Budowanie relacji to sztuka, która wymaga wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, ale również umiejętności stawiania granic i jasnego określania osobistych i wspólnych celów. Carl Ransom Rogers, wybitny amerykański psycholog i psychoterapeuta twierdził, że stopień do jakiego mogę stworzyć relację, która wspiera wzrost innych jako oddzielnych jednostek, jest miarą wzrostu, jaki uzyskałem w sobie. Bo w budowaniu każdej relacji trzeba zacząć... od siebie! Coaching relacji to interaktywny proces, w ramach którego profesjonalny coach wspiera Cię w rozwoju osobistym oraz pomaga w rozpoznawaniu i usuwaniu blokad stojących na Twojej drodze do budowania satysfakcjonujących relacji interpersonalnych. Potrzebujesz wsparcia? Sprawdź, na czym polega coaching relacji i jak może pomóc doświadczony Ci coach!
Każdy z nas dysponuje szerokim wachlarzem umiejętności społecznych, dzięki którym potrafimy budować i pielęgnować relacje z ludźmi - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Są jednak sytuacje, w których Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie to za mało!
Trwasz w niesatysfakcjonującym związku? Rozpoczynasz nowy etap życia po zakończeniu długotrwałej relacji partnerskiej? A może problemem, z którym się borykasz są trudne relacje zawodowe z współpracownikami, przełożonymi lub podwładnymi? Czujesz, że utknąłeś/aś w miejscu i nie możesz z niego ruszyć? Ograniczają Cię różnego rodzaju blokady? To czas na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia! Coach relacji jest doświadczonym trenerem, który posiada niezbędne kwalifikacje, pozwalające mu na projektowanie i realizowanie efektywnego coachingu, idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.
Z coachingu relacji może skorzystać dorosła osoba, bez zaburzeń lękowych, zaburzeń snu i stanów depresyjnych, która potrzebuje wsparcia w budowaniu, rozwijaniu i utrzymywaniu poprawnych relacji w dowolnej sferze życia.
Coaching relacji kojarzony jest przede wszystkim z działaniami na rzecz związków partnerskich / małżeńskich. Dlatego coach relacji często określany jest również jako coach związków. Tymczasem coaching relacji dotyczy wszystkich rodzajów związków międzyludzkich - prywatnych (m.in. z partnerką / partnerem, rodzeństwem, rodzicami i dorosłymi dziećmi) i zawodowych (m.in. z przełożonymi, współpracownikami, podwładnymi, kontrahentami i klientami). Coach relacji to doświadczony trener, osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i niezbędne kwalifikacje oraz wiedzę, doświadczenie i umiejętności pozwalające jej na efektywne wspieranie coachee, czyli osoby poddającej się coachingowi.
Coaching relacji realizowany jest w ramach spotkań. Ilość spotkań w serii zależy od indywidualnych potrzeb coachee oraz złożoności problemów, z którymi się boryka. Najczęściej coaching obejmuje od 3 do 10 spotkań. To dokładnie zaplanowany plan treningowy, optymalnie dopasowany do potrzeb i celów osoby poddawanej coachingowi oraz jej temperamentu. Pojedyncze spotkania mają charakter interwencyjny i wiążą się przeważnie z konkretnym wyzwaniem zawodowym, np. koniecznością podjęcia trudnej decyzji personalnej w firmie czy rozwiązaniem konfliktu między współpracownikami.
Spotkania coachingowe to przede wszystkim rozmowy, których celem jest poznanie potrzeb coachee i zdiagnozowanie trudności, a następnie stopniowe wzmacnianie coachee poprzez budowanie poczucia własnej wartości (w oparciu o mocne strony!) oraz usuwanie blokad uniemożliwiających tworzenie i utrzymywanie dobrych relacji w życiu osobistym i zawodowym. Istotną częścią coachingu są praktyczne ćwiczenia, w ramach których osoba coachingowana może przetestować różne sposoby radzenia sobie w konkretnych sytuacjach. To doskonały sposób na połączenie teoretycznej wiedzy z praktyką, a co za tym idzie - wyposażenie coachee w uniwersalne strategie działania, z których będzie mógł korzystać w różnych relacjach interpersonalnych.
W coachingu relacji zawsze zaczynasz od relacji... z samym sobą. To Ty musisz wiedzieć czego chcesz, potrafić jasno określić swoje cele i priorytety oraz zdefiniować blokady, które stoją Ci na drodze do budowania satysfakcjonujących znajomości i więzi. Właśnie dlatego coach skupi się na Tobie, Twoich mocnych stronach i umiejętnościach, którymi dysponujesz. Coaching relacji z bliskimi może następnie dotyczyć jakości Twoich więzi z rodzicami, dorosłymi dziećmi lub rodzeństwem, a także relacjami z innymi członkami rodziny lub dalszą rodziną.
Coaching relacji partnerskich przeznaczony to rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia w kwestiach związanych z relacjami partnerskimi i małżeńskimi. Z usług coacha związków korzystają m.in. osoby trwają w niesatysfakcjonujących związkach (chcą podjąć próbę rozwiązania problemów, bądź zakończenia relacji), osoby, które zakończyły długoletnie związki i chcą odbudować swoje życie osobiste oraz otworzyć się na nowe relacje, a także single i osoby mające trudności w nawiązywaniu nowych znajomości.
Coaching relacji zawodowych to treningi dla osób, które chcą poprawić jakość i skuteczność relacji w aktualnym środowisku pracy, ale również wchodzące na rynek pracy i dla osób zmieniających pracę.
Coaching relacji to proces odbywający się między coachem / trenerem a coachee / osobą poddawaną coachingowi. Coaching najczęściej obejmuje cykl spotkań, w ramach których odbywa się indywidualnie zaprojektowany trening, skupiający się na wzmacnianiu mocnych stron coachee oraz usuwaniu blokad uniemożliwiających lub utrudniających budowanie, rozwijanie i utrzymywanie satysfakcjonujących relacji partnerskich lub zawodowych. Coaching jest zawsze dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań oraz Twojego temperamentu.
W przygotowaniu artykułu pomogła nam Ania Osiecka, certyfikowana coachka i specjalistka coachingu relacji, która od lat wspiera kobiety w procesach zamykania przeszłości i we współtworzeniu szczęśliwych związków. Dowiedz się więcej pod adresem: https://calaprawdaorelacjach.pl/