Zamknij

Pożar sadzy w kominie groźniejszy, niż się wydaje. Jak wykonać czyszczenie?

artykuł sponsorowany + 09:52, 11.01.2022 Aktualizacja: 09:54, 11.01.2022
Pożar sadzy w kominie to bardzo niebezpieczna sytuacja, a czyszczenie po pożarze to koszmar każdej poszkodowanej przez żywioł osoby. Do zalanie się sadzy w kominie najczęściej dochodzi w sezonie zimowym, kiedy trwa okres grzewczy. Takie zagrożenie spowodowane jest z reguły złym stanem technicznym komina w budynku. Ściślej, niesprawnym przewodem kominowym. Najczęściej dochodzi do niego z powodu braku jego regularnego czyszczenia i zalegania przez to sadzy. 
 
Niestety, ale często zdarza się, iż osoby zamieszkujące gospodarstwo domowe palą w piecu przedmioty nienadające się do palenia w piecu, jak śmieci, opakowania plastikowe czy mokre drewno. Tworzy to nadmierne zanieczyszczenie przewodu kominowego i może być bezpośrednią przyczyną nieszczęścia. Powodem pożaru może być także źle dobrany komin. W każdej z wyżej wymienionych sytuacji, sprzątanie po pożarze realizowane jest zazwyczaj przez specjalistyczną firmę sprzątającą po pożarach. W prezentowanym artykule zebraliśmy kilka porad od fachowców z branży, po przeczytaniu których być może uda ci się uniknąć nieszczęścia.

Jak rozpoznać pożar sadzy? Porady fachowca

W wywiadzie, jaki udało mi się przeprowadzić z rzeczoznawcą ds. usuwania szkód pożarowych, pożar sadzy można rozpoznać po wydobywających się z komina dźwiękach. Towarzyszy mu głośny huk. Często także wydobywają się z niego iskry, które dodatkowo mogą podpalić znajdujące się wokół komina materiały, jak dach, czy anteny i tym samym kolejno, całą posiadłość. Może to również spowodować pożar innych, znajdujących się w pobliżu obiektów mieszkalnych. Dodatkowo najgorszym sprzymierzeńcem pożaru sadzy może okazać się wiatr. Ten jest w stanie rozdmuchać części palącej się z komina sadzy na sąsiednie gospodarstwa.

Co robić, kiedy jest pożar sadzy?

W sytuacji, w której odkryjemy, że mamy do czynienia z pożarem sadzy, najważniejszą rzeczą jest zadbanie o własne bezpieczeństwo, ratowanie życie i zawiadomienie odpowiednich służb. Jeżeli nie ma zagrożenia życia, możemy podjąć próbę ugaszenia źródła pożaru. Jednak nie używajmy do tego pod żadnym pozorem wody. Najlepiej, po prostu odciąć kominowi dostęp do powietrza. Płonąca sadz powinna samoistnie się wygasić.
 

Zatrucie tlenkiem węgla, czyli zaczadzenie — zagrożenie życia

Warto także zaznaczyć, że podczas pożaru sadzy może dojść również do zaczadzenia wewnątrz budynku, w którym znajduje się piec lub kominek. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja zagrażająca życiu osób znajdujących się wewnątrz lokalu. Jeżeli do niej dojdzie, trzeba natychmiast opuścić budynek, kierując się do wyjścia na czworakach. Zaczadzenie jest jednym z głównych przyczyn śmierci podczas pożaru. Warto po takim incydencie wykonać profesjonalne ozonowanie po pożarze, pozwoli to odświeżyć powietrze i usunąć szkodliwe toksyny. 

Po pożarze sadzy — co robić?

Po ugaszeniu pożaru sadzy trzeba wezwać kominiarza, który sprawdzi, czy nie doszło do pęknięć konstrukcji przewodu kominowego i czy nie będzie potrzebna jego naprawa. Może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie wymienić cały komin. Jednak do czasu ekspertyzy specjalisty pod żadnym pozorem nie używaj ponownie paleniska. Zaczekaj, aż komin będzie sprawny.

Jak uniknąć pożaru sadzy? Podsumowanie

Pożaru sadzy można zdecydowanie uniknąć poprzez regularne czyszczenie przewodu kominowego. Nie bój się więc co jakiś czas zadzwonić do kominiarza, żeby przyjechał sprawdzić jego stan. Czasami potrzebne jest nawet frezowanie wnętrza komina, które naprawdę może uratować komuś życie. Pal w kominku przeznaczonymi do tego przedmiotami i obowiązkowo reaguj, jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości podczas użytkowania. Jeżeli nie zastosujesz się do powyższych wskazówek, być może będziesz zmuszony z jednej strony gasić pożar, a z drugiej szukać pomocy na usługi takie jak czyszczenie ścian po pożarze i usuwanie szkód związanych z wybuchem ognia. Takie sytuacji każdy z nas chciałby z pewnością uniknąć. 
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%