Masz dosyć odstępowania gościom swojej sypialni lub nocowania bliskich na dmuchanym materacu na podłodze? Czas na rozkładaną sofę! Sprawdź, czym się różnią systemy sof do spania i jak wybrać najlepszy z nich, by zostać perfekcyjnym gospodarzem.
Modele do spania okazjonalnego mają zwykle cieńsze materace, a ich typową cechą jest charakterystyczna przerwa będąca łączeniem siedziska i oparcia. Łączeń może być kilka - w zależności od systemu rozkładania. Sofy przeznaczone do nieregularnego, epizodycznego nocowania pozwalają spać wystarczająco komfortowo, ale nie sprawdzają się w przypadku użytkowania przez dłuższy czas. Można natomiast poprawić komfort snu poprzez zastosowanie topera, który niweluje nierówności, reguluje przepływ powietrza, podnosi wysokość i zmienia twardość podłoża, co pozytywnie wpływa na odczucia śpiącej osoby.
Spory wybór rozkładanych sof w sklepach meblowych nie ułatwia odpowiedzi na pytanie: na jaki system się zdecydować? Wiele będzie zależało od tego, gdzie planujesz umieścić mebel i jak często będziesz go rozkładać. Istnieją sofy, które tworzą powierzchnię do spania po opuszczeniu oparcia lub wysunięciu segmentu od spodu. Niektóre trzeba odsuwać od ściany, a inne nie; są nawet sofy rozkładane do przodu, w których stelażu kryje się miękki materac, dno z listew i wszystkie udogodnienia prawdziwego łóżka!
Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym mechanizmom - wszystkie opisywane typy rozkładanych sof występują także w dwuosobowych modelach. Sprawdzą się zatem nie tylko w przestronnym salonie, ale także w niewielkim pokoju gościnnym, a nawet dziecięcym, jeśli Twoja pociecha zechce zaprosić na noc rówieśnika.
Systemem stosowanym w zdecydowanej większości nowoczesnych sof jest mechanizm DL. Rozkładanie jest bardzo proste: najpierw wysuwamy siedzisko, a następnie w jego miejsce opuszczamy oparcie. Dużą zaletą jest brak konieczności odsuwania mebla od ściany przy jego rozkładaniu - w przeciwieństwie do systemu wersalkowego. Ten ostatni, nazywany również mechanizmem klik-klak, jest znany z popularnych w okresie PRL-u wersalek. Polega na uniesieniu siedziska i przyciśnięciu go do oparcia. Wówczas blokada zwalnia się, a siedzisko można opuścić, otrzymując powierzchnię do spania.
Popularnym systemem rozsuwania kanap od spodu jest delfin. Stelaż pod siedziskiem wysuwa się i podnosi za pomocą uchwytu. Mebel nie wymaga odsuwania od ściany. Nieco odmienny sposób działania prezentuje mechanizm puma - siedzisko również wysuwa się od dołu, jednak nie spod siedziska, a oparcia.
W tym segmencie możemy wyróżnić trzy podstawowe systemy: wózek, stelaż belgijski i włoski. Mechanizm pierwszego polega na wysunięciu ukrytego pod siedziskiem wózka do przodu, a następnie obróceniu części siedziska w specjalne miejsce. System belgijski (inaczej sedak) zasadą działania przypomina łóżko polowe. Złożona konstrukcja jest ukryta pod siedziskiem - całość rozkłada się, opierając kolejne elementy stelaża na rozkładanych nogach. Ostatni z wymienionych - stelaż włoski - wyróżnia się na tle pozostałych, ponieważ ma materac, i to taki z „prawdziwego zdarzenia” - gruby i ze sprężynami typu bonell, dzięki czemu na sofie śpi się jak na prawdziwym łóżku.
Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz dodatkowego łóżka dla gości, najwyższy czas rozeznać się w sprawie małych rozkładanych sof. Jest w czym wybierać: niektóre modele pozwalają na mniej lub bardziej intensywne użytkowanie, wysuwają się do przodu lub wzdłuż mebla. Jeśli natomiast mimo spania okazjonalnego zależy ci na maksymalnym komforcie swoich gości, postaw na stelaż włoski - stworzysz im wówczas namiastkę sypialni w salonie.