Zamknij

Zbadali atrakcyjność inwestycyjną regionu. Za wzór stawiają Brześć Kujawski

15:30, 08.12.2022 K.P. Aktualizacja: 19:31, 18.12.2022
Skomentuj

W Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w czwartek, 8 grudnia odbyła się debata „Czynniki rozwoju przedsiębiorczości województwa kujawsko-pomorskiego”. 

Spotkanie z udziałem naukowców, przedstawicieli biznesu i instytucji okołobiznesowych, władz oraz samorządowców było podsumowaniem badań atrakcyjności inwestycyjnej województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzonych z inicjatywy wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Konkurs na przeprowadzenie badań rozpisany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną wygrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Analizę przeprowadził zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Jaworek z Katedry Inwestycji i Nieruchomości UMK. 

Prof. Jaworek zwraca uwagę, że mocną stroną kujawsko-pomorskiego są dobrze przygotowane tereny inwestycyjne, słabą na przykład niedopasowanie profilu nauczania na uczelniach wyższych do potrzeb niektórych przedsiębiorców. 

- Mocne strony to dobra infrastruktura, wysoko wykwalifikowana kadra, szczególnie absolwenci szkół branżowych pierwszego i drugiego stopnia. Mamy sporo dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych. Mamy też wysoką stopę bezrobocia, chociaż ona jest różnie oceniana przez inwestorów - niektórzy twierdzą, że jest dostępność dobrych pracowników. Brak jest wystarczającej współpracy między dużymi aglomeracjami w naszym województwie. Problem to także nie do końca chyba wyprofilowane nauczanie na poziomie wyższym do potrzeb rzeczywistych inwestorów. Nasze województwo musi postawić na szytych na miarę pracowników, na ten kapitał ludzki. To jest najważniejsze  - mówi prof. Małgorzata Jaworek. 

Naukowcy badali siedem filarów atrakcyjności inwestycyjnej województwa. Kujawsko-pomorskie najlepiej wypadło pod kątem infrastruktury technicznej i zasobów pracy.

Debatę podsumowującą badania atrakcyjności inwestycyjnej nieprzypadkowo zorganizowano w brzeskim "Wahadle".

Brzeska Strefa Gospodarcza może tu służyć jako benchmark (odniesienie, wzór do porównań - red.) - mówi prof. Jaworek. - Nastawienie władz lokalnych do inwestora jest bardzo pozytywne. Dbają jak o rzadkie kwiaty. Po drugie, aspekty twarde - przygotowanie gruntów szyte na miarę dla inwestorów, duża przychylność społeczności lokalnej, która dużo czerpie z tych inwestorów, którzy uczestniczą w życiu społecznym. Oby więcej takich innowacyjnych, otwartych miejsc w naszym województwie. 

(K.P.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%