Zamknij

Gierszał, Budnik, Wenda... - "Kultura nas ocali" po raz 3. w Wahadle

14:49, 26.09.2023 Aktualizacja: 15:08, 26.09.2023
Skomentuj

Od 4 do 7 października w Brzeskim Centrum Kultury i Historii "Wahadło" potrwa trzecia edycja interdyscyplinarnego festiwalu „Kultura nas ocali”. Wśród gości m.in. aktorzy Jowita Budnik i Jakub Gierszał. 

Tegoroczna edycja to ponownie najlepsza okazja do obejrzenia najciekawszych filmów nagradzanych na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach. Zobaczymy dokumenty “Pisklaki” Lidii Dudy i “Skąd dokąd” Maćka Hameli, które zdobywają widownię i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych.

Dokument Lidii Dudy to wzruszająca opowieść o rodzącej się przyjaźni. “Skąd dokąd” opowiada o wojnie w Ukrainie z punktu widzenia cywili wyrwanych ze swoich domów i zmuszonych do ucieczki.

W ramach festiwalu zostanie zaprezentowany także debiut fabularny Klaudiusza Chrostowskiego “Ultima Thule”, gdzie w głównej roli wystąpił Jakub Gierszał, który otrzymał właśnie nagrodę za najlepszy film w konkursie filmów mikro budżetowych podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kolejna propozycja festiwalu to wystawa sztuki współczesnej pt.: "temu zaś, kto nie ma będzie zabrane nawet to, co ma", której kuratorką została Agata Zbylut kierowniczka Pracowni Fotografii i Działań Postartystycznych i profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. Działania pracowni można śledzić na Instagramie pod adresem:@stojetanczewalcze

"Kultura nas ocali" to festiwal podczas którego w tym roku spotkamy się także z autorem reportaży Piotrem Krysiakiem, którego “Dziewczyny z Dubaju” okazały się jednym z największych hitów wydawniczych ostatnich lat. 

Ważnym elementem filmowych spotkań jest prezentacja filmów krótkometrażowych, które zostaną pokazane na porannych pokazach.

W tym roku w "Wahadle" zobaczymy 6 filmów fabularnych: “Tam, gdzie płaczą ptaki” Jakuba Wende, “Stwór” Damiana Kosowskiego, “Przepustkę” Karoliny Węglorz- Zimy, “Być kimś” Michała Toczka, “Wolną krowę” Marka Głuszaka i “Misie polarne” Bartosza Stankiewicza i “Polish Dream” Małgorzaty Suwały. 

Pokazane zostaną także trzy filmy dokumentalne: “Kiosk” Daniela Stopy, “Moją siostrę” Mariusza Rusińskiego i “Skorupkę” Konrada Kosycarza. Filmy te dotyczą problemów z uzależnieniami stąd pomysł na warsztaty z socjologiem i terapeutą uzależnień Adamem Nykiem, który na co dzień pracuje w warszawskim oddziale Monaru.

"Wahadło" zaprasza także na spotkania z aktorką Jowitą Budnik i z aktorem Jackiem Belerem, którzy opowiedzą o kulisach pracy z młodymi filmowcami. 

Program stworzyła Agata Całkowska, dziennikarka, która jest pomysłodawczynią festiwalu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc wejściówki należy rezerwować pod adresem https://biletyna.pl/Brzesc-Kujawski 

(G.S. )
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

KULTURA ZACHODUKULTURA ZACHODU

1 1

Około tysiąc osób identyfikujących się jako psy zebrało się na Placu Poczdamskim w Berlinie. Podczas spotkania porozumiewali się poprzez wycie i szczekanie.
Do wydarzenia doszło 19 września.
Spotkanie osób identyfikujących się jako psy zostało zapoczątkowane wywiadem z internetową postacią – człowiekiem-collie.
Mężczyzna w wywiadzie powiedział, że byłoby wspaniale gdyby mógł spotkać się z osobami myślącymi jak on.
Szczeniaczkiem może być każdy – lesbijka, gej, bi, trans, osoba interseksualna, queer czy hetero. Świat piesków jest otwarty na każdego – reklamował organizator akcji, PupPlay Berlin.
Grupa skupia gorących zwolenników różnego rodzaju parad LGBT.
Większość z tych osób podnieca fakt przebierania się za psy.

15:21, 26.09.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

🦆🦆

1 1

Jedź do Warszawy na Nowogrodzką tam spotykają się ludzie kaczki.

15:53, 26.09.2023

RomaRoma

3 0

Czy ktoś może mi wyjaśnić jaki jest sens robienia tego festiwalu w godzinach pracy ludzi, którzy chcieli by wziąć w nim udział? W środku tygodnia od 8.30? Naprawdę? Dla kogo to?

16:36, 26.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OdpowiadamOdpowiadam

1 1

Dla ludzi psów !

16:56, 26.09.2023

800+800+

1 0

Po co tracisz czas na pracę? Rzuć robotę, weź 800+ i będziesz oglądać do woli.

19:05, 26.09.2023

pomyślpomyśl

1 3

Poranne projekcje i spotkania z autorami są adresowanie dla młodzieży ze szkół średnich z Włocławka

18:17, 26.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OoojOooj

3 0

To we Włocławku teatr i browar b zamknęli, że młodzież do Wahadła jeździć musi? Może by tak w fajansiarni coś zorganizować taka piękna pusta stoi.

19:02, 26.09.2023

Jacek76Jacek76

1 0

Może trzeba w takim razie to wyraźnie zaznaczyć że dla młodzieży? To by inni się nie fatygowali. Co za bzdury!!

11:51, 27.09.2023

Agata CałkowskaAgata Całkowska

0 1

Festiwal ma także w programie popołudniowe spotkania. A dla osób, które w tygodniu pracują jest przeznaczona sobota i dwa wydarzenia od 14:00. Polecam uwadze.

10:18, 28.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%