Zamknij
REKLAMA

Remont ciechocińskich tężni potrwa jednak dużo dłużej. Wszystko przez problemy z... dziką śliwą

14:00, 02.12.2021 | .
Skomentuj Fot. Szymon Ździebło dla UMWKP
REKLAMA

Nie w grudniu 2021 roku, a do końca 2022. Przedłużono data zakończenia remontu ciechocińskich tężni. Wszystko przez problemy z tarniną.

Modernizacja tężni trwa od marca. Pieniądze na remont udało się zdobyć z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego, a inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek. To oni administrują kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa.

Projekt rewitalizacji dotyczy dwóch najbardziej zniszczonych tężni - tej zlokalizowanej przy wejściu na teren obiektów oraz tężni z nią sąsiadującej. Prowadzona inwestycja pozwoli odtworzyć najbardziej uszkodzone elementy konstrukcyjne. Wykonawca naprawia fundamenty, wymienia pale i drewniane słupy.

Co aktualnie dzieje się w Ciechocinku?

- Tak gruntowne prace, od momentu budowy zabytku blisko 200 lat temu, realizowane są średnio co kilkadziesiąt lat. W ramach prowadzonej inwestycji zdemontowano i zutylizowano starą tarninę, wymieniono znaczną część elementów konstrukcyjnych, balustrad, koryt solankowych i schodów zewnętrznych. Dodam, że uszczelnione i wyczyszczone zostały zbiorniki solankowe, a całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Zakończono także remont przejścia pod tężnią nr 1

- mówi w rozmowie z portalem Dzień Dobry Włocławek Marcin Zajączkowski, prezes zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A.

Zakończono już z kolei prace modernizacyjne przy przepompowni. Wymieniono pompy, rury spustowe i instalacje sanitarne, a także pokrycie dachu. Budynek został też odświeżony: położono nowe tynki, okładziny ścienne i posadzki. Trwają jeszcze prace nad zorganizowaniem terenów zielonych i oświetlenia ścieżek.

[FOTORELACJA]14924[/FOTORELACJA]

Jak ustaliliśmy, roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem zaakceptowanym przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zmienił się jednak termin zakończenia robót. Przedłużono go do końca 2022 roku.

- Taki stan rzeczy jest konsekwencją sytuacji epidemiologicznej panującej zarówno w kraju i jak za granicą, co przekłada się na trudności związane z łańcuchami dostaw materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. W naszym przypadku mowa tu o budulcu tężni - dzikiej śliwie, znanej szerzej pod nazwą "tarnina". Tężnie solankowe są przygotowane pod układanie wiązek tego surowca, na którego dostawę oczekuje wykonawca inwestycji

- dodaje prezes uzdrowiska.

Marcin Zajączkowski przekonuje jednak, że prace zostaną najprawdopodobniej zakończone wcześniej. Mówi się nawet o pierwszym półroczu 2022. Wszystko po to, aby na sezon letni mieszkańcy oraz goście uzdrowiska mogli ponownie korzystać z walorów całej infrastruktury tężniowej.

Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

lollol

8 1

...........zgodnie z harmonogramem, ale przedłuży się termin zakończenia. Co to za urzędniczy bełkot.
Czy harmonogram zakładał koniec robót na 2022? Nie, więc jest niezgodne z harmonogramem. 14:41, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BontonBonton

4 0

Pan prezes tak ma , jeżeli remont tężni zakończy się o rok później
to nazywa taką obsuwę " chwilowym stanem rzeczy" (sic!).
Skąd ja to znam !?
I tak przy okazji pytanie do prezesa ;
czy kiedykolwiek iglica ,stanowiąca zwięńczenie budynku tzw
Gołębnika , do niedawna służąca za budkę dla piesków , wróci na
swoje miejsce !?
Pan konserwator coś o tym wie czy ....... 20:43, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JonasJonas

3 1

Tężnie i basen solankowy między nimi bo dobre było za Gierka, dziś można czystsze wody i powietrze na swiecie znaleźć.

Niech pokażą Basen w jakim stanie jest, można by na lodowisko przeznaczyć czy jazdy na rolkach i kawiarenki między tężniami pozwolić, dalej PKP dworzec? , sanatorium byle wojskowe koło kościoła ,zabite deskami okna latami niszczeje.
A łazienki ciągle remonty, tylko prywatni oligarchy coś budują.
Przystań na Wiśle ma piękną Tczew, dlaczego nie Ciechocinek?.
Droga do ruin zamkowych w Raciazek lepsza ale nic nie widać bo ktoś wpadł na pomysł obsadzić ruiny drzewami, jest WC ale lepjej nie korzystać a toi toi postawić ale wojt nie ma na to pieniędzy.
Żadnej gospody, kiosk Ruch ruina, książka nowa o historii gminny sponsorowana przez Diecezje Włocławek autor nie sprawdził IPN tych reklamowanych działaczy Volksdeutsch stalinowców UB SB karierowiczów, I niedawno jest kanalizacja i jak wirusy nie mogą się mutowac?.
Szkoła Podstawowa a obok psychiatryczny szpital? .

Żadnych zakładów przetwórstwa owoców warzywnego, czy kawiarenki, sklepik, gorzej jak za komuny.
JP 21:29, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrewAndrew

2 0

Remont najbardziej zniszczonych tężni? Dla nich było dużo lepiej jak ich partacze nie ruszali. Remont przeprowadza firma, która nie ma żadnego doświadczenia ani pojęcia o tężniach, zresztą tego nie ukrywa. Woda się leje jak chce, a najbardziej tam gdzie nie powinna i gdzie niszczy konstrukcję tężni. Przez całe lato przejście pod tężni było zalewane, woda się lała strumieniami po drewnie, które tak namoczone i zawilgocone po zimie będzie akurat... do usunięcia! Czy to też jest zgodne z tym niby harmonogramem? Fuszera, niekompetencja, kto takie roboty odbiera działa na szkodę tego obiektu. Dramat 06:28, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

2 0

A kiedy niby dzika Śliwa była bardziej dostępna. Stek bzdur. Za każdym razem przy remoncie tężni lub jego planach mówiono, że jest problem z surowcem. I dla ścisłości surowiec nie jest wrażliwy na pandemię tylko bardzo długo trzeba na niego czekać, a do tego ilości potrzebne na remont ciechocińskich tężni są bardzo duże. Tylko jeśli remont zleca się firmie nie posiadającej doświadczenia to efekt jest jaki jest czyli zawalenie terminu na całej linii... 06:34, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bzyk bzykbzyk bzyk

0 0

A kiedy na fajfy? 16:26, 03.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smutnysmutny

0 0

Już teraz nie wiem kiedy bzyknę swoją ukochaną pod świeżo oddaną tężnią 21:07, 05.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

INOWROCLAW TĘŻŃIEINOWROCLAW TĘŻŃIE

0 0

INOWROCLAW MA PIEKNE TĘŻNIE I OKOLICE 09:47, 06.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbiAbi

0 0

Byłem w Ciechocinku w 2020 roku. Tężnie już nie działały 😡😡😡😅 10:12, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%