Zamknij

Dbają o ciąże we Włocławku, szkolą lekarzy na całym świecie

12:00, 28.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:31, 16.01.2020

O tym, jak łączyć w pracy ginekologa praktyczną opiekę nad pacjentkami w ciąży z dzieleniem się doświadczeniami z innymi lekarzami oraz o jakości opieki nad kobietami oczekującymi dziecka we Włocławku rozmawiamy z dr Magdaleną Litwińską i dr Eweliną Litwińską z NZOZ "Medyk" we Włocławku. 

Niedawno wróciły Panie z Londynu, gdzie brałyście udział w Advances in Fetal Medicine, konferencji organizowanej co roku przez brytyjską Fundację Medycyny Płodowej, podczas której międzynarodowi eksperci przedstawiają i omawiają najnowsze osiągnięcia medycyny płodowej. W tym wydarzeniu biorą udział najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa z całego świata. To wspaniale, że lekarze z Włocławka są w tym gronie!

Magdalena Litwińska: Rzeczywiście jest to niezwykle istotna konferencja w kalendarzu spotkań, w której tylko w tym roku uczestniczyło ponad 2 tysiące ginekologów. Możliwość wystąpienia na takiej konferencji to oczywiście ogromny zaszczyt, ale również odpowiedzialność i radość, że prezentowane przez nas tematy cieszą się zainteresowaniem położników na całym świecie.

Dr Magdalena Litwińska podczas wystąpienia na Advances in Fetal Medicine. Fot. Archiwum własne. 

Czego dotyczyły Wasze wystąpienia podczas  Advances in Fetal Medicine Courses?

Magdalena Litwińska: Moje wystąpienie dotyczyło jednego z głównych problemów współczesnego położnictwa, jakim jest nadciśnienie u ciężarnych, a dokładniej najbardziej niebezpieczna z jego form, czyli stan przedrzucawkowy. Choć jest to stosunkowo rzadko występująca sytuacja położnicza, to może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań u pacjentki i jej dziecka. Obecnie dysponujemy doskonałymi możliwościami diagnostycznymi, które pozwalają już na etapie 3. miesiąca ciąży przewidzieć to powikłanie i zastosować odpowiednie środki, które zminimalizują ryzyko dla pacjentki.

Dr Ewelina Litwińska podczas wystąpienia na Advances in Fetal Medicine. Fot. Archiwum własne. 

Ewelina Litwińska: Tematem mojego wystąpienia były natomiast ciąże bliźniacze. Jest to wyjątkowy rodzaj ciąż dający przyszłym rodzicom podwójne szczęście, jednak zanim dojdzie to szczęśliwego rozwiązania, zarówno na pacjentkę, jak i jej dzieci, czyha wiele niebezpieczeństw. Monitorowanie takiej ciąży za pomocą wysokiej jakości badań ultrasonograficznych pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie możliwych niebezpieczeństw i zastosowanie działań pozwalających na ocalenie dzieci.

Dlaczego, jako ginekolodzy, skupiłyście się właśnie na tej tematyce?

M.L.: W naszej populacji wzrasta ilość kobiet chorujących na nadciśnienie oraz choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca. Te właśnie kobiety są najbardziej narażone na wystąpienie ciężkich powikłań w ciąży. Należy zaznaczyć, że ciąża to wielki wysiłek dla organizmu kobiety - obecnie porównuje się pracę serca kobiety ciężarnej do pracy serca wyczynowego sportowca. Ciężarnym należy zatem zapewnić wszystkie możliwe badania, jakimi dysponuje współczesne położnictwo, aby skutecznie chronić je przed następstwami tych chorób.

E.L.: Ciąże bliźniacze to również coraz częstsze zjawisko. Częściej spotykamy ciąże mnogie u pacjentek starszych oraz po zabiegach wspomaganego rozrodu. W przypadku tych ciąż niezwykle istotna jest szczegółowa diagnostyka ultrasonograficzna, która pozwala na włączenie odpowiednich działań pozwalających na ocalenie takiej ciąży, gdy znajduje się ona w niebezpieczeństwie.

[ZT]36419[/ZT]

Żeby dzielić się swoją wiedzą i zdobywać doświadczenie, podróżujecie w różne strony świata i Polski. Ostatnio były Panie nie tylko w Londynie, ale też w Kazachstanie. Tylko w grudniu szkoliłyście lekarzy z Rzeszowa i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Co dają Wam takie działania?

M.L.: Każde z takich spotkań jest dla nas wyjątkowe. W tym roku zostałyśmy wykładowcami z ramienia Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, co pozwala nam na wymianę doświadczeń w gronie najbardziej prominentnych lekarzy w zakresie opieki perinatalnej. Spotkania takie organizowane są w całym kraju, ostatnie miały miejsce w Warszawie i Rzeszowie.

Fakt zasadności prowadzenia badań przesiewowych w kierunku stanu przedrzucawkowego i porodu przedwczesnego oraz dokładnej diagnostyki ultrasonograficznej w ciążach bliźniaczych jest obecnie oczywisty, jednak istotne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, systemu, który sprawi, że badania będą dostępne dla wszystkich ciężarnych. To zagadnienie omawialiśmy w trakcie spotkania z lekarzami z Wojewódzkiego Szpitala we Włocławku i jesteśmy przekonane, że przed nami dobra współpraca. Spotkania zagraniczne to z kolei szansa na ocenę naszych doświadczeń na arenie światowej.

Dr Ewelina Litwińska specjalizuje się w tematyce ciąż mnogich. Jest związana z londyńskim King's College Hospital i  Instytutem 'Centrum Zdrowia Matki Polki' w Łodzi. Jest także wykładowcą z ramienia Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Fot. Archiwum Prywatne. 

Jak przekładają się wasze zainteresowania badawcze na codzienną pracę w NZOZ "Medyk" we Włocławku?

M.L.: Celem przeprowadzanych przez nas badań nie jest zaistnienie w świecie nauki, a zapewnienie naszym pacjentkom najwyższego poziomu opieki, jak również dzielenie się naszymi doświadczeniami z innymi lekarzami w trakcie krajowych i międzynarodowych konferencji.

Jak oceniają Panie opiekę ginekologiczną i położniczą w naszym mieście? Jak w tym kontekście sytuuje się NZOZ "Medyk"? Wasza klinika dysponuje nie tylko  doświadczonymi lekarzami, ale też sprzętem diagnostycznym, którego nie znajdziemy w większych miastach. 

M.L.: Rzeczywiście, Klinika NZOZ "Medyk" może pochwalić się urządzeniami diagnostycznymi najwyższej klasy. Na naszym wyposażeniu znajduje się doskonały ultrasonograf Voluson E10, który jest obecnie najlepszym na świecie aparatem ultrasonograficznym. Dodatkowo posiadamy analizator biochemiczny Kryptor, który pozwala na wykonywanie oznaczeń markerów z krwi pacjentki niezbędnych do oceny ryzyka wystąpienia powikłań w ciąży, takich jak zahamowanie wzrastania dziecka, stan przedrzucawkowy, czy poród przedwczesny. Jeśli odpowiednio wcześnie stwierdzimy, że pacjentka jest narażona na to powikłanie, możliwe jest włączenie bardzo skutecznego leczenia.

Praca w takich warunkach to prawdziwa radość, ponieważ jesteśmy pewni, że możemy otoczyć nasze pacjentki odpowiednią opieką. Równie ważne jednak jak sprzęt Kliniki są chęć rozwoju i poszerzanie wiedzy oraz umiejętności przez zespół naszych lekarzy i położnych.

Dr Magdalena Litwińska specjalizuje się w tematyce nadciśnienia u kobiet ciężarnych. Jest związana z londyńskim King's College Hospital i  Instytutem 'Centrum Zdrowia Matki Polki' w Łodzi. Jest także wykładowcą z ramienia Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Fot. Archiwum Prywatne. 

Wrócę jeszcze do jakości opieki nad kobietami spodziewającymi się dziecka we Włocławku. Przecież to też pole do działania dla samorządu. Niektóre polskie miasta z publicznych środków finansują badania ciężarnych. Dlaczego to warte naśladowania rozwiązanie? 

Jak wspomniałam wcześniej, ważne jest zapewnienie odpowiedniego systemu, który pozwoli każdej ciężarnej na korzystanie z nowoczesnej opieki zapewniającej bezpieczeństwo pacjentki i jej dziecka. Niestety, nie wszystkie badania są finansowane przez nasze NFZ. Jedną z możliwości, która sprawdziła się w innych miastach, jest pozyskanie dofinansowania z samorządu miejskiego. Nasze projekty badawcze jak do tej pory spotkały się z uznaniem ze strony Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego, co zaowocowało przyznaniem NZOZ "Medyk" dwóch ważnych dotacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Obecnie staramy się wprowadzić badania przesiewowe w kierunku stanu przedrzucawkowego, co wiąże się z koniecznością oznaczenia z krwi pacjentki tak zwanego łożyskowego czynnika wzrostu - białka produkowanego przez łożysko. Dofinansowanie ze strony samorządu pozwoliłoby na spopularyzowanie tego badania i w sposób istotny przyczyniłoby się do poprawy opieki nad ciężarną. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach nie brakuje wydatków, jednak należy pamiętać, że ciężarna i jej nienarodzone dziecko powinno być dla nas największym dobrem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%