Powalający projekt portu lotniczego w Toruniu obronił się na piątkę. Autor Tomasz Łyjak uważa, że małe regionalne lotniska to przyszłość, której nie unikniemy...
Choć projekt Portu Lotniczego w Toruniu jest niestety jedynie pracą magisterską, to jego niebanalne formy wywołały w internecie sporą dyskusję.
Czy takie lotnisko w przyszłości mogłoby znaleźć się również pod Włocławkiem?
ZOBACZ TAKŻE: Boeingi w Kruszynie ?
- Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia. Myślę, że w przyszłości będzie tendencja by ograniczyć ruch samochodowy a ruch na małych, regionalnych lotniskach będzie się zwiększał. Dobrze by było, żeby poszło to w tym kierunku – mówi autor projektu Tomasz Łyjak.
Młody architekt, który swoją pracę dyplomową na Politechnice Poznańskiej obronił na piątkę uważa, że takie projekty, dziś wybiegające jeszcze w przyszłość, mają szansę na realizację już w latach 20-tych i 30-tych.
Czy w przyszłości doczekamy się takiego Portu Lotniczego pod Włocławkiem? Bardzo możliwe...
- Projekt rozbudowy lotniska w Kruszynie i budynku portowego jest już dawno zrobiony. Mamy nawet pozwolenie na budowę. Niestety, w efekcie kryzysu prace z tym związane zostały zawieszone w czasie – mówi Marek Koziński, dyrektor Aeroklubu Włocławskiego.
Mimo wszystko dyrektor podwłocławskiego lotniska na przyszłość patrzy optymistycznie i nie ustaje w prowadzeniu kolejnych rozmów i szukaniu inwestorów.
- W końcu kryzys musi kiedyś minąć a wtedy nie tylko będziemy się komunikować za pomocą autostrad. Drobne, lokalne lotniska, będą się rozwijać – twierdzi Marek Koziński.
Zdaniem fachowców, lotnisko w Kruszynie jest bardzo dobrze ulokowane i po rozbudowie mogłoby spełniać funkcję lotniska biznesowego, cargo a także przyjmować samoloty pasażerskie zabierające nawet 40 pasażerów. Rozbudowa portu w Kruszynie z pewnością przyczyniłaby się również do poprawy atrakcyjności miasta i regionu.
Do tematu podwłocławskiego lotniska niebawem wrócimy. Więcej o projekcie toruńskiego lotniska znajdziemy na stronie internetowej sztuka-architektury.pl oraz na facebook-u.
0 0
\"\"Takie lotnisko w Toruniu ? Jest już projekt! A we Włocławku...\"\"
...a we Włocławku mamy wybrukowany Zielonu Rynek. Mamy ukamienowane Bulwary. Mamy inkubator.
\"MIATO SIĘ (znakomicie?) ROZWIJA - NIE ZMIENIAJMY TEGO\".
----------------------------------------------------
\"\"- Projekt rozbudowy lotniska w Kruszynie i budynku portowego jest już dawno zrobiony\"\".
O budowie lotniska w Kruszynie z racji centralnego położenia w Polsce mówiło i pisało się co najmniej od ćwierćwiecza.
-----------------------------------------------
\"\" Niestety, w efekcie kryzysu prace z tym związane zostały zawieszone w czasie ? mówi Marek Koziński, dyrektor Aeroklubu Włocławskiego\"\".
Nooo, a w czasach kryzysu najlepiej lokować pieniądze w przedsięwzięcia, które nie przyniosą żadnej złótówki zwrotu. I przy okazji zadłuży sie Miasot powyżej wartości krytycznej, która wynosi 64%. Miasto zadłużone jest na 69,5%. Przed nami jest juz tylko POZNAŃ i TORUŃ.
---------------------------------------------
\"\"- W końcu kryzys musi kiedyś minąć, a wtedy nie tylko będziemy się komunikować za pomocą autostrad.\"\"
Historia świata uczy, że kryzysy prawie zawsze mijają razem z władzą.
--------------------------------------------
Drobne, lokalne lotniska, będą się rozwijać ? twierdzi Marek Koziński.\"\"
Nooo, panie Koziński... ma pan \"rację\". I wtedy bogate spoleczeństwo Włocławka będzie latać samolotami do ciotek, babć i znajomych. Nooo i do pracy...
==================
Rozwijamy się... jak rolka papieru łazienkowego. :)))
1 0
Lotnisko pod włcławkiem? Czemu tak skromnie... Nasi włodarze powinni się wystarać o lokany kosmodrom żeby statki kosmiczne mogły co godzinę odlatywać do Lipna z przystankiem na marsie.
0 0
włocławek za małe miasto niestety.
0 0
Beznadziejny artykuł. Co mnie obchodzi czyjaś praca magisterska o lotnisku w Toruniu. Przecież od dawna wiadomo, że są plany rozbudowy lotniska w Kruszynie. Poza tym w tekśćie jest dwa razy postawione to samo pytanie. WHY!!!!!
0 0
a ja sie pytam czy jest sens budowy lotniska w toruniu i wloclawku? czy nie lepiej zbudowac jedno ladne lotnisko gdzies miedzy naszymi dzielnicami?
1 0
Niech jakiś student napisze prace pracę licencjacką nt. budowy kosmodromu i 7mio gwiazdkowego hotelu we Włocławku. I proponuje zapytac dlaczego takie projekty powsają w naszym mieście a nie w Wawie....
0 0
Już się przestraszyłem, że to prawda... Wtedy Włocławek został by już doszczętnie zmarginalizowany. Swoją droga na forum skyscrapercity był kiedyś projekt naszego dworca zaprojektowany z podobnym rozmachem co Toruńskie lotnisko ale niestety również tylko w formie pracy magisterskiej
0 0
mimo wszystko najlepsza lokalizacja jest wlasnie wloclawek
0 0
POPIERAM LOKALIZACJA WŁOCŁAWEK NAJJJJJJJJJJJJLEPSZA:))
0 1
Lotnisko w Bydgoszczy nie ma sensu, tym bardziej to lotnisko w Toruniu nie ma sensu, a co dopiero Włocławek.
Samolot na 40 pasażerów oznacza, ze średnia cena biletu na trasę krajową nie spadnie poniżej 400zł (cena paliwa, koszty pracy, opłaty). JetAir już latał Bydgoszcz - Gdańsk, dobijali czasami do 4 pasażerów.
Linie lotnicze też nie mogą w nieskończoność wchodzić na coraz to nowe lotniska na małym obszarze. Dla nich rozdrobnienie ruchu może oznaczać upadek.
W Toruniu i Włocławku tylko GA
0 0
projekt to koncepcja wybiegająca daleko w przyszłość...
Biorąc pod uwagę zapisane w strategii rozwoju miasta do roku 2020 plany przekształcenia dotychczasowego lotniska na port do odpraw lotów nieregularnych/charterowych, jak również przystosowanie do funkcji cargo oraz planowane inwestycje miejskie (Trasa Średnicowa), powstała koncepcja wybiegająca w przyszłość jeszcze dalej.
W przeciągu ostatnich lat, mimo kryzysu gospodarczego, jesteśmy świadkami dynamicznie postępującej globalizacji, a co się z tym wiąże, latanie, które dotychczas przeznaczone/dostępne było głównie dla klas wyższych, obecnie jest w zasięgu ręki większości ludzi (np. tanie linie lotnicze, czy częste bilety za symboliczne 10zł)
Potrzeba ludzi do podróżowania i uprawiania turystyki, nawet na szerszą skalę, będzie stale i prawdopodobnie dynamicznie wzrastała.
Wiele portów, które jeszcze kilka lat temu były jedynie koncepcjami, dziś są otwierane, bądź przygotowywane do realizacji (nawet w niewielkiej odległości od siebie), chociażby Modlin, Lublin-Kielce-Rzeszów, czy Gdynia-Kosakowo.
Być może w latach 2020-2030 nastąpi tendencja budowania wielu mniejszych/większych regionalnych portów lotniczych, gdyż jest to zdecydowanie przyjemniejsza i bardziej komfortowa forma podróżowania, niż polskie drogi.
Właśnie w ten, bądź jeszcze późniejszy okres uderza koncepcja, która jest prezentacją możliwej opcji zagospodarowania tego terenu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz