Budynki wyposażone w nowoczesną technologię pozwalającą na sterowanie podstawowymi ich funkcjami – takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, systemy bezpieczeństwa i dostępu – zwykliśmy nazywać domami inteligentnymi. Technologia umożliwia nam zarządzanie na szeroką skalę praktycznie całym wyposażeniem, które jest podłączone do sieci elektrycznej. Systemy służą nie tylko podniesieniu komfortu użytkowania domów, ale i znacznie oszczędzają nasz czas w ciągu każdego dnia, a ponadto mają wpływ na rozsądne gospodarowanie energią w budynku.
Istnieje kilka możliwości zastosowania systemów zarządzania domem. Można zacząć od niewielkiej instalacji zapewniającej inteligentne oświetlenie niektórych przestrzeni – takich jak ciągi komunikacyjne – a następnie rozszerzyć ją o kolejne elementy, np. sterowanie roletami. Można też od razu zainstalować cały system, w którym nie tylko będziemy mieli wpływ na ilość światła, czas naświetlania oraz jego barwę, ale też precyzyjnie ustawimy w domu temperaturę, jaka będzie panować podczas naszej nieobecności oraz na jaką zmieni się tuż przed naszym przybyciem. Nie tylko ciepło i otwarta brama mogą należeć do systemu inteligentnego domu – nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni czekała na nas zagotowana woda, którą zalejemy popołudniową kawę. Gama produktów jest bardzo zróżnicowana. Warto zapoznać się z ofertą rodzimego producenta, dostępną na stronie zamel.com.
Najlepiej rozważyć, w jakich przejawach codziennego życia potrzebujemy pomocy inteligentnych urządzeń. Może się okazać, ze najwięcej czasu zabiera nam otwieranie kilka razy dziennie bramy wjazdowej, która przeważnie najciężej otwiera się podczas deszczu, wiatru i mrozu. A może wolimy na początku oświetlić przejście pomiędzy domem a budynkami gospodarczymi czy garażem? Światła reagujące na ruch i oświetlające nam drogę tylko w tedy, kiedy się nią poruszmy, będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z artykułem: „Sterowanie bezprzewodowe od Zamel – jakie produkty warto wybrać?”. Te osoby, które wybiorą od razu wersję całej instalacji do zarządzania domem, powinny skonsultować się uprzednio z doradcą i projektantem, celem omówienia szczegółów – tak, aby nie popadać w nadmierną rozbudowę, która wygeneruje wysokie koszty takiego rozwiązania.
Obecnie najpowszechniej stosuje się zdalne sterowanie budynkiem, za pomocą podczerwieni, sieci Ethernet oraz połączenia radiowego. Dzięki takim rozwiązaniom sterowanie odbywa się z wykorzystaniem aplikacji dostępnej na komputery stacjonarne, laptopy oraz urządzenia mobilne. Takie rozwiązanie umożliwia proste i intuicyjne zarządzanie domem z każdego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacjom możemy dowolnie zmieniać ustawienia i dopasowywać je do własnych preferencji. Mamy też na bieżąco informacje, czy dom jest bezpieczny, drzwi i okna zamknięte, a podłogi nie zalane. Łącząc taki system z kamerami podglądu, zyskujemy pełną i nieustanną kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym majątkiem.
Zarządzanie własnym domem ma coraz więcej możliwości. Łatwa instalacja różnorodnych, dopasowanych czujników, odbiorników i nadajników w połączeniu z prostą obsługą dedykowanych aplikacji sprawia, że inteligentne domy stają się czymś zupełnie normalnym i przestają być postrzegane jako kosztowna ekstrawagancja.
0 0
Bardzo wygodnym rozwiązaniem w domu jest również pompa ciepła, na którą polecam się zdecydować. Swoją mam od firmy Fonko i sprawuje się znakomicie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz