Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego powstało w Redczu Krukowym w 2010 roku w budynkach po pierwszym zakładzie maszyn rolniczych. Od tego czasu każdy może za darmo podziwiać niesamowite eksponaty.
Założycielem muzeum jest Janusz Borkowski. Prezes Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych "Krukowiak" utrzymuje je z własnych środków. Eksponaty gromadził przez lata wraz z synami.
Ale utworzenie muzeum, które dzisiaj może się pochwalić bogatymi zbiorami, możliwe było także dzięki ofiarności ludzi. Wiele eksponatów podarowali mieszkańcy Redcza Krukowego i okolic. Niegdyś w miejscu muzeum mieściła się fabryka "Krukowiak". Miejsce na wystawienie eksponatów jest więc bardzo dobre. Oglądanie zbiorów nic nie kosztuje.
- Można nas odwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 7-15. Nasze muzeum, to przedsięwzięcie niekomercyjne, zatem nie trzeba wykupować żadnych biletów, by oglądać eksponaty - mówi Sylwester Roszak z KFMR Krukowiak.
Zbiory Muzeum Techniki i Gospodarstwa Rolnego są pokaźne. Oglądać można m.in. artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania. Jest mnóstwo maszyn rolniczych, ciągników ale i samochodów oraz motocykli.
- Najlepiej wcześniej się umówić i można podziwiać nasze zbiory. A oglądać jest co. Mamy unikatową kolekcję motorów, ciągników, czy maszyn rolniczych. Prawdziwą perełką jest np. ciągnik Bocian. Jest też kolejny, zwany Saganem. To są maszyny z lat 50-tych dwudziestego wieku. Mamy specjalną izbę szkolną, także z tamtego czasu. Jest apteka z początków poprzedniego stulecia oraz zakład szewski i wiele innych - dodaje Roszak.
Każdy chętny może obejrzeć eksponaty na miejscu, czyli w Redczu Krukowym (gmina Brześć Kujawski). Próbkę tego, co można tam zobaczyć, prezentujemy w galerii zdjęć na DDWloclawek.pl. Zachęcamy do obejrzenia fotografii z muzeum.
0 0
Muzeum jest super, naprawde polecam. Byłem tam w zeszły czwartek i się nie zawiodłem jako fan samochodów z PRL. W zbiorach są oczywiście także eksponaty nie związane z pojazdami. Jest sporo przedmiotów np z XIX w. No i dodatkowe plusy to miła obsługa i darmowy wstęp :). Natomiast małe sprostowanie - muzeum jest czynne od 8 do 14.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz