Zamknij

Rotule do szkła – rodzaje i zastosowanie

artykuł sponsorowany + 12:44, 12.07.2022 Aktualizacja: 12:58, 11.07.2023
pixabay pixabay

Szkło stanowi obecnie niezwykle ważny element architektoniczny. Jego walory estetyczne i  użytkowe pozwalają na tworzenie unikalnych konstrukcji, charakteryzujących się lekkością oraz nowoczesnym wyglądem. Ważną rolę w projektach tego typu odgrywają odpowiednie okucia, takie jak  rotule. Czym są? Kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje?

Rotule – czym są?

Rotule do szkła są rodzajem mocowania punktowego, a więc jednym z podstawowych okuć, stosowanych w konstrukcjach szklanych. Ich użycie jest obecnie powszechne – spotyka się je zarówno w wielkich budynkach, w których przeszklone powierzchnie zajmują duży metraż, jak i w tak zwanej małej architekturze. Często można je zauważyć przy wykonanych ze szkła balustradach balkonowych i schodowych, szklanych daszkach, balkonach francuskich czy antresolach. 

Ich popularność spowodowana jest przede wszystkim faktem, że umożliwiają montaż szklanych elementów konstrukcyjnych bez konieczności stosowania łączników liniowych. W znaczący sposób podnosi to estetykę całego rozwiązania architektonicznego, ponieważ powierzchnia tafli szklanej nie jest niczym zaburzona.

Rotule – podstawowe informacje

Najczęściej spotyka się rotule o kształcie okrągłym, nie jest to jednak reguła. Kwadratowe wyroby tego typu również są popularne, jednak nie można ich uznać za rozwiązanie dominujące. Niezależnie od kształtu rotuli, w jej skład wchodzi:

  • Front. Pełni on bardzo często rolę dekoracyjną, ponieważ jest znakomicie widoczny od przedniej strony tafli szklanej.
  • Dystans. W ten sposób określa się odległość szkła od powierzchni oraz rozwiązanie konstrukcyjne, pozwalające na jej zachowanie.
  • Pręt mocujący. Pozwala on na zamontowanie całego systemu w prawidłowy sposób.
  • Podkładki. Ich zadaniem jest izolowanie szkła od bezpośredniego kontaktu z metalem. Wykonane są najczęściej z silikonu lub specjalnej gumy.

Rotule – praktyczne aspekty ich wykorzystania

Mocowanie rotuli odbywa się przy wykorzystaniu otworu w powierzchni szklanej (musi mieć on odpowiednią średnicę, aby zapewnić trwałość wykonanych prac) oraz kotwy chemicznej, która gwarantuje odpowiednią stabilność tego elementu względem podłoża. Liczba i charakter mocowań zależy w dużej mierze od specyfiki tafli szklanej, w szczególności od jej wielkości, ciężaru oraz grubości. Ważna jest również charakterystyka podłoża.

Dystans również dobierany jest z uwzględnieniem czynników charakteryzujących dane rozwiązanie konstrukcyjne. Istnieją przy tym bardzo duże możliwości dostosowania tego elementu – o ile dolnym ograniczeniem jest 8 mm, o tyle górnego praktycznie nie ma, ponieważ podzespoły te można wykonać na indywidualne zamówienie.

Najczęściej spotyka się dystanse 30 mm i 40 milimetrów – są one uznawane za najbardziej ergonomiczne. Ich użycie ułatwia między innymi czyszczenie szyb. Warto również wspomnieć, że na rynku dostępne są modele rotuli z dystansami regulowanymi. Ich użycie pozwala między innymi na zniwelowania nierówności podłoża.

Rotule do daszków szklanych wykorzystują mocowania pozwalające na montaż pod kątem 90 stopni względem muru. Ich zastosowanie ma w tym konkretnym wypadku nie tylko zapewnić stabilność konstrukcji, lecz również pozwolić na zachowanie dyskrecji – łączenia nie powinny być w takiej sytuacji zbyt widoczne. Osiąga się to na przykład przez zastosowanie elementów dopasowanych do elewacji budynku, a przy tym niezbyt rzucających się w oczy.

Nowoczesne rotule do szkła są dostosowane do współczesnego wzornictwa. Na rynku dostępne są produkty tego typu wykonane z różnorodnych materiałów, o zróżnicowanej stylistyce oraz kolorystyce. Dzięki temu użytkownicy tych rozwiązań nie mają problemów z dopasowaniem ich do swoich preferencji oraz aranżacji całego budynku lub jego elementu. W rezultacie zarówno balustrady czy daszki, jak i inne szklane elementy konstrukcyjne, mogą nie tylko zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa, lecz również cieszyć oko.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%