Zamknij
REKLAMA

Od lat promują tradycję i kulturę pod Włocławkiem. Dziś świętowali jubileusze

21:15, 19.06.2022 | N.S.
Skomentuj Fot. Natalia Seklecka
REKLAMA

Koło Gospodyń Wiejskich i Zespół Folklorystyczny "Kruszynioki" od kilkudziesięciu lat pielęgnują tradycję, ale też dbają o to, by na terenie gminy Włocławek nie zabrakło atrakcji kulturalnych. Spora w tym zasługa Ireny Muszyńskiej, która kieruje KGW Kruszyn i zainicjowała działanie "Kruszynioków". Dziś (19.06.) społeczniczka i obie organizacje świętowały okrągłe jubileusze.

W Kruszynie świętowano dziś jubileusze: 60-lecia KGW Kruszyn, 35-lecia Zespołu Folklorystycznego "Kruszynioki" oraz 40-lecia pracy społecznej pani Ireny Muszyńskiej.

Koło gospodyń Wiejskich działa w Kruszynie od 62 lat (obchody okrągłego jubileuszu opóźniła pandemia). Pierwotnie działało w nim około 100 osób. Dziś liczy 40 członkiń. Przez 62 lata panie działające w KGW Kruszyn pielęgnowały przydrożne skwerki, utrzymywały porządek w kościele, śpiewały na dożynkach, organizowały wycieczki i zabawy taneczne. Wielokrotnie reprezentowały również gminę na imprezach organizowanych w sąsiednich miastach i miasteczkach.

Zespół Folklorystyczny "Kruszynioki" powstał 13 lutego 1987 roku (pierwsza nazwa "Kruszynianki"). Początkowo grupie akompaniował tylko jeden akordeonista, ale w ciągu kilkunastu lat zebrał się cały zespół muzyków. Dziś wielopokoleniowy zespół tworzą dziesiątki mieszkańców gminy Włocławek. Najmłodszy ma sześć, a najstarszy 85 lat.

Irena Muszyńska od 40 lat działa społecznie na rzecz gminy i jej mieszkańców. Od czterech dekad pełni bowiem funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich. Ponadto to właśnie ona była założycielką Zespołu Folklorystycznego "Kruszynioki".

W czasie uroczystych jubileuszy władze gminy, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, a także Wojewody, Zarządu Województwa oraz ościennych samorządów złożyli oficjalne podziękowania i gratulacje Irenie Muszyńskiej oraz wszystkim osobom działającym w KGW Kruszyn i zespole "Kruszynioki".

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. N.M.P. Królowej Polski w Kruszynie. Następnie odbył się przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kruszynie, gdzie miała miejsce oficjalna część jubileuszy, podczas której członkom KGW Kruszyn i "Kruszyniokom" wręczono podziękowania w formie statuetek i okolicznościowych grawerów.

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

FajnieFajnie

2 2

Festiwal w Opolu to jedna PiS żenada 22:49, 19.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bObbOb

1 0

Szacunek dla wszystkich!!! 👍 10:22, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Coś w styluCoś w stylu

3 1

Coś w stylu, chwalimy Was warzysze, a my nas, tylko ciekawe, kto będzie głosował na aktualną samorzadową władze, bo jak policzyć, to słabo to wygląda, tak odbieram, tak widzę 11:11, 20.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%