Urząd Marszałkowski zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków. Gdzie się zgłosić i uzyskać nowe uprawnienia?
Do końca przyszłego roku przeszkolonych ma być blisko tysiąc osób. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
W Kujawsko-Pomorskiem mamy wiele idealnych miejsc do wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z kąpielisk, dlatego każdego roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym
– mówi marszałek Piotr Całbecki.
Do udziału w kursach mogą przystąpić osoby w wieku od 18 do 65 lat.
- Kursy kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik daje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR oraz od przyszłych kierowców karetek
- informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.
Każdy uczestnik bierze udział w kursach - ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie) oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, który trwa 73 godziny (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów).
Dodatkowo również w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji - sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów lub płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów.
Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy, wspólnie z partnerami Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy, Rejonowym WOPR w Bydgoszcz, Rejonowym WOPR w Toruniu, Włocławskim WOPR we Włocławku, Lipnowskim WOPR w Lipnie, Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki).
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 663 731 737 oraz adresem e-mail [email protected].
0 1
Żenada. I znowu Burmistrz i jego troll się lansuje. Ludzkie Pany dali kasę na domki dla pszczół. Chyba wybory samorządowe wkrótce.. Hehe. Do roboty się weźcie a nie lans.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz