Płaskostopie dawniej nazywane często platfusem to poważny, ale często bagatelizowany problem. Tymczasem płaskostopie może mieć nieprzyjemne konsekwencje, wpływając negatywnie na jakość życia. Czym jest płaskostopie i jak je leczyć?
Płaskostopie może być wrodzone lub nabyte i najczęściej diagnozowane jest we wczesnym dzieciństwie. Warto pamiętać, że w pierwszych latach życia płaskostopie może być prawidłowe fizjologicznie, a łuki poprzeczny i podłużny pojawia się zazwyczaj pomiędzy 3. a 4. rokiem życia. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą, gdyż wczesne wdrożenie leczenia zapewnia najlepsze efekty. Płaskostopie to deformacja stopy, która polega na częściowym lub całkowitym obniżeniu sklepienia, co powoduje, że cała stopa styka się z podłożem, a układ ruchu nie ma odpowiedniej amortyzacji.
Do najczęstszych przyczyn płaskostopia należą:
• nadwaga i otyłość;
• koślawy paluch;
• urazy;
• osłabienie lub uszkodzenie więzadeł i stawów;
• niewłaściwie dobrane obuwie, w tym obuwie na wysokim obcasie;
• wrodzona wiotkość więzadeł;
Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia poprzeczne i podłużne. Płaskostopie podłużne wynika z obniżenia się łuku podłużnego zmienione stopy, tak że cała podeszwa dotyka podłożona. Płaskostopie poprzeczne wynika z obniżenia się sklepienia poprzecznego, które powoduje, że stopa jest szeroka i traci swoją elastyczność.
Leczenie płaskostopia, zwłaszcza u dzieci polega na stosowaniu metod zachowawczych, są to: specjalnie dobrane ćwiczenia oraz wkładki na płaskostopie footwave.
Ćwiczenia – ćwiczenia korekcyjne muszą być dobrze dopasowane do rodzaju i stopnia płaskostopia, a także do towarzyszących mu dolegliwościom. Ćwiczenia zaleca lekarz ortopeda, fizjoterapeuta lub rehabilitant. Mają one na celu wzmocnienie mięśni i więzadeł stopy co powoduje podniesienie łuku stopy. Niezwykle ważna jest regularność wykonywania ćwiczeń, należy je wykonywać każdego dnia przez 10 – 15 minut. Brak regularności przekreśla szanse na leczenie.
Wkładki na płaskostopie – zapewniają prawidłowy rozkład nacisku na stopę, zmniejszają dolegliwości bólowe i zapobiegają dalszym deformacjom. Dodatkowo wkładki na płaskostopie korygują nieprawidłowe ustawienie stopy i powodują podniesienie łuku i powstanie prawidłowego wysklepienia. Dla osiągnięcia dobrych rezultatów niezbędne jest codzienne noszenie wkładek co najmniej przez kilka godzin.
Połączenie obu metod daje najlepsze rezultaty, a regularność i zaangażowanie w ich stosowanie to szansa na całkowite wyleczenie płaskostopia.