Wdrażanie ekologicznych rozwiązań w zarządzaniu firmą przynosi wymierne korzyści. Często działanie to jest także efektem dostosowywania się do obowiązujących przepisów. Szansą na redukcję odpadów i ponoszenie niższych kosztów ich utylizacji jest wykorzystywanie ekologicznych wypełniaczy do paczek. Magazyny, czy sklepy e-commerce mogą produkować je samodzielnie, a pomoże w tym nacinarka do kartonów i tektury. Co warto wiedzieć na temat maszyny? Jakie inne typy wypełniaczy do paczek są stosowane?
Podstawowym zadaniem wypełniaczy jest ochrona zawartości paczki przed uszkodzeniem. Materiały wkładane do przesyłek powinny cechować się wieloma właściwościami, takimi jak sprężystość, twardość, czy odpowiednia estetyka. Wiele osób zwraca także uwagę na aspekt ekologiczny. W firmach kurierskich, wysyłkowych, czy magazynach stosuje się różne typy wypełniaczy, takie jak:
Sporą zaletą tekturowych wypełniaczy jest możliwość ich samodzielnej produkcji. Pozwala na to nacinarka do kartonów, którą warto zakupić do firmy. Inwestycja w maszynę okaże się trafna zwłaszcza w przypadku jednostek składających duże ilości kartonu w magazynie. Nacinarka pomaga pozbyć się zalegającej tektury, zmniejsza koszty utylizacji oraz zakupu innych rodzajów wypełniaczy. Co jednak najważniejsze, przetwarzanie odpadów i ich wielokrotne wykorzystywanie wpisuje się w nurt eko oraz przyczynia do ochrony środowiska.
Zainstalowana w firmie nacinarka do kartonów pozwala samodzielnie zająć się problematyczną tekturą z magazynu. Maszyna tworzy podłużne nacięcia na kartonie powodując, że staje się on elastyczny i rozciągliwy. Wypełniacz przybiera formę płaskiej maty lub spulchnionej tektury, przez co nadaje się zarówno do wyściełania, jak i wypełniania pustych przestrzeni paczek. Proces nacinania tektury trwa kilkanaście sekund. Po tym czasie wypełniacz jest gotowy do użycia i nie trzeba go dodatkowo przetwarzać. Warto zwrócić uwagę, że nacinarka do kartonów często nie wymaga przeszkolenia w zakresie obsługi i instalacji. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń zasilanych prądem 230 V, które dobrze sprawdzą się w firmach logistycznych potrzebujących pozbyć się zalegającego kartonu i obniżyć koszty zakupu wypełniaczy.
Korzystanie z tekturowych wypełniaczy przyczynia się do troski o środowisko. W odróżnieniu od trudnych w utylizacji folii, czy styropianu, karton poddaje się procesowi recyklingu, a jego przetwarzanie pozwala uniknąć drogiej i skomplikowanej przez przepisy utylizacji. Ekologiczne wypełniacze równie dobrze, co materiały z tworzyw sztucznych sprawdzają się w roli zabezpieczenia paczki. Można ich używać przy wysyłce drobnych i dużych przedmiotów o różnej wadze. Warto wiedzieć, że nacinarka do kartonów pozwala regulować grubość wypełniacza. Maszyna jest w stanie przetworzyć pojedynczy arkusz tektury, bądź kilka złożonych ze sobą fragmentów kartonu. Funkcja spulchniania nadaje dodatkowej objętości wypełniaczowi, przez co ten ma większą sprężystość i jest odporny na rozdarcia. Tym samym świetnie spełnia swoją rolę ochronną.
Zalegająca na magazynie tektura nie musi być kłopotliwym odpadem. Wydajna nacinarka do kartonów zamieni surowiec w przydatne wypełniacze do paczek. Inwestycja zwróci się już w kilka miesięcy, a do obsługi maszyny nie będą potrzebne specjalne szkolenia. Stosownie tekturowych wypełniaczy będzie ważnym krokiem firmy w stronę ochrony środowiska. Wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest korzystne nie tylko z perspektywy obowiązujących przepisów, ale także postrzegania przez klientów. Redukcja plastikowych lub piankowych wypełniaczy na rzecz elementów tekturowych pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i zmniejsza koszty związane z utylizacją kartonu.