżki na czesne.
Mam szerokie plany związane między innymi z infrastrukturą. Muszę się tu pochwalić, bo zespół ludzi pod moim kierownictwem opracował projekt i udało nam się zdobyć 4 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Nasz wniosek uplasował się na dziewiątej pozycji wśród "wielkich" uczelni i zdobyliśmy te środki. Już nawet wydaliśmy pierwszą transzę, którą nam przelano i jesteśmy w trakcie unowocześniania uczelni pod kątem dostępności dla studentów.
Chodzi o dostęp do dokumentów w formie elektronicznej. Nie ma już indeksów, a dzięki temu każdy student teraz będzie miał pełny obraz swoich spraw na uczelni w formie elektronicznej. Będzie tam odczytywał wszystko, co będzie dotyczyło jego osoby i życia akademickiego w uczelni.
Student będzie mógł składać wnioski drogą elektroniczną. Nie będzie musiał bezpośrednio przyjeżdżać do Działu Spraw Studenckich czy do Działu Dydaktyki. Wszystko będzie miał dostępne na swoim tablecie czy laptopie, komputerze czy telefonie i z tych platform będzie mógł doglądać swoich spraw.
Oprócz tego ułatwieniem dla studentów będzie także zamontowanie windy w rektoracie na Placu Wolności, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały pełną dostępność. W tej chwili niestety jej nie mają. Jeżeli chodzi o campus, tam jest możliwość swobodnego poruszania się, są windy, jest schodołaz, natomiast jeżeli chodzi o Plac Wolności, administrację, rektorat, to tutaj dostępności nie ma i moim celem jest to, aby to zmienić.
Mamy ogromny zakres pomocy dla osób niepełnosprawnych. W strukturze uczelni funkcjonuje Biuro Osób Niepełnosprawnych i studenci mogą korzystać z różnych form wsparcia - od asystentów po sprzęt. Przyszedł czas na zlikwidowanie barier, które uniemożliwiają im swobodne przemieszczanie się po budynku na Placu Wolności, gdzie też odbywają się zajęcia dydaktyczne, a także mieszczą się administracja oraz biblioteka uczelni z czytelnią.