Zamknij

Handel z Francją – co najczęściej przywozimy i wywozimy?

artykuł sponsorowany + 08:15, 29.03.2022 Aktualizacja: 08:15, 29.03.2022

Handel z Francją kwitnie od lat. Mnóstwo towarów jest sprowadzanych z tego kraju na polski rynek i odwrotnie. O francuskim rynku można powiedzieć, że jest duży i chłonny. Cechuje się świetnie rozwiniętą infrastrukturą. Trzeba jednak liczyć się ze sporą popularnością lokalnych produktów. Francuscy konsumenci wyróżniają się dużym przywiązaniem do swoich rodzimych towarów. Dla Polski Francja jest bardzo istotnym partnerem biznesowym. Kraj ten stał się szczególnie ważny po brexicie, bo przyczynił się on do wzmocnienia pozycji Francji.

Co interesującego ma do zaoferowania Francja, czyli najczęściej przywożone produkty

Większość towarów z Francji trafia na rynek państw członkowskich Unii Europejskiej. Import z Francji dotyczy przede wszystkim samochodów i szeregu innych pojazdów silnikowych. Głownie są to auta, które pozwalają na przewóz do dziesięciu osób. Importuje się samochody osobowo-towarowe i wyścigowe. Francuskimi towarami są zainteresowane przede wszystkim: Niemcy, Chiny, Włochy, Hiszpania i Belgia. W top 10 importerów znajdują się także Stany Zjednoczone i Holandia. Ogólna wartość importowanych towarów wynosi prawie 592 mld euro, z czego udział Polski to nieco ponad 2%, czyli niecałe 14 mld euro. Sprowadzane są oleje z ropy naftowej i oleje powstałe z minerałów bitumicznych. Gaz ziemny również cieszy się sporą popularnością, to samo dotyczy pozostałych węglowodorów węglowych. Bardzo często importowanymi produktami są także leki złożone, o różnym przeznaczeniu terapeutycznym i profilaktycznym. Ładunki z Francji zawierają: akcesoria motoryzacyjne, tworzywa sztuczne, rozmaite maszyny, urządzenia elektryczne, olejki eteryczne, perfumy, kosmetyki, chemię domową, artykuły wykonane z żelaza i stali, urządzenia optyczne/fotograficzne/pomiarowe/medyczne, artykuły papiernicze.

Jak wygląda wywóz do Francji? 

Francja jest zainteresowana przede wszystkim importem sprzętu transportowego. W roku 2018 rok udokumentowano sprzedaż opiewającą na łączna kwotę sięgającą do prawie 130 mld euro, co robi spore wrażenie. Eksport dotyczy również sektora działalności naukowo-technicznej. W przypadku eksportu do Francji można mówić o sprowadzaniu towarów o łącznej wartości 480 mld euro. Do Polski trafiają produkty kosztujące w sumie prawie 12 mld euro. Topowymi eksporterami są Niemcy, Belgia, Włochy, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Szwajcaria. Francuzi eksportują spore ilości leków złożonych. Interesują ich także samochody i pojazdy silnikowe.

Do Francji eksportuje się statki powietrzne i kosmiczne, sztuczne satelity, stacje orbitalne, pojazdy nośne wykorzystywane na statkach kosmicznych. Na liście towarów eksportowanych znajdują się także części i akcesoria do ciągników, pojazdów silnikowych przeznaczonych do przewozu osób. Bardzo cenione są także francuskie alkohole, głównie wina. Można zaobserwować wyraźny wzrost popytu na wina ze świeżych winogron. Polacy są zainteresowani przede wszystkim branżą chemiczną, tworzyw sztucznych, metalową, spożywczą, transportową i meblarską. Do Francji wywożone są w sporych ilościach artykuły gumowe, tytoniowe, z żelaza i stali. Eksport dotyczy również w dużej mierze artykułów medycznych, mięsa i podrobów.

Na linii Polska-Francja, ze względu na bliskość geograficzną króluje przede wszystkim transport drogowy, w mniejszym stopniu korzysta się z transportu kolejowego, czy droższego transportu lotniczego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%