Zamknij

Deweloper - jedna osoba w wielu rolach

artykuł sponsorowany + 07:54, 06.03.2020 Aktualizacja: 14:38, 10.08.2021

Deweloperzy pojawiają się dziś na rynku niczym grzyby po deszczu. Na każdym niemal kroku możemy zobaczyć wciąż nowe inwestycje deweloperskie i kolejnych, mniej lub bardziej znanych deweloperów. Skąd takie nimi zainteresowanie? Przede wszystkim w związku z tak dużym zapotrzebowaniem na nieruchomości. Deweloperzy wiedzą, że jest to dobry zarobek i duże możliwości, dlatego też z chęcią w ten segment wchodzą. Kim oni naprawdę są? Jaką pełnią rolę? Jaki jest zakres ich pracy?

Czy deweloper https://marina-developer.pl/ jest inwestorem, a może wykonawcą, czy tak naprawdę sprzedawcą? A jeśli powiemy, że każdym po trochu? Tak, osoba ta pełni kilka ról, które razem tworzą ten jakże prestiżowy dziś zawód. Deweloper kojarzy nam się zawsze z dużą inwestycją, z ogromnymi pieniędzmi, z wielkimi możliwościami. Wiadomo oczywiście, że jeden drugiemu nie jest równy, dlatego też jeśli klient chce kupić mieszkanie, powinien wcześniej dowiedzieć się nieco więcej o samym deweloperze, tak, aby mógł on być zadowolony z budowy i przebiegu procesu sprzedaży wymarzonego mieszkania, domu czy biura.

Kim naprawdę jest deweloper?

Jest to osoba, która specjalizuje się w realizacji budynków zarówno mieszkalnych, jak również i komercyjnych. Jest on przedsiębiorcą, który tworząc konkretne nieruchomości, przeznacza je na sprzedaż lub na wynajem, w zależności od tego, na czym mu w danej chwili zależy. Deweloper http://www.1000stopni.pl/jak-wybrac-naprawde-dobrego-dewelopera/ prowadzi działalność gospodarczą, która powiązana jest w pełni z branżą nieruchomości. Czy deweloperem jest jedna osoba? Niekoniecznie. Może to bowiem być zarówno jednoosobowa firma, jak również i wieloosobowa spółka osobowa lub kapitałowa. Zawód taki wymaga od danej osoby lub grupy osób szerokiej wiedzy i profesjonalnego podejścia do tematu biznesu.

Co należy do zadań dewelopera? Jakie czynności on wykonuje i za co jest on w przypadku danej budowy odpowiedzialny? Jak wspomnieliśmy powyżej, deweloper pełni kilka ról w jednej osobie. Z jednej bowiem strony jest on inwestorem, a więc inwestuje w daną nieruchomość, aby móc czerpać z tego zysk. Z drugiej strony jest on wykonawcą, a więc zatrudnia odpowiednie grupy fachowców, którzy dla niego działają, a on sam jest wykonawcą tych robót. Po trzecie jest on sprzedawcą, bo oferuje sprzedaż nieruchomości, które dopiero co postawił.

Osoba taka współpracuje przede wszystkim z wieloma przedsiębiorcami i choć to on jest najważniejszy w całym ogniwie, bo pełni niejako rolę prezesa nieruchomości i jej właściciela, to jednak przy współpracy z odpowiednimi specjalistami, zbyt wiele nie mógłby on osiągnąć. Kto dla niego więc jest niezbędnym, gdy chodzi o współpracę? Są to przede wszystkim architekci, firmy wykończeniowe, banki, pośrednicy, jak również i agencje reklamowe. Deweloper sam nie wykonuje określonych prac, ale w pełni czuwa nad ich wykonywaniem przed odpowiednie ekipy. To właśnie on odpowiedzialny jest za wszystko, co ma miejsce na budowie, dlatego też tak ważne i istotne jest to, aby potrafił on być w tym miejscu zawsze, gdy jego obecność okazuje się być nieodzowna. To deweloper właśnie przekazuje go do użytkowania, on zatwierdza zakończenie wszelkich prac i on właśnie oferuje dalej mieszkania czy inne obiekty swoim klientom.

Co warto wiedzieć na temat ustawy deweloperskiej?

Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, jeśli w grę wchodzą przepisy dotyczące pracy dewelopera i działań, jakie on podejmuje. Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 roku, pozwoliła i deweloperom i klientom kupującym mieszkania, uzyskać pełnię wiedzy z zakresu współpracy i działań na tej właśnie płaszczyźnie. Deweloper wie, co jest jego obowiązkiem i co musi zrobić, z kolei klient ma świadomość, jakie obowiązują go prawa i obowiązki. Dzięki ustawie tej klienci przede wszystkim są świadomi tego, co kupują i to stanowi tutaj rzecz priorytetową.

Patrząc na obowiązujące przepisy, o których należy zawsze pamiętać, umowa deweloperska musi być stworzona w formie aktu notarialnego. Co więcej, firmy deweloperskie muszą założyć rachunki powiernicze, na które to wpłacane są pieniądze od nabywcy. W ten sposób zmniejsza się znacząco ryzyko niewypłacalności, jak również i ewentualnego bankructwa dewelopera. Dzięki temu, że kwestia finansowa przeprowadzona jest pod kontrola banku, nabywca ma pewność, że w razie problemów, pieniądze trafią z powrotem do niego.

Deweloper jest właścicielem danego obiektu dopóki ktoś nie kupi jego lokali. W chwili sprzedaży, następuje przeniesienie prawa własności na nabywcę, a taki deweloper staje się wtedy częścią wspólnoty mieszkaniowej. Ma to miejsce aż do momentu, gdy nie zostanie sprzedane ostatnie mieszkanie, biuro czy inny lokal. Cóż to oznacza? Do tego momentu, gdy chociażby jedno mieszkanie należy do niego, ten tak samo jak i inni mieszkańcy musi płacić za koszty utrzymania nieruchomości, tak samo, jak inni właściciele pozostałych lokali. Gdy wszystkie zostaną sprzedane, nie jest już członkiem wspólnoty i nie ma on do takiej nieruchomości już żadnych praw. Jest jedynie inwestorem, wykonawcą i sprzedawcą lokali, które zostały wybudowane i na które znaleźli się kupcy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%