Zawód elektryka kojarzy się z kimś, kto świadczy usługi we własnym zakresie. Wiele osób decyduje się jednak na szukanie zatrudnienia w większych firmach. By mieć szanse w rekrutacji na stanowiska tego typu, powinniśmy stworzyć mocne i wyróżniające się CV. Ponadto, warto uzupełnić je listem motywacyjnym, który uwypukli nasze najlepsze cechy.
Wielu elektryków świadczy swoje usługi w ramach własnej działalności gospodarczej, dlatego nadrzędną cechą eksponowaną w CV powinno być doświadczenie. Warto tutaj opisać pokrótce, z jakimi instalacjami mieliśmy do czynienia i gdzie się one znajdowały (budynki mieszkalne, placówki medyczne, obiekty usługowe). Dobrym pomysłem jest częste używanie konkretnych danych liczbowych. Pozwoli to na oszacowanie pracodawcy, jak duże są nasze kompetencje i czy rzeczywiście mają one przełożenie na efektywne wyniki. Szczególnie cenne z perspektywy pracodawcy w przypadku stanowiska elektryka mogą być inne umiejętności związane z szeroko pojmowaną naprawą oraz konserwację. Wiele firm poszukuje bowiem „złotej rączki” – pracownika, który będzie łączył wiele kompetencji.
List motywacyjny na stanowisko elektryka powinien rozwijać informacje zawarte przez nas w CV. Dotyczy to zwłaszcza uprawnień, licencji i certyfikatów. Ich posiadanie jest bardzo ważnym elementem pracy każdego elektryka. Oprócz tego, warto rozwijać szczegóły współpracy, jaką podejmowaliśmy dotychczas. Zwłaszcza w kontekście skomplikowania prac i podejmowanych przez nas działań. Dobrym pomysłem jest również wspomnienie o zainteresowaniach, w których centrum jest majsterkowanie i prace związane z elektrycznością. Kluczowe informacje zawarte w liście motywacyjnym, warto pogrubiać bądź podkreślać np. dane dotyczące przeciwwskazań zdrowotnych do świadczenia wybranych usług. Wówczas mamy większą szansę na to, że potencjalny pracodawca właśnie nas wybierze.