Zamknij
REKLAMA

Kilkumiesięczny remont sali kinowej przedłużył się o prawie 20 lat. Wkrótce koniec i wielkie otwarcie?

12:15, 20.05.2022 | .
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

19 lat - od tylu lat jest zamknięta sala kinowa w Aleksandrowie Kujawskim. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze w tym roku, widzowie obejrzą tam pierwszy film. Kiedy konkretnie?

O zamknięciu sali widowiskowej w Miejskim Centrum Kultury zdecydowano w 2003 roku. Przerwa remontowa miała trwać zaledwie kilka miesięcy, ale do 2016 roku praktycznie nic się tam nie działo, ponieważ planowany remont przekształcił się w totalną wojnę polityczną.

Jak mówił w 2018 roku Arkadiusz Gralak (ówczesny dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, a teraz burmistrz Aleksandrowa), w przypadku remontu sali widowiskowej w MCK zawsze chodziło o pieniądze i zawsze znalazł się sposób, żeby tych pieniędzy jednak nie było albo, żeby te pieniądze zostały odrzucone.

Prace rozpoczęły się w 2016 roku od naprawy dachu, ale jednak na dobre dopiero w 2018 pojawił się ciężki sprzęt. Na początek rozebrano posadzkę widowni, balkon, scenę, sufit i ściany działowe na zapleczu sali. Następnie to odbudowano, zainstalowano nową stolarkę okienną i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Przebudowano także wyjścia ewakuacyjne.

[FOTORELACJA]15642[/FOTORELACJA]

W lipcu 2020 roku złożono wniosek o dofinansowanie remontu sali widowiskowej w Miejskim Centrum Kultury ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze przyznano i MCK dostał na remont wsparcie finansowe w wysokości 2.859.129,61 zł.

Co dziś dzieje się w MCK?

O tym rozmawialiśmy z Dorotą Ciesielską, dyrektorką Miejskiego Centrum Kultury. Okazuje się, że praca wre i pozostało już coraz mniej do zrobienia.

- Przygotowujemy się do tego, żeby w tym roku kino otworzyć. W środku kończymy prace. Pozostało m.in. jeszcze jakieś docieranie, założenie lamp, wyłożenie wykładziny i zamontowanie siedzisk. Oprócz tego oczywiście jeszcze sprzęt, wyłożenie podłogi na scenie i to są wszystkie prace, jakie nam pozostały

- mówi w rozmowie z portalem Dzień Dobry Włocławek Dorota Ciesielska, dyrektor MCK w Aleksandrowie Kujawskim.

Jak się dowiedzieliśmy, na te prace wykonawca ma czas do końca września. Tak mówi umowa. Równolegle do remontu sali, prowadzone są również prace na zapleczu. Tam przygotowano kilka pomieszczeń, m.in. garderoby. Poza tym, ekipa budowlana pojawiła się też w pomieszczeniu poprzedzającym kino, w którym jeszcze kilka lat temu działała restauracja.

Kino od razu otwarte po remoncie?

Niestety nie. Po zakończeniu remontu pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Co konkretnie?

- Chodzi m.in. o cały proces odbioru wyremontowanej sali. Ciężko określić, jak to dokładnie będzie wyglądało z terminami, ponieważ musimy pamiętać, że instytucje, które będą się tym zajmować, same decydują o datach. Trudno to konkretnie uściślić, bo to już nie będzie od nas zależne - dodaje dyrektorka.

Po remoncie, sala widowiskowa będzie przygotowana na 190 osób (135 miejsc na samej sali i 55 na balkonie). Jeszcze przed zamknięciem tych miejsc było co prawda więcej, ale teraz nie pozwalają na to przepisy.

Zarówno Dorota Ciesielska, jak i jej pracownicy liczą na to że kino będzie działać już wkrótce: "Mamy taką cichą nadzieję, że to może będzie październik, może jego końcówka" - dodaje dyrektorka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

TyśącTyśąc

5 2

Czy remont mostu na Wysokiej pobije ten rekord? 13:30, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzkodaSzkoda

3 0

Kina Polonia. Fajne klimaty. W Bałtyku tyle miłości było . Ci co pamiętają to są szczęśliwi. Pozdrawiam 23:25, 20.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Szkoda Szkoda

2 0

Wspominam z biciem serca te kina. Miały swój klimat, szkoda że tak łatwo o nich zapomniano. Może jest jeszcze szansa przywrócić je do życia. Warto dać ludziom wybór. 10:18, 21.05.2022


Kinoman Kinoman

2 1

Przydałoby się wyremontować kino Bałtyk lub kino Polonia we Włocławku. Te kina miały duszę, swój charakterystyczny zapach i atmosferę. Czy wszystko co stare musiało zostać zlikwidowane, zaniedbane. Warto by było mieć wybór kin i też pokazać dzieciom coś mniej nowoczesnego. Warto w ten sposób uczyć szacunku do tego co starego, ale jakże pięknego inaczej. 10:15, 21.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Też kinoman!Też kinoman!

1 0

Konkurencja wśród kin, wybór dla widza, różne repertuary, jestem za ale co to ma znaczyć " coś mniej nowoczesnego? W każdym kinie ma być dobry obraz i dźwięk, erą kina niemego z pianistą w tle przygrywającym, nie jestem zainteresowany. 16:44, 21.05.2022


Zawiślok.Zawiślok.

0 0

Obawiam się aby to nie przeszło, kiedyś było Kino Wisła, Ceramik, Polonia i Bałtyk ale obecnie Kino Wisła to sterta gruzu leżąca nad Wisłą przy wyburzonej Fabryce Wiśle, Kino Polonia i Bałtyk są w rękach prywatnych ceranik dość dawno został wyburzony podczas budowy wzorcowni. Czytałem gdzieś że Multi Kino ma umowę na wyłączność i może być jedynym kinem, a w dzisiejszych czasach z dźwięk to nie problem. 22:04, 21.05.2022


REKLAMA
0%