Nim rozpocznie się leczenie niedoczynności tarczycy konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona niezbędne badania oraz zleci przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Uzupełnieniem tych czynności jest dokładny wywiad lekarski, który umożliwi trafne postawienie diagnozy. Przekonaj się, czym jest niedoczynność tarczycy oraz co ją powoduje. Pamiętaj, że w przypadku niedoczynności tarczycy ważne jest długofalowe leczenie prowadzone przez lekarza specjalistę z dziedziny endokrynologii.
Tarczyca jest niewielkim i niezwykle ważnym gruczołem wytwarzającym hormony tarczycy, który znajduje się u dołu szyi. Nieprawidłowa ilość hormonów sprawia, że konieczna może się okazać konsultacja lekarska na niedoczynność tarczycy lub nadczynność. Wśród hormonów tarczycy należy wymienić trójjodotyroninę - T3, kalcytoninę oraz tyroksynę - T4. Dla prawidłowego działania tego gruczołu niezbędna jest odpowiednia ilość jodu, którą organizm pobiera z powietrza oraz wraz z jedzeniem. Warto podkreślić, że na prawidłowe stężenie hormonu TSH wpływa na właściwe funkcjonowanie tarczycy. Nim rozpocznie się leczenie niedoczynności tarczycy lub innych chorób tego gruczołu, konieczna jest pełna diagnostyka. Obejmuje ona badania laboratoryjne, takie jak: pomiar FT4, TSH i anty-TPO. Uzupełnieniem wspomnianej diagnostyki jest wywiad lekarski oraz badanie ultrasonograficzne tarczycy. Niedoczynność tarczycy to dość powszechna choroba, której prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Na niedoczynność tarczycy choruje więcej kobiet niż mężczyzn. Warto zauważyć, że wśród chorób występuje także poporodowe zapalenie tarczycy, które także wymaga lekarskiej interwencji.
Warto przekonać, czym jest niedoczynność tarczycy? Przede wszystkim rozpoznanie niedoczynności tarczycy uwzględnia subkliniczną, czyli utajoną formę oraz kliniczną (pełnoobjawową). Warto zauważyć, że subkliniczna niedoczynność tarczycy to dość łagodna forma tej choroby, ponieważ daje niewielką ilość objawów. Bardzo często są one trudne do zauważenia, gdyż obserwuje się między innymi: stan chronicznego zmęczenia, depresję lub obniżenie nastroju. Pełno objawowa subkliniczna niedoczynność tarczycy bardzo często powoduje: częste zaparcia, sztywność mięśni, obolałe stawy, przyrost masy ciała oraz problemy z włosami. W przypadku niskiego poziomu hormonów tarczycy mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem, pojawia się impotencja lub obniżone libido. W przypadku niedoczynności tarczycy mogą pojawić się również bóle głowy, uczucie zimna bez względu na pogodę, trudności z koncentrację oraz osłabienie pamięci. Skóra staje się szorstka i nieestetyczna, zwłaszcza w okoli kolan i łokci. Natomiast włosy stają się suche i łamliwe, a powieki obrzęknięte. W przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się różne objawy, jak i zmienną ich intensywność. Pragnąc w maksymalny sposób zredukować objawy choroby tarczycy warto zadbać o skuteczne leczenie niedoczynności tarczycy. W chorobach tarczycy ważne jest właściwe przyjmowanie leków, jak i regularna kontrola lekarska.
W zależności od przyczyny niedoczynność tarczycy może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Wspomniane przyczyny niedoczynności tarczycy mogą być związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej (to wtórna niedoczynność tarczycy) lub w wyniku uszkodzenia gruczołu tarczycowego (pierwotna niedoczynność tarczycy). W przypadku pierwotnej niedoczynności tarczycy czynnikiem wywołującym to schorzenie jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. W jej trakcie w organizmie pojawiają się przeciwciała przeciwko enzymom, które naturalnie występują w gruczole tarczycy. Częściowe lub całkowite wycięcie tarczycy lub niedobór jodu w środowisku także wpływa na pojawienie się tej formy niedoczynności.
Leczenie niedoczynności tarczycy obejmuje długotrwały proces, który wymaga regularnego kontrolowania poziomu hormonów tarczycy oraz wykonywania badania ultrasonograficznego tarczycy. Częstość wykonywania badań laboratoryjnych uzależniona jest od stopnia ustabilizowania hormonów w organizmie, co zawsze indywidualnie ustala lekarz endokrynolog. Natomiast badanie USG wykonywane jest raz w roku lub co dwa lata. Na proces leczenia ma zachowanie ciągłości przyjmowania leków, jak i regularne przedłużanie recepty. Dlatego też, gdy została ostatnia tabletka lub opakowanie straciło ważność warto skorzystać z Dimedic. Wybierz usługę, jaką jest konsultacja lekarska na niedoczynność tarczycy i zadbaj o siebie! Tutaj można szybko i bez kolejek przedłużyć przyjmowane na stałe leki, dzięki konsultacji formularzowej, która jest dostępna 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Czy z niedoczynnością tarczycy można walczyć? Zdecydowanie tak! Najskuteczniejszym działaniem jest regularne stosowanie zaordynowanych leków, jak i wizyty lekarskie u specjalisty z endokrynologii.