Remonty i przebudowy są nieodłącznymi elementami naszego życia i każdy z nas ma z nimi do czynienia w swoim domu. Nierzadko w takich sytuacjach wymieniane są okna, wyburzane są ściany lub skuwana glazura. Tworzy się gruz, który trzeba usunąć, a nie ma możliwości po prostu wyrzucić go do komunalnego pojemnika na śmieci. Gruz jest zresztą doskonałym surowcem do powtórnego wykorzystania. W jaki sposób?
Gruz tworzy się zawsze podczas prac budowlanych, niezależnie od ich rodzaju. Ogółem w Polsce powstaje rocznie ponad 3 miliony ton gruzu, z których 80 proc. poddawanych jest recyklingowi i wykorzystywanych ponownie na budowach.
Najbardziej wartościowym odpadem jest tzw. czysty gruz. Może on zawierać wyłącznie następujące składniki:
Czysty gruz nie może zawierać domieszek z plastiku, drewna, szkła, metalu, PCV ani styropianu. Najwyżej ceniony jest czysty gruz ceglany i wykorzystuje się go jako podsypkę pod inne powierzchnie, np. betonowe, ceramiczne (tarasy), posadzki, jest też dobrym materiałem na podkład nawierzchni obiektów sportowych (korty tenisowe, bieżnie, itp.).
Gruz w formie kruszywa nadaje się do utwardzenia powierzchni dróg, np. leśnych lub wiejskich, a także chodników i ścieżek parkowych. Jest wykorzystywany do produkcji mieszanek betonowych, wzmacniania różnych konstrukcji (np. mostów), a także jako materiał budowlany przy stawianiu nowych obiektów. Wielu właścicieli ogrodów używa gruzu do zabudowy oczka wodnego i do drenażu.
Czysty gruz może być wykorzystany przez firmy budowlane jako cenny surowiec wtórny. Zanim to jednak nastąpi, musi być odpowiednio przygotowany. Najpierw, po dostarczeniu do miejsca przerobu, musi zostać dokładnie oczyszczony. Dokonuje się tego za pomocą specjalistycznych maszyn, zwanych przesiewaczami. Umożliwiają one oddzielenie wszelkich zanieczyszczeń, jak gwoździe, śruby, kawałki drewna. Po oczyszczeniu gruz trafia do innej maszyny – kruszarki, która rozdrabnia go do żądanej średnicy ziarna. W nowoczesnych kruszarkach średnicę można ustawić elektronicznie.
Do kruszenia gruzu wykorzystuje się cztery rodzaje kruszarek:
Recykling gruzu przynosi wiele wymiernych korzyści. Znacznie mniejsze są koszty, jakie wiążą się z pracami remontowymi lub rozbiórkowymi: załadunek odpadów, ich składowanie, transport. Zmniejsza się ilość odpadów do utylizacji, a powstały surowiec wtórny jest ekologiczny. Dzięki jego odzyskowi zużycie surowców naturalnych jest mniejsze.
Najlepszym, a przy tym całkowicie legalnym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na gruz. W każdym większym mieście funkcjonują firmy, wypożyczające kontenery i operujące w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów. Wystarczy odnaleźć firmę za pomocą wyszukiwarki, skontaktować się z nią telefonicznie lub mailowo, podać szacunkową ilość odpadów, a kompetentny pracownik zaproponuje kontener o odpowiedniej pojemności. Kontenery na gruz w Warszawie oferuje firma Gruzar https://www.gruzar.pl/wywoz-gruzu-warszawa/. W uzgodnionym terminie kontener zostanie podstawiony w ustalone miejsce na określony czas, a następnie – po zapełnieniu – odebrany. Inwestor nie musi martwić się o transport i zagospodarowanie gruzu, bowiem firma usługowa posiada wszystkie wymagane zezwolenia i certyfikaty. Każdy klient traktowany jest indywidualnie, firma usługowa jest elastyczna i można wynegocjować np. dłuższy postój kontenera, można również zlecić wywóz zapełnionego z jednoczesnym podstawieniem pustego, jeżeli gruzu i innych odpadów jest więcej, niż szacowano na początku.