Zamknij
REKLAMA

Co musisz zrobić, żeby nieodpłatnie pomógł ci miejski prawnik?

07:40, 27.11.2019 | G.S.
Skomentuj
Fot. depositphotos.com
REKLAMA

W jaki sposób jest udzielana we Włocławku nieodpłatna pomoc prawna, kto może z niej skorzystać i w czym pomoże nam darmowy prawnik, o tym rozmawiamy z wiceprezydent miasta Domicelą Kopaczewską.  

Nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta wiedzą, że mogą korzystać z porad prawnych, za które nie poniosą kosztów.

Domicela Kopaczewska: To prawda. Tymczasem od stycznia 2016 r. Miasto Włocławek realizując zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, organizuje świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porad może skorzystać każda osoba, która nie jest w stanie pokryć kosztów odpłatnej porady i która złoży stosowne ku temu oświadczenie.

Wystarczy oświadczenie?

Krąg osób, które mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnika, jest aktualnie bardzo szeroki. Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2019 r. świadczenie to przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W jaki sposób jest to weryfikowane? Poprzez podpisanie oświadczenia. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

W jakich sprawach możemy uzyskać pomoc?

Podczas wizyty u prawnika możemy uzyskać informację o obowiązującym stanie prawnym naszej sprawy oraz o przysługujących nam prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się ewentualnym postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. Prawnik może wskazać sposób rozwiązania naszego problemu prawnego, przygotować nam projekt pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych, czy też ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

We Włocławku istnieją aż cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. 

Tak. Miasto zorganizowało cztery punkty nieodpłatnego poradnictwa prawnego. Punkt na ul. Mechaników 1 obsługiwany jest przez radców prawnych, w godz. 15.00-19.00. W punkcie na ul. Żytniej 58 w godz. 14.00 - 18.00 porad udzielają adwokaci.

Na ul. Żabiej 12A i na ul. Długiej 28 na interesantów oczekują radcy prawni i adwokaci z Toruńskiej Fundacji Kultury, Rozwoju i Sztuki, z którą miasto współpracuje. Punkt na ul. Żabiej 12A czynny jest przed południem w godz.; 8.30 - 12.30, zaś na Długiej 28 w godz.; 13.00 - 17.00. Obydwa lokale przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Interesanci umawiający się na spotkanie z prawnikiem sami wybierają sobie punkt, do którego chcą udać się w celu uzyskania porady.

Zanim skorzystamy z nieodpłatnej pomocy prawnej, musimy umówić termin wizyty. Wizytę ustalamy telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 11.00 dzwoniąc pod nr telefonu. 54 414-49-20.

Czy oprócz porad prawników, mieszkańcy Włocławka mogą korzystać także z porad obywatelskich?

 Wykaz instytucji oraz zakres udzielanych porad z danymi kontaktowymi, znaleźć można w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Włocławek, na stronie internetowej Urzędu Miasta Włocławek www.wloclawek.pl w zakładce MENU. 

Można uzyskać pomoc prawnika przez telefon?

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, pomoc prawna może być udzielona także poza punktem - telefonicznie. Aby skorzystać z tej formy pomocy, należy poprzez opiekuna udokumentować fakt takiej niepełnosprawności.

(G.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

12351235

9 0

Niestety w Polsce nie stosuje się prawa tylko interpretację prawa ,więc po co komu prawnik. Dziesięć sądów może wydać dziesięć różnych wyroków w tej samej sprawie,to tak jak w tym filmie Sędzia Dredd "Ja jestem prawem ".Kabaret. 09:41, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kargulkargul

5 0

po co ci prawnik ,weź granat i zobaczysz jak będą walić w gacie.... 10:02, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janek1janek1

6 0

już kiedyś skorzystałem z porady tzw bezpłatnego prawnika który przeczytał mi artykuł w kodeksie i to cała porada 10:09, 27.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SdrtySdrty

0 0

Niech zaczna za darmo dawac pieniadze i to grube pieniadze RYDZYKOWI i zaczna wkacy myslec o ludziach bo ten zlodziej juz za duzo nakradl 18:13, 31.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA