Zamknij
REKLAMA

To nie jest żart. Rycerze wkrótce opanują miasto. Obchody Bitwy pod Grunwaldem pod Włocławkiem!

10:00, 14.06.2021 | .
Skomentuj Co roku punktem kulminacyjnym imprezy jest rekonstrukcja pamiętnej bitwy z 1410 roku. Bierze w niej udział ponad tysiąc rycerzy z całego świata. Fot. Screen z Youtube.
REKLAMA

W tym roku przypada 611. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Tradycyjna inscenizacja na polach grunwaldzkich co prawda się nie odbędzie, ale atmosferę Grunwaldu będzie można poczuć niedaleko Włocławka. 

Od 1998 roku w Grunwaldzie rokrocznie odbywa się inscenizacja bitwy z krzyżakami. z 1410 roku. Co roku na polach spotyka się tysiące miłośników średniowiecza z całego świata. Pod gołym niebem mieszają się miłośnicy średniowiecza z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. W sumie ponad tysiąc rycerzy z całego świata.

Wiadomo jednak, że w tym roku do inscenizacji nie dojdzie. Wszystko przez pandemię.

- Mamy świadomość, jak bardzo po długich miesiącach społecznej izolacji wszyscy wyczekujemy wielkich wydarzeń i powrotu do normalności. Jednak w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy

- informują organizatorzy.

Okazuje się jednak, że amatorzy historii mogą przyjechać do... Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie odbędzie się Piknik Rycerski.

- Utworzymy i otworzymy dla mieszkańców oraz turystów prawdziwy obóz rycerski. Korowód ulicami Miasta, wybijanie monet, wystawy wyposażenia, strzelanie z łuku, fechtunek bronią bezpieczną, wykłady tematyczne, kuźnia polowa i wiele innych atrakcji na wyciągnięcie ręki

- podają przedstawiciele Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej.

Impreza w Aleksandrowie Kujawskim potrwa od 15 do 17 lipca. Już teraz wiadomo, że w pierwszy dzień zjadą wszystkie rycerstwa, a dzień później obóz zostanie otwarty da zwiedzających. Na 17 lipca zaplanowano główne obchody  611. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem oraz koncert zespołu Roderyk. Szczegółowe informacje na temat imprezy mają być na bieżąco zamieszczane TUTAJ.

Organizatorami wydarzenia jest Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski, Miejskie Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego w Aleksandrowie Kujawskim oraz Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej.

Patronat nad imprezą objęła Kapituła Rycerstwa Polskiego, a zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

LgbtLgbt

3 2

Bende tam ze swojm mieczem 10:24, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

14 0

Cyt: "Obchody Bitwy pod Grunwaldem pod Włocławkiem"!

To już racjonalniej byłoby obchodzić bitwę pod Płowcami.
Zawsze to regionalniej... 🤣🤣🤣 11:36, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rycerz 24Rycerz 24

3 1

A ja z moją maczugą dwudziestocztero centymetrową 11:41, 14.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DejwidkupkafildDejwidkupkafild

6 0

A potem przyleciał różowy jednorożec plujący tęczą i sen się skończył ... 12:45, 14.06.2021


MisioMisio

10 1

Szanowny Panie Autorze, czy naprawdę wg. Pana Aleks. Kuj. leży pod Włocławkiem? 12:24, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Grunwald.Grunwald.

4 1

Rozumiem uwarunkowania związane z sytuacją.Nie mogę pojąć treści pomysłu autorów tej modelarnii historii.Trochę szacunku dla historii wypadało by zachować,zdecydowanie widowisko pod Płowcami.Prof. Henryk Samsonowicz w grobie się irytuje do czego doszło.Trochę ogłady historycznej dla organizatorów i będzie poprawnie dla wszystkich. 16:13, 14.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

re re

0 0

Dla partyjnych zakutych łbów jest bez znaczenia czy pod Płowcami czy pod Grunwaldem czy pod Aleksandrowem .Ważne że będą się lansować przed obiektywami ... 21:47, 17.06.2021


AntybushAntybush

2 0

Można odtrąbić sukces... Pod Włocławkiem.... 22:04, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Proszę o pomoc Proszę o pomoc

0 1

...wstyd mi pisać tu o swoich problemach, każdy ma swoje własne. Jednak nie mam już wyjścia... Zanim... chciałabym bardzo przeprosić za ten komentarz , mam nadzieję, że nie obrażam nikogo w ten sposób bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko.Jednak już nie wiem co robić,.. Mój Synek jest dla mnie moim całym światem, moim Życiem. Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na redukcji etatów skutek pandemii… Zostałam bez środków do życia. Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale stanęłam na dnie. Nie mam pieniędzy na codzienne życie. Dwa dni temu Syn poprosił abym kupiła mu gazetę Minerały Świata, zabrakło mi 0,31 gr w kiosku. Tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to odrazu doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach. Na nic się to nie zdało. Syn siedział na ławce i jak podeszłam do Niego bez Gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś nazbieramy kamyków pod blokiem. Nigdy nie zapomnę jego Oczu. Wtedy zdałam sobiesprawę, że jak mi ktoś nie pomoże to sama nie dam sobie rady. Jestem zdrowa, ręce garną się mi do pracy tylko, nie mam gdzie.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać, ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić. Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji. Pracowałam,starczało na mieszkanie i skromne życie, Synek Nigdy nie chodził Głodny, byle Tylko mój Skarb miał wszystko
co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,ta sytuacja Mnie Przerasta, jestem załamana, czuję, że zawodzę jako matka. Jeśli jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę pomóc, będę Wdzięczna do końca swojego życia. Każdy gest jest dla nas wielką pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca, Życzę Wszystkim spokojnej czwartkowej nocy, Ola z Torunia.
SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu
34 9511 0000 0000 5461 3000 0010
Nasz Adres Zamieszkania i Zameldowania:
87-100 Toruń
ul. Kosynierów Kościuszkowskich 5/7,
03:01, 24.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%