Odpady medyczne powstają w wielu miejscach: w laboratoriach, przychodniach, szpitalach, mobilnych punktach pobrań i szczepień, w gabinetach weterynaryjnych, w gabinetach kosmetycznych czy nawet w placówkach naukowych. Ich powstawanie jest nieuniknione, jednak ze względu na to, iż stanowią potencjalne źródło zakażeń, są oznaczane jako materiały niebezpieczne. Z tego względu postępowanie z nimi jest ściśle określone.
Odpady medyczne powinny być gromadzone w specjalnie przeznaczonych do tego celu workach i pojemnikach. Worki muszą odznaczać się wysoką jakością i wytrzymałością, która gwarantuje, że nie ulegną zniszczeniu w trakcie przechowywania czy transportu. Każdy z nich posiada odpowiedni kolor, dedykowany konkretnym odpadom. Pojemniki powinny odznaczać się również wysoką szczelnością i odpornością, aby nie pozwoliły na dostęp osób trzecich i zwierząt do odpadów, a także chroniły je przed warunkami atmosferycznymi.
Co więcej, odpady medyczne zawsze powinny zostać opatrzone odpowiednią etykietą. Samo przechowywanie odpadów medycznych nie może przekroczyć 72 godzin pod warunkiem przechowywania w temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni Celsjusza.
Worki przeznaczone na odpady medyczne mogą występować w różnych kolorach. Każdy z nich jest przeznaczony do konkretnego rodzaju odpadów, dlatego możemy wyróżnić:
Warto także dodać, że pojemniki plastikowe czerwone dedykowane są do gromadzenie odpadów o ostrych końcach i krawędziach, a ich wykorzystanie jest jednorazowe. Z kolei pojemniki w innych kolorach (wielokrotnego użytku) służą do gromadzenia wyżej opisanych, nieostrych i innych niż niebezpieczne odpadów.
Oprócz zastosowania dedykowanych worków i pojemników wszystkie odpady medyczne powinny posiadać etykietki, na których znajdują się najważniejsze informacje o charakterze zgromadzonych tam odpadów. Jak możemy dowiedzieć się ze strony https://ekoemka.com.pl/, na etykiecie musi być umieszczony kod odpadu, adres wytwórcy odpadu (np. szpitala), data i godzina rozpoczęcia oraz zakończenia użytkowania pojemnika lub worka.
Tak przygotowane worki i pojemniki są następnie odbierane przez dedykowaną firmę zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ich utylizacją zajmują się wyspecjalizowane jednostki przetwarzające.