Ten niepozorny kłębek składa się z wielu elementów: włosów, sierści, naskórka, zarodników pleśni, etc. To wszystko tworzy doskonałą pożywkę dla roztocza kurzu, którego odchody są silnym alergenem i stanowią zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Ponadto w kurzu mogą gromadzić się np. metale ciężkie – substancje potencjalnie rakotwórcze. Co zrobić, by uchronić się przed kurzem skutecznie?
Słabo wentylowane, ciepłe pomieszczenia to dla pajęczaków idealne warunki do rozwoju. W optymalnej temperaturze i z pokarmem pod dostatkiem, roztocze może swobodnie bytować, pozostawiając po sobie alergizujące odchody.
Przy kontakcie z kurzem, alergikom zazwyczaj dokuczają poniższe objawy:
Jednak kurz to nie tylko alergie – wg portugalskich naukowców, roztocze może zawierać wywołujące nowotwory substancje, np. cynę, metale ciężkie, środki owadobójcze. Przynosimy je do domów z zewnątrz np. na ubraniach, ale mogą one znajdować się również w domowych sprzętach i akcesoriach. Wydzielane przez nie polibromowane etery difenylowe mogą nawet wywołać raka tarczycy (informacja za: Wybierzoczyszczacz.pl).
Regularne porządki są ważne, ale nie wystarczające. Warto włączyć kilka dodatkowych działań, które pomogą uporać się z problemem alergenów w domu:
1. Filtry i certyfikaty
Urządzenie oczyszczające powietrze z kurzu musi być wyposażone w filtry wstępny i HEPA.
Pierwszy z nich wyłapie znaczną część kurzu w postaci większych zanieczyszczeń, a drugi najmniejsze jego cząsteczki.
Przy zakupie oczyszczacza powietrza zwróć uwagę na certyfikaty. Urządzenia polecane alergikom, a więc usuwające min. 95% alergenów, powinny mieć jeden z certyfikatów:
Atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oznacza, że stosowanie urządzenia nie zaostrzy objawów alergii, lecz nie ma to związku z efektywnością w usuwaniu alergenów.
2. Wydajność
Oczyszczacz powietrza na kurz powinien charakteryzować się również wysoką wydajnością, aby cyrkulacja powietrza była na tyle mocna, by kurz trafił do urządzenia bez osiadania na powierzchniach. Minimalna wartość CADR powinna zatem wynosić 80 m³/h na każde 10 m² powierzchni, jednak warto wybrać oczyszczacz o większej wydajności.
3. Tryb automatyczny i czujniki zanieczyszczeń
Dzięki nim oczyszczacz może wykryć „zagrożenie” i dostosować prędkość swojej pracy do aktualnego stanu powietrza.