Zamknij

Jaki smoczek do butelki dla noworodka, a jaki dla niemowlaka? Podpowiadamy

artykuł sponsorowany + 10:17, 02.09.2021 Aktualizacja: 10:17, 02.09.2021

Butelka ze smoczkiem to akcesorium wykorzystywane nie tylko w przypadku dzieci żywionych mlekiem modyfikowanym, ale też pociech karmionych mlekiem kobiecym. Wybór odpowiedniego smoczka jest niezwykle ważny, ponieważ to on decyduje o tym, czy maluszek nie będzie połykał powietrza, które sprzyja powstawaniu kolek, a przy tym naje się i nabędzie prawidłowy odruch ssania. Jak dobrać smoczek do butelki dla wcześniaka, noworodka i niemowlęcia? Wyjaśniamy!

Rodzaje smoczków do butelek

Na rynku można znaleźć całą gamę smoczków do butelek. Już na pierwszy rzut oka różnią się one kształtem i rozmiarem. Do ich produkcji niegdyś wykorzystywany był kauczuk (lateks), dziś wypiera go silikon. Warto pamiętać, że dla półrocznych dzieci przeznaczone są inne smoczki niż np. dla 2-miesięcznych pociech. Podobnie jest w przypadku noworodków i wcześniaków — dla tak małych dzieci dedykowane są specjalne akcesoria dostosowane do ich potrzeb.

Podstawowa klasyfikacja smoczków do butelek opiera się na rozmiarze produktu i szybkości przepływu mleka. Podział obejmuje smoczki przeznaczone dla dzieci:

  • od urodzenia — oznaczenie: 0m+ (numer 1);
  • od 1. miesiąca życia, smoczki o wolnym przepływie: 1m+ (numer 2);
  • od 3. miesiąca życia, smoczki o średnim przepływie: 3m+ (numer 3);
  • od 6. miesiąca życia, smoczki o szybkim przepływie: 6m+ (numer 4).

Smoczki do butelek dedykowane dzieciom w różnym wieku oferuje m.in. firma BabyBoom, posiadająca w sprzedaży produkty marek Avent, Lovi, Tommee Tippee, Canpol, Akuku i Lansinoh: https://babyboom.net.pl/category/karmienie-dziecko-smoczki-do-butelek. W skład zestawów wchodzą produkty przeznaczone do podawania mleka, jak i smoczki przeznaczone do gęstych pokarmów, które można zacząć wprowadzać do diety dziecka od 6. miesiąca życia.

Kiedy zmienić smoczek do butelki na większy?

Dla wcześniaków polecane są najmniejsze smoczki do butelki, które charakteryzują się bardzo wolnym przepływem: mają jedną, dwie lub trzy małe dziurki i oznaczane są numerem 0 lub 1. Kiedy wiek skorygowany maluszka będzie wynosił około 4 tygodni, można spróbować podać mu butelkę z nieco większym smoczkiem.

Wprowadzenie smoczków o średnim i szybkim przepływie zaleca się odpowiednio około 3. i 6. miesiąca życia. Czas ten jest ustalony tylko umownie — najważniejsza jest obserwacja tego, jak dziecko radzi sobie z jedzeniem, czy pokarm nie ulewa się (świadczy to o zbyt szybkim przepływie) oraz czy maluch się najada (picie mleka powinno trwać około 20 minut, zbyt wolny przepływ może nadmiernie wydłużać karmienie).

Smoczek do butelek firmy Lovi

Zaleca się, aby smoczek wymieniać co 6-8 tygodni oraz zawsze wtedy, gdy zostanie on przegryziony lub uszkodzony w inny sposób. Oznacza to, że pierwszy smoczek używany od urodzenia trzeba będzie zmienić, gdy maluch będzie miał ok. 2. miesięcy. Przy kolejnych zakupach nie można zapomnieć o doborze odpowiedniej szybkości przepływu lub od razu zdecydować się na smoczek trójprzepływowy, który daje możliwość regulacji wypływu mleka.

Jaki smoczek do butelek wybrać?

Przy wyborze smoczka dla malucha należy kierować się nie tylko rodzajem tworzywa, z którego akcesorium zostało wyprodukowane, ale i kształtem. Dobre smoczki są miękkie, giętkie i nie zapadają się, co sprawia, że lepiej odwzorowują ssanie piersi. Niektóre smoczki mają specjalnie wyprofilowany kształt nasady, co sprawia, że butelka imituje pierś mamy, a maluch może ją wygodnie trzymać.

Smoczki do butelek nie mogą zawierać w swoim składzie bisfenolu A; powinny też być bezzapachowe i bezsmakowe. W przeciwieństwie do smoczków z lateksu, które mogą wywoływać alergię, smoczki z silikonu są bezpieczniejsze dla dzieci i nieco twardsze, dzięki czemu sprzyjają prawidłowemu rozwojowi mięśni języka i twarzy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%