Zamknij

Jak czyścić język - wszystko o szczotkowaniu języka

artykuł sponsorowany + 00:00, 26.05.2021

Sporo mówi się o konieczności szczotkowania zębów dwa razy dziennie. Coraz więcej osób ma też świadomość, jak ważne jest korzystanie z nitki dentystycznej. Język pozostaje jednak w codziennej pielęgnacji jamy ustnej obszarem zaniedbywanym. Od najmłodszych lat życia nie wpaja się nam przecież hasła „szczotkuj język”, prawda? Automatycznie uznajemy więc, że nie jest to konieczne. Podobne myślenie to duży błąd. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak istotna jest pielęgnacja języka i jak powinna ona wyglądać.

Język pełni wiele ważnych funkcji. To mięsień zbudowany z pokrytych błoną śluzową mięśni szkieletowych, który odpowiada za właściwe odczuwanie smaków, przyjmowanie, przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmów, a także artykułowanie słów. Powierzchnia języka składa się z trzech rodzajów brodawek: okolonej, liściastej i grzybowatej. Bardzo łatwo zbierają się na niej bakterie, które z biegiem czasu mogą przenosić się na zęby i dziąsła, powodując wiele różnych chorób.

Ale to nie jedyny powód, dla którego warto czyścić język. Zaniedbany język może bowiem zacząć wyglądać nieestetycznie i przestać właściwie spełniać swoje funkcje. Najczęściej na skutek braku pielęgnacji języka mamy do czynienia z:

  • zmianą barwy i powierzchni języka – jeśli nie czyścimy regularnie języka, zaczyna on gromadzić na sobie nieestetycznie wyglądające osady, które zmieniają jego wygląd. Najczęściej takie naloty mają kolor żółty, biały albo czarny. Zakrywają kubki smakowe, powodując, że pojawia się problem z właściwym odczuwaniem smaków. Często język zmienia też swoją powierzchnię z idealnie gładkiej na porowatą;
  • nieświeżym oddechem – na nieoczyszczanym języku z łatwością nagromadzają się tak zwane lotne związki siarki, które powodują nieprzyjemne zapachy. W efekcie powstaje halitoza, czyli kłopot cuchnącego oddechu. Niektórzy próbują zwalczać tę dolegliwość żując miętowe gumy bądź korzystając z odświeżających płukanek, podczas gdy do pozbycia się jej wystarczy tylko sumienniej zadbać o pielęgnację języka;
  • grzybicą jamy ustnej – oprócz braku odpowiedniego czyszczenia języka sprzyja jej także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, spożywanie dużej ilości słodyczy czy zaburzenia hormonalne. Choroba charakteryzuje się owrzodzeniami, zajadami, pieczeniem błoń śluzowych, bolesnymi pęknięciami w kącikach ust oraz występowaniem na języku białego nalotu. Jeśli ją u siebie podejrzewasz, natychmiast udaj się do lekarza.

Jak skutecznie wyczyścić język?

Wszystkich wspomnianych wyżej, przykrych dolegliwości możesz łatwo uniknąć, po prostu sumienniej dbając o pielęgnację języka. Jego czyszczenie nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście, kilkadziesiąt sekund dziennie. Chyba warto poświęcić taką część życia, aby móc cieszyć się dobrze wyglądającym i zdrowym językiem, prawda?

Języka nie należy czyścić włosiem szczoteczki do zębów, co jest wśród użytkowników praktyką dość popularną. W ten sposób sprawisz, że zgromadzone na języku bakterie przeniosą się na włókna Twojej szczoteczki, czyniąc ją tym samym bezużyteczną. Istnieją zdecydowanie skuteczniejsze i lepsze sposoby na poradzenie sobie z zalegającymi na języku bakteriami. Aby oczyścić język, możesz użyć:

  • skrobaczka do języka – najpopularniejszy przyrząd do pielęgnacji języka. Jest prosty w obsłudze, tani i funkcjonalny. Aby oczyścić nim powierzchnię języka, wystarczy kilkukrotnie przejechać skrobakiem po języku od góry do dołu, ściągając niepożądane naloty. Początkowo czynność ta może nie być zbyt przyjemna (wielu użytkowników narzeka na pojawianie się przy jej wykonywaniu odruchu wymiotnego), jednak z czasem powinieneś do niej przywyknąć. Tutaj znajdziesz różnego rodzaju szczoteczki do języka;
  • czosnku – tradycyjna metoda czyszczenia języka, dziś już mało znana, ale ciągle skuteczna. Czosnek posiada właściwości antyseptyczne, świetnie poradzi sobie zwłaszcza z nieestetycznie wyglądającym, zgromadzonym na języku, nieestetycznym nalotem o kolorze białym. Wszystko co musisz zrobić to żuć jeden ząbek czosnku dziennie;
  • kurkumy – podobnie jak czosnek, posiada właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia ściąganie z języka zwłaszcza nalotów o kolorze białym. Ponadto, może pomagać w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Przygotowanie oczyszczającego język preparatu na bazie kurkumy nie jest trudne: wystarczy, że zmieszasz w tym celu ze sobą łyżeczkę kurkumy oraz sok z jednej cytryny. Z takiej mieszaniny powstanie pasta, którą powinieneś wetrzeć w język i pozostawić na nim na kilka minut.

Jak często powinieneś czyścić język?

Pielęgnacja języka powinna być jedną z podstawowych czynności higienicznych, które wykonujesz na co dzień. Nie wystarczy, że będziesz oczyszczał język przy pomocy skrobaka raz na kilka dni – z taką częstotliwością możesz wspomagać mycie języka czosnkiem czy kurkumą. Ściąganie nalotów skrobakiem musi się odbywać przynajmniej raz, najlepiej dwa razy dziennie. Dzięki regularnemu wykonywaniu tej czynności poprawisz swój zapach z ust, uchronisz się przed chorobami zębów i dziąseł, a nawet wzmocnisz odporność organizmu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%