Kiedy mówi się o diagnostyce obrazowej, pierwszym badaniem, które przychodzi nam na myśl jest badanie aparatem do RTG. Nic w tym dziwnego, ponieważ zdjęcia rentgenowskie to wciąż jedna z głównych i najczęściej stosowanych metod diagnostycznych, umożliwiających szybkie ocenienie stanu zdrowia naszego pacjenta. Jest to badanie, które obrazuje części ludzkiego ciała w sposób nieinwazyjny, jednak absolutnie nie można zapominać o tym, że jest ono badaniem radiologicznym. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat samej diagnostyki RTG, jak i aparatów wykorzystywanych w tym celu – zostańcie z nami do końca. W tym artykule omówimy szerzej wspomniane tematy!
Aparaty do RTG działają w oparciu o tzw. promieniowanie X. To właśnie dzięki jego sile są one w stanie wykrywać różnego typu zmiany kostne, stawowe, pulmonologiczne w naszym organizmie.
Diagnostyka obrazowa w dzisiejszych czasach (w tym przypadku mowa o tej wykorzystującej aparaty do RTG) ma mnóstwo wszelkiego rodzaju zastosowań. Poza wstępną oceną urazów, badanie RTG służy także np. do badania przesiewowego płuc, serca lub brzucha. W oparciu o wyniki takiego badania lekarz, który skierował na nie pacjenta jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić występowanie ewentualnych zmian chorobowych w organizmie pacjenta.
CIEKAWOSTKA! Co ciekawe i z czego część osób może nie zdawać sobie sprawy, aparaty do RTG wykorzystywane są nie tylko do leczenia ludzi, ale także zwierząt.
Potocznie nazwane przez ludzi prześwietleniem – badanie RTG - jest nieodłącznym elementem diagnostyki oraz leczenia chorób układu ortopedycznego, ortodontycznego, reumatologicznego. Jest doceniane w stomatologii, onkologii i nie tylko.
Aparaty do badania RTG, które ma w swoim asortymencie szanghajska firma United Imaging Healthcare to niesamowicie nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań. Działają one dzięki nowatorskim technologiom, a zdjęcia RTG jakie otrzymujemy dzięki nim cechują się fenomenalną rozdzielczością oraz dobrym kontrastem tkanek miękkich. Urządzenia tego typu to sprzęt, który może być obsługiwany na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie. Dzięki automatyzacji badań rentgenowskich ich przebieg jest zdecydowanie szybszy, łatwiejszy i przyjemniejszy. Automatyzacja systemów RTG jest możliwa dzięki wykorzystaniu w nich nowoczesnych, bardzo zaawansowanych rozwiązań elektromechanicznych. Dzięki algorytmom najnowszej generacji, jakie są w nich stosowane, dostarczają najwyższej jakości, cyfrowy obraz, przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej dawki promieniowania. Zastosowana w aparatach RTG XXI w. automatyczna synchronizacja, która występujące pomiędzy detektorem panelowym a lampą rentgenowską sprawia, że pozycjonowanie aparatury jest dużo mniej skomplikowane. W tym miejscu warto też zaznaczyć, że w nowoczesnych aparatach do RTG wykorzystuje się panele dotykowe, a także stacje robocze typu All-in-one. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie bardzo ułatwia ich obsługę.
W obecnych czasach producenci systemów RTG proponują szpitalom, klinikom i gabinetom różnego rodzaju rozwiązania, są to:
Rozbudowany wachlarz rozwiązań proponowanych szpitalom przez producentów urządzeń do diagnozowania obrazowego sprawia, że każda medyczna placówka znajdzie wśród nich urządzenia, które są kompatybilne z jej indywidualnymi potrzebami.