Zamknij

Lubień Kujawski będzie w telewizji! Miasteczko odwiedzili "Poszukiwacze historii" z Polsat Play

14:43, 14.08.2016 N.S
Skomentuj W historii bitwy pod Szczawnem wciąż jest wiele znaków zapytania. Fot. Urząd Miejski Lubień Kujawski W historii bitwy pod Szczawnem wciąż jest wiele znaków zapytania. Fot. Urząd Miejski Lubień Kujawski

Gmina Lubień Kujawski, a konkretnie bitwa pod Szczawnem z 22 listopada 1863 roku zainteresowała ekipę programu "Poszukiwacze historii" znanego z anteny Polsat Play. Ekipa telewizyjna zbadała doniesienia o bitwie i zweryfikowała pozostałości pochówków ze zbiorowej mogiły.

„Poszukiwacze historii” z Olafem Popkiewiczem na czele przyjechali do Lubienia Kujawskiego na zaproszenie burmistrza. Pomysł zaproszenia ekipy telewizyjnej wynikał z chęci upamiętnienia powstańców poległych na terenie gminy.

- Chcemy w tym miejscu postawić pomnik, upamiętnić te osoby i dobrze by było wcześniej tę całą historię zweryfikować. Później nie byłoby jak tego zrobić, nie byłoby możliwości technicznych, żeby rozbierać pomnik i dokonywać jakichś ekshumacji, czy poszukiwań – wyjaśnia Marek Wiliński, burmistrz Lubienia Kujawskiego. - Najpierw poszukiwania, udokumentowanie historii, nakręcenie odcinka, a potem nastąpi właściwe upamiętnienie.

Ponieważ temat bitwy pod Szewem jest dość ciekawy i do końca niewyjaśniony, zainteresował ekipę telewizji Polsat. „Poszukiwacze” niedawno odwiedzili podwłocławską gminę, by dokładnie prześwietlić historyczne doniesienia i skonfrontować je z rzeczywistością.

Według podań historycznych oddział powstańczy dowodzony przez rotmistrza Karola Grosmana dotarł do Szewa w godzinach wieczornych 22 listopada 1863 roku. Powstańcy zostali gościnnie przyjęci i zaproszeni na kolację. Tymczasem wojska rosyjskie zjawiły się w folwarku późnym wieczorem i zaatakowały z zaskoczenia.

[ZT]5059[/ZT]

Kilkaset metrów od folwarku w wyniku szarży rosyjskiej śmierć poniosło 6 powstańców, a kilku zostało rannych. Ciała poległych zostały pochowane przez właścicielkę majątku. Władze carskie sprzeciwiały się ich upamiętnieniu i tylko dzięki uporowi właścicielki Szewa został tam ustawiony krzyż i posadzone kasztanowce.

Nie był to jednak jedyny bitewny epizod w tej okolicy. W listopadzie 1914 roku na polach gminy Lubień Kujawski zmierzyły się oddziały żołnierzy rosyjskich i niemieckich. W sąsiedztwie krzyża powstańczego Niemcy zadecydowali o utworzeniu cmentarza wojennego i pochowali 8 żołnierzy rosyjskich i 2 niemieckich.

Weryfikacja pozostałości pochówku potwierdziła autentyczność zapisków historycznych, jednak pozostawiła dużo pytań bez odpowiedzi. W mogile, co prawda odnaleziono szczątki ludzkie z powstania styczniowego, ale tylko 3 osób i tylko jedną czaszkę młodego mężczyzny w wieku ok. 20 lat z widocznym urazem po szabli z szarży konnej. W mogile znaleziono ponadto guziki od mundurów carskich oraz skórę z butów żołnierzy pruskich z czasu pierwszej wojny światowej. Eksperci podkreśli, że mogiła na przestrzeni lat była wielokrotnie naruszana.

Emisja „lubieńskiego” odcinka „Poszukiwaczy historii” ma nastąpić w październiku na antenie Polsat Play. Prawdopodobnie nie będzie to zresztą jedyny odcinek opisujący historię gminy Lubień Kujawski. Podczas kręcenia programu „Poszukiwacze” dokonali bowiem przypadkowego odkrycia – znaleźli groty włóczni prawdopodobnie z czasów rzymskich. Ekipa telewizyjna zapowiedziała, że jeśli ta informacja się potwierdzi, gmina Lubień Kujawski pojawi się w programie dwukrotnie.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

podczymtabitwapodczymtabitwa

2 0

POd SZCZawnem czy pod SZewem???? 21:07, 14.08.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

arriarri

1 0

pod Szewem. 13:39, 17.08.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%