Zamknij

Najem mieszkania, a Urząd Skarbowy - co powinieneś wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 13:55, 28.01.2020 Aktualizacja: 13:56, 28.01.2020

Podjęcie decyzji o inwestycji w mieszkanie z myślą o jego wynajmie stanowi jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości. Jednak wynajem mieszkania nierozerwalnie łączy się z uzyskaniem dochodu przez właściciela mieszkania, który zgodnie z obowiązującym prawem musi odprowadzać podatek od dochodu. Warto zatem wiedzieć co należy zrobić, aby w sposób zgodny z prawem wynajmować mieszkanie i rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

W jaki sposób należy rozliczać się z Urzędem Skarbowym z wynajmowanego mieszkania?

Wiele osób może nie być pewnych jaki jest sprawdzony i legalny sposób na rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z wynajmowanego mieszkania oraz jak zgłosić najem do urzędu skarbowego. Istnieją dwa sprawdzona i zgodne z prawem sposoby na rozliczanie się z tytułu dochodu z wynajmu mieszkania. Zaliczają się do nich:

  1. Rozliczenie ryczałtowe - stosując tę formę rozliczenia podatek obliczany jest od przychodu bez dodania kosztów jego uzyskania. Obowiązują tutaj dwie stawki podatkowe (pierwsza wynoszą 8,5% jeśli roczne przychody wynoszą mniej niż 100 tysięcy złotych oraz 12,5% od nadwyżki od kwoty 100 tysięcy złotych w stosunku rocznym). W tym wypadku w celach podatkowych istotny jest jedynie przychód, w związku z czym nie można odliczyć wydatków przeznaczonych np. na remont czy doposażenie danego lokalu. W tym wypadku dobrym pomysłem jest przerzucenie na najemcę kosztów eksploatacyjnych np. za wodę, gaz czy też wywóz śmieci;
  2. Rozliczenia na zasadach ogólnych - w tym wypadku podatek naliczany jest wyłącznie od dochodu. Dochód można wyliczyć w łatwy sposób odejmując jedynie od siebie przychody od kosztów ich uzyskania. Z kolei w tym wypadku można doliczyć wszelkie poniesione przez właściciela koszty związane z remontem, wyposażeniem czy też naprawami w danym lokalu. Co więcej w koszty można również dodać odpisy amortyzacyjne wartości mieszkania związanych z jego eksploatacją. O opłacalności zastosowania opodatkowania na zasadach ogólnych decyduje w głównej mierze to skąd właściciel czerpie dochód - może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło itp. Obowiązuje wówczas stawka 18% przy założeniu, że roczne dochody nie przekraczają kwoty 85 528 złotych oraz 32% od nadwyżki tej kwoty.

Co grozi za niezgłoszenie wynajmu mieszkania do Urzędu Skarbowego?

Fakt niezgłoszenia najmu danego lokalu do Urzędu Skarbowego wiąże się z karą. W przypadku ujawnienia takiej sytuacji kara może sięgać należności z tytułu podatku wraz z odsetkami nawet do 5 lat wstecz. W niektórych wypadkach niezgłoszenie wynajmowanego mieszkania traktowane jest jako wykroczenie, a w niektórych jako przestępstwo podatkowe.

W celu uniknięcia kary jaką jest oskarżenie o przestępstwo właściciel może ujawnić swój czyn w Urzędzie Skarbowym i przedstawić dokumenty potwierdzające kwotę czynszu od momentu rozpoczęcia wynajmu mieszkania. Następnie właściciel musi jak najszybciej uiścić całą kwotę podatku wraz z odsetkami, a także odpowiednie deklaracje podatkowe. Jeżeli właściciel nie zdecyduje się na uiszczenie kwoty należnego podatku do Urzędu Skarbowego sprawa może zostać skierowana do sądu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%