Zamknij
REKLAMA

Dom Seniora "Bronek". Tu wiedzą, że domu nie tworzą mury, tylko ludzie

00:00, 20.09.2019 | MATERIAŁ PROMOCYJNY
Dom Seniora "Bronek" jest budynkiem parterowym, w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Fot. DS 'Bronek'

O tym, dlaczego powstał Dom Seniora "Bronek", jakie warunki zapewnia swoim mieszkańcom i jakie motto przyświeca jego pracownikom rozmawiamy z Panią Ewą Andrzejewską z zarządu placówki.  

Dlaczego powstał Dom Seniora "Bronek"?

Ewa Andrzejewska: Od bardzo dawna naszym marzeniem było stworzenie takiego miejsca, jak Dom Seniora „Bronek”. Jesteśmy ludźmi, którzy spełniają się niosąc pomoc innym. Nie da się opisać słowami, jak ogromną radość daje nam uśmiech pojawiający się na twarzach Naszych Mieszkańców. Taki widok utwierdza nas w przekonaniu, że decyzja o utworzeniu takiej placówki była bardzo dobra.

Naszym zadaniem jest służenie ludziom starszym, samotnym i chorym, niesienie pomocy każdemu, kto tego potrzebuje a przede wszystkim zapewnienie w najwyższym standardzie warunków życia, opieki całodobowej i odpoczynku. Stworzyliśmy miejsce, gdzie każdy Senior czuje się spokojny, bezpieczny, szczęśliwy. 

 Na terenie obiektu jest oczko wodne, fontanna, altana, sad owocowy, las brzozowy oraz alejki spacerowe.Fot. DS 'Bronek'.

Jakie warunki zapewniacie podopiecznym?

Dom Seniora "Bronek" jest budynkiem parterowym, w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych (ZOBACZ ZDJĘCIA). Nie ma żadnych barier architektonicznych. Na terenie obiektu jest oczko wodne, fontanna, altana, sad owocowy, las brzozowy oraz alejki spacerowe.

Tutaj, w otoczeniu przyjaznego personelu, mieszkańcy mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać nowe znajomości, oraz miło spędzać czas z przyjaciółmi.

Budynek wyposażony jest w sieć telewizyjną oraz bezprzewodowy Internet dostępny w całym obiekcie. Oferujemy Naszym Mieszkańcom podstawową formę rehabilitacji manualnej, hydroterapię, laseroterapie, elektroterapię oraz ultradźwięki.

Każdy pokój wyposażony jest w: łóżko dostosowane do stanu zdrowia pacjenta, szafę, szafkę nocną, stolik, krzesła i telewizor. Wszystkie pokoje posiadają łazienki przystosowane do aktywności fizycznej mieszkańców. Pozbawione barier i dodatkowo z podchwytami.

Pomieszczenia połączone są ze sobą jednym szerokim korytarzem, który ułatwia poruszanie się na wózkach inwalidzkich.

Obiekt wyposażony jest przestronny salonik z jadalnią, obok salonik kominkowy, aneks kuchenny, gabinet pielęgniarski.

Każdy pokój wyposażony jest w: łóżko dostosowane do stanu zdrowia pacjenta, szafę, szafkę nocną, stolik, krzesła i telewizor. Fot. DS 'Bronek'.

Czym różnicie się od podobnych placówek?

Wyróżnia nas to, że jesteśmy Domem, z podkreśleniem słowa Dom. Budując nasza placówkę z całego serca starliśmy się stworzyć miejsce przyjazne Naszym Mieszkańcom. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby wchodzący do środka poczuli ciepłą, miłą i domową atmosferę. W naszym domu priorytetem jest dobro Seniora. Chcemy, aby każdego dnia nasi podopieczni budząc się byli szczęśliwy, że mieszkają właśnie u nas. Żyjemy mottem: "Domu nie tworzą mury, tylko ludzie”.

Waszym atutem jest na pewno lokalizacja - nowy budynek bez barier architektonicznych, położony na dużej działce i zlokalizowany na terenie małego miasteczka, gdzie wszędzie jest blisko, z dala od przemysłu. 

Zgadza się. Nasz Dom Seniora „Bronek” zlokalizowany jest w małej, malowniczej miejscowości Lubraniec. W pobliżu znajduję się kościół, ośrodek kultury, przychodnia lekarska, biblioteka. Miasteczko posiada bardzo ładne skwery, stary rynek, las, jezioro, muszlę koncertową. Lokalizacja naszego domu jest bardzo dużym atutem.

Co robicie, żeby Wasi podopieczni czuli się szczęśliwi w Waszym Domu Seniora?

Opieka nad starszą osobą polega nie tylko na czynnościach pielęgnacyjnych oraz na podawaniu lekarstw. Spędzanie czasu z osobami starszymi, towarzyszenie im, to bardzo ważny element opieki. W ten sposób eliminujemy poczucie osamotnienia seniorów oraz dbamy o ich dobre samopoczucie. 

Tak jak my wszyscy, osoby starsze potrzebują zaspokojenia elementarnych potrzeb, ale chcą też być aktywni fizycznie i mentalnie, chcą  oddawać się przyjemnościom. Są świadomi tego, że ze względu na zaawansowany wiek, nie mają takich możliwości, jak osoby w pełni sprawne i młodsze od nich, jednak my pamiętamy o tym, że powyższy fakt wcale nie oznacza, że powinni zostać wykluczeni z życia towarzyskiego.

Zakres zajęć, które oferujemy Naszym Pensjonariuszom,  jest wbrew pozorom całkiem szeroki. Mamy do wyboru wiele aktywności, które  dostarczają Naszym Seniorom wiele  interesujących wrażeń oraz sprawiają, że ich dzień przestaje być monotonny. Staramy się organizować takie aktywności fizyczne, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale poprawią również sprawność fizyczną i psychiczną Naszych Podopiecznych. W naszym salonie w zależności od upodobań Podopiecznego, wybieramy  wspólne czytanie książek, czasopism, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, gry słowne oraz wiele innych nietuzinkowych czynności, które czynią dzień przyjemniejszym. 

W naszym domu do wyboru jest mnóstwo aktywności, które z pewnością dostarczą ciekawych wrażeń i sprawią, że dni przestaną być monotonne. Fot. DS 'Bronek'.

Proszę powiedzieć kilka słów o Waszym personelu? Kto opiekuje się podopiecznymi Bronka?

Personel Domu Seniora „Bronek” składa się z odpowiednio wykwalifikowanej kadry pielęgniarskiej, jak i opiekunek medycznych. Głównie to opiekun medyczny zajmuje się pacjentami, dlatego odgrywa bardzo ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Do głównych zadań naszych opiekunek należy m.in.: rozpoznawanie problemów opiekuńczych osób chorych i niesamodzielnych, wykonywanie zabiegów higienicznych, współpraca z pielęgniarką w zakresie realizowania planu opieki nad osobami niesamodzielnymi, pomoc pielęgniarce podczas wykonywania zabiegów pielęgniarskich, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z podopiecznymi.

Opiekunowie medyczni również aktywizują osoby chore i niesamodzielne do zwiększenia ich samodzielności życiowej. Dołożyliśmy wszelkich starań zatrudniając personel Domu Seniora „Bronek”, Pracujące tu osoby wykazują się bardzo dużą empatią, sympatią i życzliwością wobec otoczenia. Obserwując codzienna pracę naszego personelu, mogę już dostrzec jak dużo serca wkładają w opiekę nad podopiecznymi.

Wiem, że macie własną kuchnię i serwujecie mieszkańcom posiłki dopasowane do ich potrzeb dietetycznych. 

Tak, mamy własną nowoczesną w pełni wyposażoną kuchnię. Oferujemy wyżywienie przygotowywane do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Staramy się serwować posiłki z domowej kuchni, ponieważ wiemy, jak każdy Senior ceni sobie tradycyjna polską kuchnię.

Przerwa między posiłkami nie jest dłuższa niż 3 godziny. Mieszkańcy mają również możliwość korzystania z aneksu kuchennego przez cała dobę.

Nasz Dom Seniora posiada własną, nowoczesną kuchnię. Fot. DS 'Bronek'.

Jak wygląda dzień w Waszym Domu Seniora?

Dzień w Domu Seniora „Bronek”, zaczynamy poranna toaletą Naszych Podopiecznych oraz przygotowaniem do śniadania. Po śniadaniu Naszych Seniorów zachęcamy do aktywności fizycznej w postaci rehabilitacji oraz spacerów na świeżym powietrzu.

Po zjedzeniu drugiego śniadania Naszym Seniorom staramy się zapewnić wszelkiego rodzaju rozrywki w zależności od zainteresowań, tj, czytania książek, przeglądanie prasy, wspólne układanie puzzli, gra w warcaby lub szachy, oglądanie TV, słuchanie muzyki, a dla bardziej aktywnych fizycznie wspólne ćwiczenia lub taniec.

Kiedy nadchodzi pora obiadowa, przygotowujemy  Naszych Seniorów do posiłków i karmimy osoby, które potrzebują pomocy. Tuż po porze obiadowej, jeśli tylko pozwala nam pogoda, wychodzimy na zewnątrz z Naszymi Podopiecznymi. Tak spędzamy popołudnie, później mamy podwieczorek i wspólnie spędzamy czas w salonie.

Dokładamy wszelkich starań, aby Nasi Seniorzy nie nudzili się , aby czuli się potrzebni, zachęcamy do wspólnych zajęć, a przede wszystkim robimy wszytko co w naszej mocy, aby czuli się szczęśliwi.

Zachęcamy podopiecznych do ćwiczeń i rehabilitacji. Fot. DS 'Bronek'.

Jak długo czeka się na miejsce w Domu Seniora "Bronek". Jak wygląda procedura przyjęcia?

Jesteśmy nowo otwartą placówką, wpisaną do rejestru placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz osobom w podeszłym wieku.

Obecnie dysponujemy 31 miejscami. Od miesiąca prowadzimy przyjęcia Seniorów. Nie ukrywam, że  jest duże zainteresowanie naszym domem. Powoli wzrasta liczba Naszych Podopiecznych, są wciąż jednak wolne miejsca, więc zachęcam do skorzystania z naszych usług.

Zapraszam zainteresowanych do odwiedzania strony internetowej dsbronek.pl oraz do polubienia nas na Facebooku.

Natomiast jeśli chodzi o procedury przyjęcia Seniora do naszej placówki, na początek zawsze prosimy o dostarczenie dokumentacji medycznej, następnie, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, po zapoznaniu z regulaminem oraz umową przyjmujemy Seniora pod nasz dach.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%