Zamknij

Bezpieczny odpoczynek w czasie pandemii. 8 zasad, o których musisz pamiętać

00:01, 22.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:14, 22.06.2020
Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Wakacje za pasem, a koronawirus nie chce odpuścić. Czy szczególne środki ostrożności wprowadzone z powodu pandemii, muszą zepsuć nam letni odpoczynek? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Przestrzeganie ich może być mniej uciążliwe, niż myślisz. 

Wakacje 2020 będą inne niż zwykle. Zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież, którym lato najbardziej kojarzy się z wakacjami i beztroską, muszą nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i także w tym czasie wyrobić sobie nawyki, które pomogą ochronić się przed koronawirusem.

Choć otwarto obiekty sportowe, wkrótce ruszą miejskie kąpieliska, czynne są hotele i możemy już podróżować za granicę, pandemia jeszcze nie minęła i nadal powinnyśmy pamiętać, że również podczas wypoczynku nie można zapomnieć o takich zasadach bezpieczeństwa, jak maseczka, częsta dezynfekcja rąk, dystans społeczny i unikanie zatłoczonych miejsc. 

Jak wypoczywać w publicznym miejscu w czasie pandemii? Oto lista zakazów i nakazów podczas wakacji w dobie koronawirusa.

Oto najważniejsze zasady:

1. dbaj o swoją odporność,

2. często myj ręce woda z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu,

3. na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę,

Gdzie obligatoryjnie muszę nosić maseczkę?

  • w autobusie, tramwaju, pociągu i innych środkach komunikacji publicznej;
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele, w szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Dlaczego mam nosić maseczkę?

Maska osłaniająca nos i usta jest mechaniczną barierą, utrudniającą wirusowi dostanie się do dróg oddechowych, gdzie powoduje chorobę. Im więcej wirusa dostanie się do gardła i płuc, tym ciężej przebiega choroba. Maska zatrzymuje również cząstki wydostające się z ust podczas kaszlu i kichania, dzięki czemu mniej zakaźnych cząstek wirusa unosi się w powietrzu. Stwierdzono, że wirus utrzymuje się w powietrzu przez czas do 3 godzin. Ponieważ wydychane cząstki zatrzymują się na wewnętrznej powierzchni maski, trzeba ją regularnie zmieniać – co dwie do sześciu godzin, w zależności od rodzaju maski.

PAMIĘTAJ: 

Maski materiałowe należy wygotować lub wyprać. Maski specjalistyczne i chirurgiczne zachowują swoje właściwości po wygrzewaniu „na sucho” np. w piekarniku.

Niebezpieczne może być również noszenie jednej maski zbyt długo, co pozwoli na powrót osadzonych na niej cząstek zakaźnych do dróg oddechowych użytkownika. Dopuszczalny czas noszenia zależy od rodzaju maski.

4. unikaj podawania dłoni na powitanie,

5. w przestrzeniach wspólnych (na basenie, na plaży, w restauracji, sklepie) zachowuj odstęp 2 metrów od innych ludzi; jeśli zachowanie odstępu nie jest możliwe, załóż maseczkę ochronną (nakaz zachowania odstępów nie dotyczy osób mieszkających w tym samym pokoju hotelowym lub podróżujących razem)

Dlaczego warto utrzymywać dystans fizyczny?

Obecna wiedza na temat koronawirusa SARS-CoV-2 mówi nam, że wystarczy zachować odpowiednią odległość od innych, by znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia.

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, nie tylko podczas kaszlu i kichania, ale również podczas rozmowy. Zachowanie dystansu od drugiej osoby pozwoli ograniczyć ryzyko transmisji. 

6. unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą,

7. unikaj dotykania oczu, ust ani nosa nieumytymi rękami, 

8. nie dotykaj maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!).

9. unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online.

RADA: Zawsze warto mieć przy sobie własny płyn na bazie alkoholu lub chusteczki do dezynfekcji, aby w dowolnej chwili móc zdezynfekować ręce, np. przed posiłkiem. 

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń w miejscach publicznych

IV etap odmrażania gospodarki zniósł ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w sklepach, na poczcie, na bazarach, w kościołach czy na cmentarzach, to jednak są takie miejsca, w których musimy przestrzegać limitu osób.

W środkach komunikacji publicznej może jechać tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli dostępne są tylko miejsca siedzące) lub tyle, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W tym drugim wypadku połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Limity osób obowiązują też w siłowniach, klubach fitness, basenach, kinach, teatrach itp. miejscach. W restauracjach stoliki powinny być ustawione od siebie w odległości dwóch metrów.

Nadal też obowiązuje zakaz zgromadzeń, chociaż został on nieco złagodzony. Nie można gromadzić się w więcej niż 150 osób (dotyczy to również takich uroczystości, jak wesela).

UWAGA!: Eksperci odnotowują przykłady tego, jak jedno spotkanie towarzyskie może szybko rozprzestrzenić COVID-19.

W hrabstwie Skagit w stanie Waszyngton 45 członków 60-osobowej próby chóru zachorowało na COVID-19. Żaden z nich nie wykazywał objawów przed wzięciem udziału w próbie i nie było innych znanych przypadków w ich hrabstwie.

Tymczasem mieście w Gruzji, w którym ponad 200 żałobników zebrało się na pogrzebie, dziesiątki ich krewnych zachorowało po uroczystości. Każdy z nich – i wiele innych podobnych przypadków – podkreśla, jak szybko COVID-19 może rozprzestrzeniać się nawet ze stosunkowo niewielkiego zgromadzenia ludzi.

RADA: Szczególnie spragniona kontaktów towarzyskich młodzież powinna pamiętać, że  anulowanie wydarzeń, pozostanie w domu i praktykowanie dystansu społecznego może być jedynym sposobem zapobiegania nagłemu wzrostowi COVID-19 lub ograniczania go, nawet jeśli nie jest rozpowszechniony w społeczności. 

UWAGA!: Alkohol w czasie pandemii jest podwójnie niebezpieczny! Skłania do poluzowania stosowania się do wprowadzonych obostrzeń, szczególnie wśród ludzi młodych!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%